Kesinleşmiş Cezanın ne kadarı Cezaevinde yatılır! (‘Cezamın yatarı ne Avgat Bey?’)

Herkesin merak ettiği konulardan biri, mahkemelerce verilen cezanın ne kadarının Ceza İnfaz Kurumunda (cezaevinde) geçirileceği hususudur. Müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımızın tabiri ile “ Cezamın yatarı ne kadar Avgat Bey?” FLOOD:

 • Yargılama sonucunda verilen cezanın kesinleşmesi ile infaz prosedürü başlamaktadır. Cezaların infazları hesaplanırken birden fazla husus (yaş, tekerrür, suçun türü, tutuklulukta geçen süre gibi.) göz önünde bulundurulmaktadır.
 • 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az kalan hükümlülerin yazılı talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı denetimli serbestlik yasası uygulanarak infaz edilir.
 • İnfazda geçirilecek sürede, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası büyük önem arz etmektedir. İnfazın hesaplanmasına girmeden önce infazın hesaplanmasında önemli olan koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakkında kısa bilgiler vermem gerekmektedir.
 • Denetimli serbestlik, deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazını sağlayan bir kurumdur. Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
 • Denetimli serbestlik süresi, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan iyi halli hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. İstisnaları, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da belirtilmiştir:
 • 1- 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadın hükümlüler, koşullu salıverilme tarihlerine 2 yıl veya daha az kaldığı takdirde denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanabilecektir.
 • 2- Maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az bir süre kaldığında denetimli serbestlik yasası yoluyla tahliye olabilecektir.
 • Koşullu salıverilme, cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının kalan kısmını toplum içinde belli şartlara uyarak geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur.

Koşullu salıverme şartları şu şekildedir:

 • Ağ. müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilirler. Müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirerek koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Diğer tüm süreli hapis cezalarına mahkumiyet halinde, hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün iyi halli olarak cezaevinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümleri uygulanarak tahliye edilir.

ÖRNEKLER;

 • 6 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2022 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2021’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani,6 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 3 yıl kalacaktır.
 • 18 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2030 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2029’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 18 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 11 yıl kalacak.
 • 24 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2034 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2033’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 24 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 15 yıl kalacak.
 • Müebbet almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2042 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala,6.8.2041’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir. Yani, müebbet alan hükümlü cezaevinde toplam 23 yıl kalacaktır.

Yazar; Furkan Akbulut‏

guest
203 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Ahmet
Ahmet
9 ay önce

Selamun aleyküm benim babam cinayetten 18 yıl aldı kaç yıl yatarı vardir

Anonim
Anonim
10 ay önce

Selam benim kardeşim 14 yil ceza almış 2gun önce 1yil bir ayda yatari vardı ayın yirmi altisinda aldı bu cezayı 14 yılın hepsini mi yatacak üstelik ilk suçu sicili temiz

Anonim
Anonim
10 ay önce

Merhaba.ekim 2020 de aştı otogarda üzerinde anahtar olan bir arabayı çalıyor yan koltukta araba sahibinin eşi var ( bayan ) iki dakika içinde kendisini arabadan indiriyor. Tek söylediği arabadan istersen in yoksa ızmite gidiyorum . Kocaeli de yaşıyor . Bayanı indirdikten sonra kaza yapıyor ve yakalanıyor. Nitelikli yağma olarak görüldü dosya 15 ocakta. 22 mayısa a kadar araba masrafı tanzim edilmeli denildi mahkeme 27 mayıs. Sorularım şunlar ; basit hırsızlık en kötü ihtimalle nitelikli hırsızlığa çevrilir dendi. Yakalayan polis bile öyle demiş. Şikayetlerini geri çekecekler ödeme yapılırsa ( araba 90 bin liraymış perte çıkmış satıp 33 bin lira almışlar kalan 60 bin isteniyor ki bu çok fazla mahkeme sigorta kasko vs hicbir bilgi belge sormadan bu parayı kararlaştırdı) bu para ödenirse ve bayan korkmadim derse hırsızlığa çevrilir mi ? Kamu davasına dönüşür mu sadece? Bunun için ne yapmak gerekir. 18 yaş altı sabıkası var 6 yıldir cezevindeydi fakat açığa alınmıştı o sebebten pandemi süreci içinde çıktı. Mayıs çıkışlı ekim tekrar ceza evi girişli. Ekimden mayısa kadar da içeride olacak burdan da bir indirim yapılabilir mi ? 2020 öncesi suçları af olmuş mudur bunu da kimse bilmiyor tam olarak. Mukerrir suç olarak basit hirsizligi vardı sanırım o sayılıyor mu infazını yani şartlı tahliyesini yakmaya.. bu arkadaşın kimsesi yok maalesef babası vefat etmiş annesi ve ufak kardeşi var ve kendi hayatlarını bile zor idame ettiriyorlar. Bir de pandemi sürecinde dışarı çıktığında devlet hastahanesinden disosyal kisilik bozukluğu raporu var şu an ilaç kullanıp hastahaneye gidip geliyor cezaevinde ve mahkeme heyete ikna oldu. Bu durum ise yarayabilir mi ?

Anonim
Anonim
10 ay önce

Merhaba ilk mahkemem taksirle birden fazla kişinin yaralanması yani trafik kazası bu davadan 6 ay hapis aldım iyi halden 5 aya indirdiler ve 5 sene denetim süresi verdiler .fakat bu süre bitmesine 4 ay kala hakaret davasından adli para cezası yedim peki denetim süresi yandımı ve 6 ay hapisin hepsini yatarmıyım mahkeme denetim süresi veren asliye ceza mahkemesine ihparda bulunulması taktı onlara bırakmış aydınlatırsanız sevinirim.

Anonim
Anonim
11 ay önce

18yil 9ay ceza alan nekasar yatar

Anonim
Anonim
11 ay önce

2 yıl kesinleşen ceza yararı nedir

Anonim
Anonim
11 ay önce

Esim ceza evinde 1 ay yatari var kesinlesmis ceza yatıyor nezaman tahliyeolur

Anonim
Anonim
11 ay önce

4 sene 6 ay ceza almis kisi ne kadar yatar sonra denetim serbeslikten cikar

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Merhaba istinaftan 1 yıl kesinleşmiş ceza alan biri cezaevinde ne kadar yatar

Anonim
Anonim
1 yıl önce

songul zzz esim 1 yıl 8 ay aldı ne kadar yatar

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
203
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x