Kesinleşmiş Cezanın ne kadarı Cezaevinde yatılır! (‘Cezamın yatarı ne Avgat Bey?’)

Herkesin merak ettiği konulardan biri, mahkemelerce verilen cezanın ne kadarının Ceza İnfaz Kurumunda (cezaevinde) geçirileceği hususudur. Müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımızın tabiri ile “ Cezamın yatarı ne kadar Avgat Bey?” FLOOD:

 • Yargılama sonucunda verilen cezanın kesinleşmesi ile infaz prosedürü başlamaktadır. Cezaların infazları hesaplanırken birden fazla husus (yaş, tekerrür, suçun türü, tutuklulukta geçen süre gibi.) göz önünde bulundurulmaktadır.
 • 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az kalan hükümlülerin yazılı talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı denetimli serbestlik yasası uygulanarak infaz edilir.
 • İnfazda geçirilecek sürede, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası büyük önem arz etmektedir. İnfazın hesaplanmasına girmeden önce infazın hesaplanmasında önemli olan koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakkında kısa bilgiler vermem gerekmektedir.
 • Denetimli serbestlik, deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazını sağlayan bir kurumdur. Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
 • Denetimli serbestlik süresi, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan iyi halli hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. İstisnaları, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da belirtilmiştir:
 • 1- 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadın hükümlüler, koşullu salıverilme tarihlerine 2 yıl veya daha az kaldığı takdirde denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanabilecektir.
 • 2- Maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az bir süre kaldığında denetimli serbestlik yasası yoluyla tahliye olabilecektir.
 • Koşullu salıverilme, cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının kalan kısmını toplum içinde belli şartlara uyarak geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur.

Koşullu salıverme şartları şu şekildedir:

 • Ağ. müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilirler. Müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirerek koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Diğer tüm süreli hapis cezalarına mahkumiyet halinde, hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün iyi halli olarak cezaevinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümleri uygulanarak tahliye edilir.

ÖRNEKLER;

 • 6 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2022 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2021’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani,6 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 3 yıl kalacaktır.
 • 18 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2030 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2029’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 18 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 11 yıl kalacak.
 • 24 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2034 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2033’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 24 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 15 yıl kalacak.
 • Müebbet almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2042 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala,6.8.2041’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir. Yani, müebbet alan hükümlü cezaevinde toplam 23 yıl kalacaktır.

Bu Konu, Furkan Akbulut @avakbulutfurkan Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

41
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
33 Yorum Konuları
8 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
40 Yorum yazarları
AnonimAnonimAnonimBirolMahkûm eşi Son yorum yazarları
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Nevin
Ziyaretçi
Nevin

Eşim 4 yıl 2 ay cezası War uyuşturucu madde suçundan 7 ay yatarı ne kadar yatar

Sevilay
Ziyaretçi

Merhabalar benim tanıdığım uyusuştucu ticareti yapmaktan 12 yıl 6 ay ceza aldı. Bunun ne kadarını yatacak. Veya ceza indiriminden faydalana bilirmi. 19.08.18 tarihinde tutuklandı.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Benim damat da aynı suc 16 yıl verdiler

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Merhaba eşim 3 yıl kesilmiş aldı sizce ne kadar yatar

Zeynep
Ziyaretçi

Merhaba benim eşim 13dosyadan m 12yil ceza aldı ve Su An hapiste buna af indirimi kaçta kaçını çekerse denetimli serbestlikten na bilir

Yagiz ekin
Ziyaretçi
Yagiz ekin

Merhaba zeynep hanım öncelikle geçmiş olsun eşinizin dosyaları 19.05.2016 tarihinden önce ise 1/2 den yararlanır dosyalari cerrahi istima yapılmış sa eğer 6 yıla düşer cezası 2 yıl denetim lik 4 yıl cezası kalır bunun 1 yıl 5 ayını kapali da yatıp açığa çıkar veya 5 ay kapalida kalıp açık infaz kurumuna çıkar eğer dosya suç tarihleri 19.05.2016 sonra ise cezasinin bitmesine son 1 yıl kala denetimlige çıkar yani darbeden önce olan suçlar2 yıl denetimlik ve 1/2 yasasından yararlanır esinizin suçunun ne olduğunu bilmediğim için kesin bir cvp veremiyorum bu gelecek olan ceza infaz indirim yasası ise 19. 05 .2018 yılına kadar olan suçları kapsıyor eşinizin dosyası bu tarihten öne ise su an örnek veriyorum 6 yıl cezası kalmış ise 2 denedimlik 5 yılda infaz indirimi gelince direk tahliye olur eşiniz sonra tekrar kasten bir suç ilerse o askıya alınan 5 yılla beraber kasten isledigi herhangi bir suçun cezasi da eklenerek tekrar infazı için ceza evine gonderilir

Şirin
Ziyaretçi
Şirin

Benim eşimin 5 ayrı suç dosyasi var .su an cezaevinde acikta yatiyo 1 ay kapalida kaldi.18.03.2019 da girdi.hakederek tahliye tarihi 30.09.2024.koşullu salıverilme tarihi 19.07.2022.mahsup bilgiler cezaevinde geçen süre 11.06.2018 18.06.2018 .denetimde geçen süre 18.06.2018 06.09.2018.Ne zaman denetimli serbestlikten yararlanabilir. cezası ev hapsine cevrilebilirmi.biri 8 biri 3 iki tane çocuğum var.Tesekkur ederim

Merve
Ziyaretçi
Merve

Merhaba benim eşim 10 sene caza aldı denetimi vardı toplam 13,5 yıl yapıyo dediler bunun kacta kacını yatar 10 sene cezasında 10 ay kapalıda yattı 1/2 yasa vuruyo eşime 2015 te olan bi olaydan

Ergun
Ziyaretçi
Ergun

Merhabalar hocam benim 5 dosyam var geçmişte hagb yedim para cezası gibi cezalar yedim son davam 2017 de eşim ile tartıştık kavga ettik ben şikayetçi oldum ailesinden esimde onlara uyup beni şikayet etti ben 22 ay 15 gün ceza yedim 1 yıl 3 ay hakaret tehdit den verdi ve 9 ay 15 gün esimden verdi uyduruk bir rapor almis hakimde sağolsun suç istemeyeceği yönünde kanaat yoktur yazdı kitledi bana 22 ay 15 gün sonuç olarak ben bu cezayı yedim hapis olarak istinafa gittim zaten esimde mahkemede şikayetçi değilim dedi buna rağmen geçmişten dolayı cezayı verdi sicilim var diye bu hafta istinaf sonucu gelir muhtemelen esastan reddine karar verir yatırır beni ben bu cezanın ne kadarını yatarim herkes bisey söylüyor iyice bunaldim tahmini ne kadar yatarim herkes bisey diyor kimisi bir ay kimisi hepsini yatarsin diyor haksız yere ceza aldim eşim pin pişman ama elden bisey gelmiyor ne kadar yatarim

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhaba benim babam 7 aydır cezaevinde.Toplam 3 yıl 6 ay hapis cezası var ve cezası kesinleşmiş.Suçta mükerer de var.Bu sürenin kaç ayını cezaevinde geçirir?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2/3 ü 28 Ay- 12 ayı denetimli serbestlik olur 16 ay yatarı olur, 7 ay yatmış 9 ay daha yatar sen 5 ay önce yazmışın 4 ay sonra baban evde

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba. Bir tanidigim cinsel istismar sucundan onbir yil bes ay ceza aldi suan temyizde onanirsa yatari ne kadar olay tarihi 2013

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba benim sorum su size kardeşim şuan ceza evinde arkadaşının kredi kartı ile alisveris yapmaktan ve 6 yil ceza kesmişler bunun ne kadarını yatar kamu davasına dönmüş olay nasıl ömür sonuç yardimci olursanız sevinirim.

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

Öncelikle merhaba benim esim denetimli yaktı ve ongun süre vermişlerdi teslim olması için ama gitmedi şubat 5 yakalandı ve üstüne 8 ay 15 gün almış denetimden ceza alırmı ve 8 aynın yatari ne kadar bi bilgi verirseniz sevirim ne yapmam lazım yada avukat tutma şansım varmi

irem
Ziyaretçi
irem

öncelikle merhaba benim sevgilimin 1 yıl cezası kaldı ve açıkta yatıyordu bugün kapalıya gidene kadar 2 ay kapalıda yatacak dosyası geldi için yatarı nedir tekrar açığa çıkma şansı varmı ?

Dogan fatma
Ziyaretçi
Dogan fatma

Bi sorum var 6.3.2016 da kardeşim parkta arkadaşı na esrar verirken satıcı olarak yakalandı 8 gr esrardan 12 yıl verdiler ve hala yatıyo bide infazı vardı 2 yıl sizce bu yasada ne kadarı kalır ne zmn cıkar yarfımcı olurmusunuz şimdiden tşkler

Dogan fatma
Ziyaretçi
Dogan fatma

Meraba benim kardeşim 3.6.2016 da parkta arkadaşına esrar verirken yakalandı satıcı dendi 12 2 ay gün aldı öncedende infazı vardı 2 yıl şimdi bu yasadan yararlanırmı yararlanırsa ne kadarı kalır şimdiden tşkler

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba benım arkadasım Cansel ıstısmar 4 yıl aldı kışıyı Hurriyet alıkoyma 9 yıl aldı ıyı hal ındırımı kulanmasılar ne kadarını yatar ıcerıde 2015 4ayın 5 suç tarıhı

ali as
Ziyaretçi
ali as

merhaba benim yeğenim 1 yıl sekiz ay ceza aldı. suç tarihi 16.03.2017 666 yaşında sabıkalı ne kadar ceza yatar

Görkem
Ziyaretçi
Görkem

öncelikle merhaba benim babam 10 aydır ceza ewinde 8 ay hükümsüz yattı 6 sene 8 ay ceza aldı ne kadara düşer cezası bi yardımcı olurmusunuz

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Merhaba benim eşim. 3 yıl kesilmiş ceza aldı. Şu an açık ceza evinde bunun kaçını yatar hiç bir bilgim yok bunu cevaplandırıyor ne olur

serra
Ziyaretçi
serra

merhaba benim arkadaşım cinayetten 20 yıl ceza aldı 2 yıldır cezaevinde bu cezanın yatarı nedir açığa ne zaman gecer bilgi verirseniz cok sevinirim.

Aynur
Ziyaretçi
Aynur

Merhaba erkek arksdasima vergi borcu yuzunden ceza geldi gunlug100 tl 18 ay yaticakmis acaba cezayi erteleye bilirmiyiz veya taksite baglanirmicezaevinde yatarsa aciktami kapalidami yatar denetimli serbestlikten yararlanirmi tesekkurler

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Vergi dayresine git ne olacağına sana söylerler

yardım
Ziyaretçi
yardım

merhaba eşim denetimli serbestliğini yaktı 22 ay cezası var açık cezaevinde ne kadar yatar

hasret
Ziyaretçi
hasret

merhaba benim eşim 2013 yılında polise darp vehareketten cezası verildi 2015 yılında sonuçlandı ama biz bunu ankaraya temyize gönderdik 1 yil 12 ay 30 gun hapis cezası verildi eşim şuan kandıra acikevinde dosyası hala savcı tarafından incelenmedi eşim ne kadar yatar başka hiçbir sabıkası yoktur yardımcı olursanız çok sevinirim ve eşim 2/1 yasasından yararlanabiliyormu

cem
Ziyaretçi
cem

merhaba arkadaşım 2 yıl 1 ay aldı bunun 3 te 4 u 1 yıl 6,75 ay yapıyor bu süreden 3,5 ay mahsuplasşma cıkıyor kaldı 3,25 onu da yattı zaten ama cezaevi 2 ay daha var diyor sebebi ne?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bulent arasan
Merhaba 2013 yılında göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla mahkeme sonucu tutuksuz yargılandım 6 yıl sonra 2 yıl 11 ay hapis 16660 bin tl para cezası geldi şuan sigortalı çalışıyorum sonuç ne olur teşekkürederim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Babam 1 yıl 14 ay ceza aldı lâkin yüzde 58 raporlu şuan birde hafıza kaybı tesisi koydular sonuç ne olur bilgi verebilirmisiniz

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Mrb 6sene 6aycezaaldim 2ay mahsubumvar malazararverme nakadar yatarım tahminen savcılık cezanın onanmasını istemis bilgilendirirseniz cok sevinirim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

1 ay 7 gun ceza aldım bu nasıl bır ceza anlayamadım ben sımdı hem mustekı hem sanık ıken zarar goren kurum aile sosyal politiklar bakanlıgı gorunuyor ve suc basit yaralama anlamadıgım konu kımı gırdı cıktı olur dıyor ilk defa ceza alıyorum bilen biri beni aydınlatsın

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Çok ama çok uzun bir süre ve ne düşüne bilirim hayatimin sonu demektir benim için 😭😢😔

Şaziye sarı
Ziyaretçi
Şaziye sarı

Mrb benim nişanlimada 24 yıl cezası kesilmiş yatarı nekadar ve ya af gelse ona vururmu sizce şubat.17.2.2017de girdi ve hiç dosyasi yok daha once sicili temiz ilk işlediği suç bu lütfen cvbinizi bekliyorm ona afvururmu vurma ihtimali varmı ve ben onsuz çok yanlizim orta kaldım ailelerimiz bizi ayırmak başka yaptığı hiç birşey yok nişanlimin çıkma ihtimali varmı yada nekadar yatar örenebilirmiym lütfen

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Kardeş deli misin 24 yılın yatari en az 10 yildir

Mahkûm eşi
Ziyaretçi
Mahkûm eşi

Benim eşim uyuşturucudan 10 yıl ceza aldı 8 aydır ceza evinde daha ne kadar yatar

Birol
Ziyaretçi
Birol

2015 de alkollüyken trafiği tehlikeye sokma diye ceza varmış 8 ay ceza aldım ne kadar yatarım denetimden faydalanabilirmiyim kaç gün yatıp çıkarım
Teşekkürler

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Iyuşturucu kullanmaktan daha önce 2 defa denetim gördüm 3. Kez uyuşturucu kullanmaktann yakalandım denetim berdiler denetim konferanslarını kaçırdığım için 1 yıl 8 ay hapis cezası verdiler 2017 yılında oldu olay yatarı nekadardır

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

merhaba 24.04.2018 de göcmen kacakciliktan 3 yil 9 ay hapis aldim 83 gun cezaevinde kaldim bunun yatari nekadar tesekur ederim

Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Merhaba bnm nişanlim bi kavga için şahitlik yapmiştı 3 sene once olay tekrar ortaya cıktı 7 gun hapis cezası aldi sizce ne kadarını yatar?

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan

Bi s***** git 7 güne yatar mı olur 7 günün tamamını yatsın bir daha büyük suç islemesin

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

oyuna 7gune yatmaz a**