Türkiye Yunanistan Askeri Gücü Karşılaştırması

Flood'un Yayınlandığı Tarih:10 Ocak 2020 @ 11:26

Twitter’da Yunanların, Türkiye’ye göre askeri açıdan daha iyi durumda olduğunu düşünen insanlar var bu söylenenler belki 80’li veya 90’lı yıllarda doğru olabilirdi ama 2020 için doğru değil, kısaca iki ülkenin durumuna yüzeysel olarak bakalım.

 • Yunanların elinde 85 adet F16 Block 52, 40 adet F16 Block 50/52, 30 adet F16 Block 30, 30 adet F4-PI-2 ve 44 adet Mirage-200 var. Toplam 229. Bizde ise 29 adet F16 Block 50+, 71 adet F16 Block 50, 102 adet F16 Block 40,36 adet F16 Block 30 ve 32 adet F4 Phantom II var.
 • TSK envanterinde F16 Block 30 haricinde olan bütün F16 uçakları Yapısal ve CCIP modernizasyonu geçirmiş olup Aviyonik,Radar ve diğer elektronik aksamlar açısından Block 50 seviyesine yükseltildi. Kısacası iki kuvvet arasında fark olduğunu söylemek zor.
 • Yunanlar bizim F35 almamıza karşılık olarak F16 Viper modernizasyonunu 2018’de imzaladılar ve ilk uçak 2024 sonu gibi verilecek. Bakarsınız 2024 yılına kadar F35 uçaklarını almış oluruz.
 • 2024’e kadar Aselsan’ın AESA radarı ve Tübitak Sage’nin Hava-Hava Füzeleri uçaklarımızın üstünde olacak yani Viper modernizasyonunu onlar alım yaparak biz ise üreterek yapacağız. F35 işine gelirsek mevcut bütçeleri 5 milyar avro, GSYH %4.2 denk geliyor. Yani F35=İntihar demek.
 • F35 uçakları pahalı uçaklardır bir F16 40-45 milyon dolarken, F35 ise 2019 rakamlarına göre 84 milyon dolardır ve kendisinin 5.N bir Elektronik ağırlıklı “Uçan Ipad”olduğunu da düşünürseniz bakım ve onarım maliyetleri F16 uçaklarına göre kat be kat daha pahalıdır.
 • İHA ve SİHA açısından Yunanların sanırım 40 yıl önündeyiz söylemim yanlış olmaz bu yüzden kendileri Amerika’dan Larissa Hava Üssüne MQ-9 Reaper konuşlandırmasını istediler ve İsrail’den İHA kiralayacaklarını açıkladılar.
 • 5 Milyar Dolarlık bütçe ile Torpido dahi alamayanların 24 tane F35 ve 85 tane F16 Viper idame ettirebileceklerine inanmak ancak Nasreddin Hoca Fıkralarında olur.
 • Ayrıca Yunanların mühimmat konusunda sorun yaşadıklarını kendi haber kaynaklarında çok sık görüyoruz, Fransızlardan aldıkları Scalp füzelerini kullanmak için aldıklar 44 adet Mirage-2000 uçakları var fakat uçaklar füzeleri kullanamadılar, füzeler kullanılamadan eskidi.
 • Yeni Alım için herhangi bir ihale yapılmadı bunun üzerine 1 ay kadar önce Mirage-2000 filo komutanlarından bir tanesi “Ordudan” istifa etti.
 • Hava kuvvetlerinde olan durumları Deniz Kuvvetlerinde de var. U214 sınıfı denizaltılar var ama Torpidosu yok ve uzun zaman sonra geçtiğimiz günlerde ihale açılacağı söylendi. Fırkateynleri ise en az 35+ üstü yeni alım yapamıyorlar çünkü bütçe yok.
 • Fırkateyn alabilecek bütçe olmadığı için küçük ama etkili olan “Roussen-Sınıfı” veya “Super Vita” olarak bilinen Füze Botlarına yöneldiler ve şu ana kadar 6 tanesi teslim edildi. Toplamda 7 adet alınacak, sözleşme 2000’de başladı hala devam ediyor.
 • Denizaltıları açısından şimdilik bize oranla iyi durumdalar ellerinde Alman Type214 sınıfı AİP donanımlı 4 adet denizaltı var bunlar bizim inşa halinde olan Type214 veya Reis Sınıfları ile aynı fakat aralarında donanımsal ve fiziksel farklılık mevcut.
 • Kara kuvvetleri olarak tank açısından bize göre daha modernler bizim en modern tankımız Leo2A4 ve modernize edilen M60TM tanklarımız varken Yunanlar ise Leo2A6HEL tankına sahip fakat para olmadığı için tatbikatlarda 105mm kullanıyorlar. 🙂
 • Yunanlar Zırhlı Taşıyıcı olarak ise M113 kullanıyorlar bizden oldukça gerideler. Biz ise M113 muadili ACV-15’in yanında Kirpi I-II,Vuran,Cobra I-II,Ejder Yalçın gibi modern zırhlılara sahibiz. Piyade donanımı açısından ise TSK son yıllarda ağır modernizasyon geçiriyor.
 • Tanksavar füzeleri açısından TOW, Kornet gibi füzelere sahipler. TSK ise Kornet, Milan, Eryx, ve Milli UMTAS, OMTAS füzelerine sahiptir. Ayrıca proje aşamasında olan Karaok füzesi de bir Tanksavar füzesidir.
 • Yunan Ordusu, TSK’ne göre Mühimmat bakımından geridedir. TSK envanterinde Mark Serisi bombaları akıllı hale getiren Kanatlı Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti, Hassas Güdüm Kiti gibi bir çok kit bulunurken Yunanlar da bulunmamaktadır.
 • Seyir Füzesi olarak Yunanlar Scalp Füzelerine sahip ama kullanılamaz durumda olduklarını bizzat kendileri (@PtisiMagazine) belirtiyorlar, Mirage-2000’den atılan versiyonu. Biz ise muadili olarak SOM füzesine sahibiz farklı versiyonlarını geliştiriyoruz. Ellerinde Hava-Hava füzesi olarak Magic,Aim7 gibi füzelere sahipler.
 • Biz de ise Aim9 ve Aim120D Hava Hava füzeleri mevcuttur. Aim-9 Görüş İçi. Aim120 ise Görüş Ötesi bir Hava Hava füzesidir.
 • Hava Savunma sistemi olarak Yunanlar bizden daha iyiler ellerinde Patriot PAC-2 ve 1998’de Rumlardan aldıklar S300 var. Bizim ise 40 yıllık Nike HSS ve 2017’de imzalanan Temmuz 2019’da teslimine başlanan ve devam eden S400 HSS var.
 • Yunanların savunma bütçesi 2019 NATO rakamlarına göre 5 Milyar avro civarında, bunun 4,5 Milyarı personel giderlerine ve platform idamesine gidiyor geri kalan bütçeler ise yaklaşık 500 milyon avro yine bunun büyük kısmı modernizasyonlara kaynak olarak gidiyor.
 • El de kalan hazır alım yapılabilecek bütçe neredeyse hiç yok denecek kadar. Yunan Savunma Bütçesi’nin ekonomik sorunlar nedeniyle 2010’dan bu yana yüzde 40 oranında azaldığını söylemek gerek.
 • TSK’nin genel olarak Yunan Silahlı Kuvvetlerine oranla daha iyi bir seviyede söyleyebiliriz ayrıca “Örtülü Ambargolara” maruz kaldığımızı da hatırlamamız da fayda var, Altay’ın MTU833 motoru gibi.
 • İki ülke arasında Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri açısından büyük bir fark olmamakla beraber Kara Kuvvetleri olarak TSK büyüklük ve kalite açısından oldukça üsttedir.
 • Bu yüzden son zamanlarda D.Akdeniz ile beraber yaşanabilecek bir gerginliğin büyümesi halinde Trakya’da Yunanların direnme şansı oldukça düşük olduğunu Amerikalılar da biliyor olmalılar ki Dedeağaç’a Gözetleme Üssü kurdu. Türkiye Yunanistan Savaşı
 • İki ülkenin durumu yüzeysel olarak böyledir. Okuyanlara şimdiden teşekkürler.

Yazar; umutkarga

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
2 yıl önce

yok ederiz kafirleri savaşırlarsa haritadan sileriz yunan milleti kalmaz.büzük var mı büzük

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Hiç bir zaman bir rakibi küçümsememek lazım. Denizaltılarında ve kısmen de olsa havada üstün oldukları belli. Göreceksiniz ABD F-35’i hibe edecek, belki satın alacağı ilk 4 Türk F-35’i mesaj diye Yunanistan’a hibe edecek! Rusya’ya da çok güvenmemek lazım zira aynı mezheptenler!

Vural
Vural
Cevap verdi;   Anonim
3 yıl önce

Aynen it iti ısırırmı ısırmaz ..! Türkün türkden başka dostu yoktur ..!

Last edited 3 yıl önce by Vural
mutlakaoku.com |
3
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x