Kesinleşmiş Cezanın ne kadarı Cezaevinde yatılır! (‘Cezamın yatarı ne Avgat Bey?’)

Herkesin merak ettiği konulardan biri, mahkemelerce verilen cezanın ne kadarının Ceza İnfaz Kurumunda (cezaevinde) geçirileceği hususudur. Müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımızın tabiri ile “ Cezamın yatarı ne kadar Avgat Bey?” FLOOD:

 • Yargılama sonucunda verilen cezanın kesinleşmesi ile infaz prosedürü başlamaktadır. Cezaların infazları hesaplanırken birden fazla husus (yaş, tekerrür, suçun türü, tutuklulukta geçen süre gibi.) göz önünde bulundurulmaktadır.
 • 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az kalan hükümlülerin yazılı talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı denetimli serbestlik yasası uygulanarak infaz edilir.
 • İnfazda geçirilecek sürede, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası büyük önem arz etmektedir. İnfazın hesaplanmasına girmeden önce infazın hesaplanmasında önemli olan koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakkında kısa bilgiler vermem gerekmektedir.
 • Denetimli serbestlik, deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazını sağlayan bir kurumdur. Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
 • Denetimli serbestlik süresi, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan iyi halli hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. İstisnaları, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da belirtilmiştir:
 • 1- 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadın hükümlüler, koşullu salıverilme tarihlerine 2 yıl veya daha az kaldığı takdirde denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanabilecektir.
 • 2- Maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az bir süre kaldığında denetimli serbestlik yasası yoluyla tahliye olabilecektir.
 • Koşullu salıverilme, cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının kalan kısmını toplum içinde belli şartlara uyarak geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur.

Koşullu salıverme şartları şu şekildedir:

 • Ağ. müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilirler. Müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirerek koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Diğer tüm süreli hapis cezalarına mahkumiyet halinde, hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün iyi halli olarak cezaevinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümleri uygulanarak tahliye edilir.

ÖRNEKLER;

 • 6 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2022 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2021’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani,6 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 3 yıl kalacaktır.
 • 18 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2030 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2029’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 18 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 11 yıl kalacak.
 • 24 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2034 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2033’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 24 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 15 yıl kalacak.
 • Müebbet almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2042 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala,6.8.2041’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir. Yani, müebbet alan hükümlü cezaevinde toplam 23 yıl kalacaktır.

Yazar; Furkan Akbulut‏

guest
203 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
7 ay önce

Ben 2015 te tutuklandim ve o zaman 14 yaşındaydım 4 yıl ceza evinde kaldım ve 24 yıl ceza verilerek tahliye edildim benim suçum örgüt suçu yatarım ne kadar

Hero
Hero
8 ay önce

Kardeşim cinayetten 18 yıl aldı bunun yatarı ne olur bilen varmı arkadaşlar

Last edited 8 ay önce by Hero
Anonim
Anonim
8 ay önce

Merhaba eşimin 15 yıl önceki dosyası geldi 1 yıl altı ay yirmi gün yatarı var üç ay kapalida yattı. şimdi açıkta. Sizce açıkta ne kadar yatarı olur . .nezaman çıkar yardımcı olur musunuz.Tesekkurler

Anonim
Anonim
8 ay önce

Merhaba benim nişanlıma da 20 yıl önce iftira atılıyor 2 tane temiz raporuda mevcut 16 yaş şuan ceza evinde 4ay kapalida kaldı suan açıkta 1yil 7ay yatari 20 gün sonra ceza evi kuruluna cikicak süreç nasıl işler teşekkürler

enver
enver
8 ay önce

merhaba 58 yaşındayım oturma hakım vardı almayadan geldim Fikirden beni TC hapise atsın diye şaka bir yana.3 sene önce kapalı olan fesbokk hesapdan 4 siyasi soruşturma acdılar CB hakaretden 11 ay ceza aldım ama 2 soruşturma mahkemem olucak Eger 2-3 yıl ceza alırsam hapise gönderirlermi Başka sapıkam yok karınca bile ezmedim şükür ama suç işte FİKİR paylaşım yoksa idammı ederler beni tşkler..

Anonim
Anonim
9 ay önce

5 ay ceza kesilmiş kaç ay tutarlar

Anonim
Anonim
9 ay önce

Benim abim cinayete yardımdan 24yil ceza aldı önceden açıkta firar etti onun cezasını çekti bu cezadan nekadar yatar

Anonim
Anonim
9 ay önce

Merhaba eşim infazini yaktığı için 5 ay 15 gün ceza aldı suankapali cezaevinde bize gelen bilgi 26 gün yatar dediler 4 dosyası var 2 si alkollü araç kullanma 3 uncude eş arası kavgadan dolayı 2014 de de arkadaş kurbani gitti tlfon calintisiyla ne kadar yatar cezaevinde bilgi istiyorum suan 9 gün oldu yatıyor

Anonim
Anonim
9 ay önce

Merhaba, nişanlımın 3 sene 4 ay kesilmiş cezası var. Girdi çıktı yapmak için geçen salı günü ayın 26 sında teslim oldu. Bugün 10. Gün süreç neden uzatılmış olabilir? Yada normal mi uzatılması?

Muro.
Muro.
9 ay önce

9 sene 4 ay 8 gün cezam geldi 4 dosyadan ne kadar yatarım acaba ? Ulaşır mısınız bana lutfen
531 364 33 95

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
203
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x