Kesinleşmiş Cezanın ne kadarı Cezaevinde yatılır! (‘Cezamın yatarı ne Avgat Bey?’)

Herkesin merak ettiği konulardan biri, mahkemelerce verilen cezanın ne kadarının Ceza İnfaz Kurumunda (cezaevinde) geçirileceği hususudur. Müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımızın tabiri ile “ Cezamın yatarı ne kadar Avgat Bey?” FLOOD:

 • Yargılama sonucunda verilen cezanın kesinleşmesi ile infaz prosedürü başlamaktadır. Cezaların infazları hesaplanırken birden fazla husus (yaş, tekerrür, suçun türü, tutuklulukta geçen süre gibi.) göz önünde bulundurulmaktadır.
 • 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az kalan hükümlülerin yazılı talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı denetimli serbestlik yasası uygulanarak infaz edilir.
 • İnfazda geçirilecek sürede, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası büyük önem arz etmektedir. İnfazın hesaplanmasına girmeden önce infazın hesaplanmasında önemli olan koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakkında kısa bilgiler vermem gerekmektedir.
 • Denetimli serbestlik, deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazını sağlayan bir kurumdur. Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
 • Denetimli serbestlik süresi, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan iyi halli hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. İstisnaları, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da belirtilmiştir:
 • 1- 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadın hükümlüler, koşullu salıverilme tarihlerine 2 yıl veya daha az kaldığı takdirde denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanabilecektir.
 • 2- Maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az bir süre kaldığında denetimli serbestlik yasası yoluyla tahliye olabilecektir.
 • Koşullu salıverilme, cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının kalan kısmını toplum içinde belli şartlara uyarak geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur.

Koşullu salıverme şartları şu şekildedir:

 • Ağ. müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilirler. Müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirerek koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Diğer tüm süreli hapis cezalarına mahkumiyet halinde, hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün iyi halli olarak cezaevinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümleri uygulanarak tahliye edilir.

ÖRNEKLER;

 • 6 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2022 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2021’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani,6 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 3 yıl kalacaktır.
 • 18 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2030 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2029’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 18 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 11 yıl kalacak.
 • 24 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2034 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2033’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 24 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 15 yıl kalacak.
 • Müebbet almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2042 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala,6.8.2041’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir. Yani, müebbet alan hükümlü cezaevinde toplam 23 yıl kalacaktır.

Yazar; Furkan Akbulut‏

guest
203 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
ali
ali
2 ay önce

fesbukta acık filimler paylasılmıs benım adıma bana 2011de ceza grldi 11 sene sonra 3 sene ceza verıldi kesın yatacagım yatarım kac yıldır lutfen benı aydınlatırmısınız tesekurler

Anonim
Anonim
6 ay önce

Benim ilk suçum hırsızlık 2 buçuk ay cezaevinde kaldım sonra tahliye oldum dışardan mahkeme devam etti ve 7 yıl 6 ay ceza veridi yatari var mı

Anonim
Anonim
7 ay önce

6 yıl 8 ay cezam var ne kadarını yatarım
Trafik kazası taksirle adam oldurme 5 ay kapalıda yattım

Last edited 7 ay önce by Anonim
Emine. Karahan
Emine. Karahan
8 ay önce

2019 da yargitayda dosya si var. Dosyası. Yeni karardan geldi. 1yil hapis cezası verildi kapalida yatıyor. Yararı ne kadar

Anonim
Anonim
8 ay önce

1yil hapis kararı verilen ne kadar yatar ceza evinde

Anonim
Anonim
9 ay önce

Benim eşim 2018 alıt ay kapalı ceza evinde yatı sonra 4 yıl 6 ay ceza verdiler ve nisanın dürtünce günüde gelip aldılar ve tekrar kapalı ceza evine girdi acaba yatarı ne kadar olur

Anonim
Anonim
9 ay önce

Selam 1yil kesinleşmiş cezanın yararı nedir acaba olay tarihi 2019 4ayi bilgi verirmisiniz ceza ertelendi bir sene sonrasına bebek var diye

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
7 ay önce

3 yıldan az ceza alanlar 3 4 gün cezaevinde yatıp o süre sonunda denetimli serbestliğe çıkmak istiyorum diye dilekçe verir kabul edilirse serbest kalıyor 5 gün içinde ikamet ettiği ilin denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurup müdürün verdiği talimata uymak şartıyla gidip emniyete imza atması gerekiyor.

1 13 14 15
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
203
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x