Türkiye’deki Su Kaynakları

Flood'un Yayınlandığı Tarih:30 Aralık 2019 @ 21:20

Su kaynaklarımız az. Olanı da dışarı gidiyor. 80’li yıllarda DSİ Planlama Müd. görevliyken Dicle ve Fırat Nehirlerinin sularını yukarı kotlardan tüm Anadolu’ya yönlendirecek, önce doluluğu az barajları takviye sonra ülkemizi sulayacak bir proje hazırlamıştım! Elzem bir çılgın proje.
  • O yıllarda projemiz beğenilmiş ancak bazı yerlerin tünel açılarak geçilmesi ve maliyetinin yanında uzun bir süreci kapsayacağı gerektiği için ileri ertelenmişti. Aradan 35 yıl geçti. Şimdi Tünel açmak çok kolaylaştı. Teknoloji ve kaynak artışı sebebiyle maliyetler azaldı.
  • Türkiye kuraktır.Nehirlerimiz su kaynaklarımız azdır. En verimli iki nehrimiz Fırat ve Dicledir. Önce Fırat suları Karasu ve Murat seviyesinden alınarak tüm yurda dağıtılabilir. Kuru ovalar bağlık bahçelik olur. Ülkemiz cennet olur paralar boşa değil milletimize gider.

  • Topraklarımızdan bereket fışkırır. Köylerimiz yine zenginleşir. Vergi olarak döner gelir. Devletimiz zenginleşir. Bu projeyi 5-10 yıl sonra resmi ve sessizce tekrar gündeme getirmeyi bekliyordum ancak gereksiz bir kanala 200 katrilyon harcanmaya kalkılınca mecbur kaldım açıklıyorum.

  • Bizim bu çalışmamız reddedildi. Ancak konu yıllarca DSİ’de konuşuldu. Genel bir konu haline geldi, Başbakan. T. Özal’a kadar ulaştı ne olduysa ondan sonra oldu ve Türgut Özal Suriye’ye gitti ve hiç gereği yokken geçici anlaşmayla yıllık 500m3/sn saniye su vermeyi taahhüt etti !!!
  • Şu anda saniyede En az 500 – 1000 m3 suyumuz gözlerimizin önünde Suriye ve Irak’a doğru akıp gidiyor. Bizde öyle bakıyoruz. Halbuki bu suyun üçte ikisi bile ülkemizi kalkındırmaya Türkiyeyi zenginleştirmeye yeter.

  • Suyun Petrolden daha kıymetli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Su veriyorsak bedava petrol alalım.. Kaynak mı istiyorsunuz? Alın işte size dev kaynak! Hiç bir ülke kaynağını diğer ülkeye bedava vermiyor. Biz Suriye’ye bedava su veriyoruz üstüne birde 7 Milyon Suriyeliyi besliyoruz.
  • Değerli Arkadaşlarım. Biz Fırat Dicle Nehirleri ile Anadoluyu sulama projesini sunduğumuz da ki Türkiye de kanal Tünel açmak bu güne göre kıyas kabul edemeyecek kadar zordu, kaynak yoktu. Bakü’den Ceyhan’a boru hattı yapıldı. Neden kendi su kaynaklarımız ile güzel vatanımız buluşmasın.

  • Türkiye su kaynakları az ancak insan kaynakları ve yer altı kaynakları bakımından zengindir. İnsan kaynaklarımız heba edilmekte, yer altı kaynaklarımız ise değerlendirilmemekte veya yanlış değerlendirilmektedir. Önce kendi suyumuz ile refah bulalım.

  • Yaptığımız barajlar da doluluk oranı azdır. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda susuzluk baş gösterecektir. Fırat ve Dicle tüm Anadoluyu hem sulamaya, hemde üzerinden Fırat ve Dicle üzerinden kurulacak bir şebeke ile barajlarımızın sürekli doluluğunu sağlayacaktır.

Yazar; TANERUNAL

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x