Ragnarök | İskandinav Mitolojisi

Flood'un Yayınlandığı Tarih:5 Şubat 2019 @ 07:12

– RAGNARÖK – Heimdal; tüm tanrılar uykudayken o ayakta olacak. Ve şahit olacak kaçılmaz kaderin vuku buluşuna. Ne var ki bunu engelleyecek güce sahip olamayacak. Sadece şahit olacak…

 • O son savaşın habercisi olarak “Kış gelecek!” Olağan kışlardan bambaşka bir kış. Bir daha gitmemecesine gelen bir kış. Sonunda bahardan yoksun bir kış. Isınmayacak havalar. İnsanlar içinde açlık, öfke ve kavga hakim olacak. Tüm dünya savaşlarla sallanacak.

 • Bu kış ve savaşlar öyle zalim olacak ki; babalar oğullarını, ağabeyler kardeşlerini öldürecek. Kurt gibi yaşayacak insanlar. Birbirlerini avlamak için uğraşacaklar. Vahşi hayvanlardan farkları olmayacak. Yaşadıkları yerler harap olacak.

 • İnsanlık artık nesli tükenen hayvanlar gibi oldukları vakit, dünya için alacakaranlık vakti başlayacak. Güneşi Sköll, ayı Hati yutacak. Büyük depremler takip edecek bu uğursuz gelişmeyi. Depremler sayesinde Fenrir zincirlerinden kurtulacak.

 • Asırlardır bağlı olduğu zincirlerden kurtulan Fenrir ölüm saçacak. Yürüdüğü yerlere yıkım getirecek, hayatı bitirecek. Ve denizler kabaracak, büyük seller meydana gelecek. Çünkü Fenrir’in kardeşi Jörmungandr da denizden getirecek ölümü… Sonun başlangıcı böyle olacak.

 • Karanlık gökyüzünden bir çığlık duyulacak. Gök yarılacak ve alevli kılıcı ile, peşinde Muspell’in evlatlarından oluşan ordusuyla Surtr inecek. Hedeflerine kilitlenmiş vaziyette ilerleyecekler. Bifrost’un o güzelim renklerini soldurarak… Oysa o son gökkuşağıydı.

 • Ve yeryüzünün en ücra köşesinde bağlı duran Loki; bağlarından kurtulmuş olarak görünecek. Naglfar adlı geminin dümencisi olarak. O gemi ki ölülerin tırnaklarından inşa edilmiştir, kaptanıysa Hrym. Yanındakilerle birlikte, okyanusta cesetlerin arasından ilerleyecekler.

 • Hrym aynı zamanda buz devlerinden oluşan ordunun da komutanıdır. Loki’nin ordusu ise Hel’in sakladığı huzursuz ölülerdir. Onlar, içinde sevgi barındıran, yaşama dair her şeyi yok etmek için biraraya geldiler. Muspell’in evlatları, devler ve ölüler. Vigrid’e ilerleyecekler.

 • Olması gereken her şey tecelli ettikten sonra, tüm bunlara şahilik eden Heimdall tüm gücüyle Gjallerhorn’u üfleyecek. Asgard sallanacak borunun gürültüsüyle ve uyanacak uykudaki tüm tanrılar. Silahlarını kuşanıp Yggdrassil’in altındaki Urd’un kuyusunda toplanacaklar.

 • Odin Sleipnir’in üzerinde tüm haşmetiyle görünecek. Hemen yanında elinde Mjollnir olan Thor duracak. Arkalarında tüm Aesir tanrıları ve savaşlarda yiğitçe dövüşüp toprağa düşmüş Einherjar olacak. Ve son savaş böyle başlayacak.

 • İlk hamle her şeyin babasından gelecek. Gungnir ile Fenrir’e saldıracak. Sonra Frey Surtr’a hamle yapacak ancak Surtr’un alevli kılıcı ile can verecek. Aesir’in ilk kaybı olacak bu. Belki aşkı uğruna feda ettiği kılıcı olsaydı onu kurtaracaktı. Einherjar hücuma kalkacak.

 • Loki’nin ölüler ordusu ve vahşi köpek Garm da karşı atağa geçecekler. kanlı boğuşmalar olacak. Garm ve cesur Tyr karşı karşıya gelecek. Tyr Garm’ı öldürecek ancak ölürken dişlerini Tyr’in boğazında kenetli bırakacak Garm. İkisi birlikte düşecekler…

 • Thor, tanrıların muhafızı. Uzun zamandır yapmak istediğini yapacak ve Mjöllnir’le Jörmungandr’ın kafasını patlatacak. Son nefesini verirken tüm zehrini fışkırtacak devasa yılan. Bu zehir güçlü tanrının acılar içinde ölmesine neden olacak.

 • Fenrir her şeyin babasını yutacak. Bu acı âna tanıklık eden Vidar babasının acısıyla atılacak ve sağ ayağıyla kurdun alt çenesine basacak. Bu ayağına giydiği ayakkabı dünya var olduğundan beri insanların paçavra görüp attığı tüm eski ayakkabılardan, derilerden oluşur.

 • O yüzden bu ağırlığa direnemeyecek Fenrir. Vidar üst çenesine sapladığı kılcıyla kurdun sonunu getirecek. Vigrid Meydanı bu gibi kapışmaların alanı olacak. Tanrılar devlerle, Einherjar ölüler ordusuyla savaşacak. Oradakilerin hepsi ölecek! Geriye Loki ve Heimdall kalacak.

 • Ve onlar da vuruşacaklar, kıyasıya. Son nefesini verirken Loki “Başardım her şeyi yok ettim” diyecek. Heimdall “Sen öyle sanıyorsun. Oysa Yggdrassil’in gövdesinde iki insan saklı. İsimleri Hayat ve Özlem. Onlar sevişecekler, sevgilerinden insanlık yeşerecek…

Ragnarök, İskandinav mitolojisindeki kıyamettir.

Rivayete göre her yerde savaş ve ölüm olacaktır. Sköll güneşi ve Hati de ayı yutacak. Gullinkambi tanrılara doğru ötecek ve ejderhaları çağıracak. Jormungand ve Fenrir serbest kalacak ve Jormungand Thor tarafından öldürülecek fakat Thor’u zehirleyip onun ölümüne sebep olacak. Vidar Fenrir’i öldürecek. Garm ve Tyr birbirlerini öldürecek. Fenrir, Odin’i öldürecek. Heimdall ve Loki dövüşecek ve birbirlerini öldürecek. Sonrasında dünya ateşler içinde yanacak. Bazı tanrılar sağ kalacak, diğerleri ise yeniden doğacak. Sonunda nefret ve keder kaybolacak ve kalan lif ve lifthasirler mutlu bir şekilde yaşayacak.

Yazar; Mitoloji Dünyası‏

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
binance推薦獎金
binance推薦獎金
2 gün önce

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

otevrení úctu na binance
otevrení úctu na binance
11 gün önce

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Anonim
Anonim
3 yıl önce

iyidi galba dizisinide izledim

Anonim
Anonim
3 yıl önce

bilmem fena deil

mutlakaoku.com |
4
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x