Türkiye’deki Cezaevi Tür ve Tipleri hakkında pratik bilgiler!

Cezaevleri türleri ve tipleri hakkında pratik bilgiler içeren flood: Öncelikle tür olarak değineceğim. Ceza infaz kurumları; kapalı, yüksek güvenlikli kapalı, kadın kapalı, çocuk kapalı, gençlik kapalı, gözlem ve sınıflandırma merkezleri ile açık ceza infaz kurumları ve çocuk eğitimevleri şeklinde ayrılmaktadır.

  • Kapalı ceza infaz kurumları; Firara karşı teknik, mekanik, elektronik veya fizikî engellerle donatılmış, yeterli düzeyde güvenlik sağlanmış ve hükümlünün gereksinimine göre bireysel, grup hâlinde veya toplu olarak iyileştirme yöntemlerinin uygulanabileceği tesislerdir.
  • Yüksek güvenlikli kapalı C.İ.K ise oda ve koridor kapıları sürekli kapalı tutulan ancak mevzuatın belirttiği hâllerde hükümlüler arasında ve dış çevre ile temasların geçerli olduğu sıkı güvenlik rejimine tâbi hükümlülerin bir/üç kişilik odalarda barındırıldıkları tesislerdir.
  • Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ile süresine bakılmaksızın, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgütün faaliyeti çerçevesinde, 5237 sayılı Kanunda yer alan;
  • a) İnsanlığa karşı suçlar b) Kasten öldürme suçlarından, c) Uyuşturucu madde imal ve ticareti suçundan, d) Devletin güvenliğine karşı suçlar, e) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar Mahkûm olanların cezaları, yüksek güvenlikli kapalı C.İ.K’de infaz edilir.
  • Cezaevleri tipleri noktasında ise geçmiş yıllarda da yapılan ilçe cezaevleri gibi (k1, k2 tipi) pek çok tip olmakla beraber infaz rejimi noktasında yoğunluk; E, T, F ve L tipi cezaevlerindedir.
  • En fazla hükümlü ve tutuklu E tipi cezaevlerinde bulunmaktadır. F tipine nazaran suç seviyesi daha düşük kişiler burada kalmaktadır. E tipi cezaevlerinde çocuk ve kadınlar için de ayrı bölmeler bulunmaktadır.
  • F tipi cezaevleri, yüksek güvenlikli cezaevi tipidir. Sadece tehlikeli hükümlü ve tutuklu statüsündeki kişiler F tipi cezaevinde kalmaktadır. Fizikî yapısı, elektronik güvenlik sistemleri ile yönetim plânı bakımından güvenliği tehdit eden unsurlar minimize edilmiştir.
  • L tipi cezaevleri ise cezanın ıslah amacı noktasında uygunluğu en yüksek düzeyde olan cezaevi tiplerindendir. Bu ceza infaz kurumları; büyük kentlerdeki eski ceza infaz kurumlarının yerlerine ya da kapasite yetersizliğine çözüm amacıyla inşa edilmiştir.
  • L tipi cezaevlerinde, tutuklu ve hükümlülerin; barınma, sağlık, eğitim ve her türlü iyileştirme taleplerine cevap verecek fizikî alanlar bulunmaktadır. Bu faaliyetlere ilaveten, sportif ve kültürel hizmetlerin (spor salonu, müzik eğitimi vs..) sunulacağı mekânlar da mevcuttur.
  • T tipi cezaevleri ise yine L tipi ile benzer şekilde büyük kentlerdeki eski cezaevlerinin yetersizliğine çözüm amacıyla inşa edilmiştir. Bu anlamda yine uluslararası standartlara uygunluğu yüksektir. Tip olarak en fazla sayıda olan T tipi cezaevleridir.

Yazar; Mehmet Zengin‏

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
En iyi 20 f tipi cezaevi ne demek – nuthuy.com
2 yıl önce

[…] Kaynaktan alıntı: … […]

trackback
En iyi 14 en ağır cezaevi tipi hangisidir – nuthuy.com
2 yıl önce

[…] Kaynaktan alıntı: … […]

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Gardiyanlik f tipi ceza evlerinde çok zordur aslinda hepsinde zordur

mutlakaoku.com |
3
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x