Kesinleşmiş Cezanın ne kadarı Cezaevinde yatılır! (‘Cezamın yatarı ne Avgat Bey?’)

Herkesin merak ettiği konulardan biri, mahkemelerce verilen cezanın ne kadarının Ceza İnfaz Kurumunda (cezaevinde) geçirileceği hususudur. Müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımızın tabiri ile “ Cezamın yatarı ne kadar Avgat Bey?” FLOOD:

 • Yargılama sonucunda verilen cezanın kesinleşmesi ile infaz prosedürü başlamaktadır. Cezaların infazları hesaplanırken birden fazla husus (yaş, tekerrür, suçun türü, tutuklulukta geçen süre gibi.) göz önünde bulundurulmaktadır.
 • 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az kalan hükümlülerin yazılı talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı denetimli serbestlik yasası uygulanarak infaz edilir.
 • İnfazda geçirilecek sürede, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik yasası büyük önem arz etmektedir. İnfazın hesaplanmasına girmeden önce infazın hesaplanmasında önemli olan koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakkında kısa bilgiler vermem gerekmektedir.
 • Denetimli serbestlik, deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazını sağlayan bir kurumdur. Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
 • Denetimli serbestlik süresi, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan iyi halli hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. İstisnaları, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da belirtilmiştir:
 • 1- 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadın hükümlüler, koşullu salıverilme tarihlerine 2 yıl veya daha az kaldığı takdirde denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanabilecektir.
 • 2- Maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az bir süre kaldığında denetimli serbestlik yasası yoluyla tahliye olabilecektir.
 • Koşullu salıverilme, cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının kalan kısmını toplum içinde belli şartlara uyarak geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur.

Koşullu salıverme şartları şu şekildedir:

 • Ağ. müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilirler. Müebbet hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan hapis cezası alan iyi halli hükümlüler, cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirerek koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilirler.
 • Diğer tüm süreli hapis cezalarına mahkumiyet halinde, hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün iyi halli olarak cezaevinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümleri uygulanarak tahliye edilir.

ÖRNEKLER;

 • 6 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2022 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2021’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani,6 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 3 yıl kalacaktır.
 • 18 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2030 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2029’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 18 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 11 yıl kalacak.
 • 24 yıl ceza almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2034 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala, 6.8.2033’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir.Yani, 24 yıl ceza alan bir hükümlü cezaevinde toplam 15 yıl kalacak.
 • Müebbet almış bir hükümlü, 6.8.2018’da cezaevine girerse K. Salıverilme tarihi 6.8.2042 olacaktır. K. Salıverilme tarihine 1 yıl kala,6.8.2041’de D. Serbestlik tedbiri yoluyla tahliyesi talep edilebilecektir. Yani, müebbet alan hükümlü cezaevinde toplam 23 yıl kalacaktır.

Yazar; Furkan Akbulut‏

guest
203 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Dogan fatma
Dogan fatma
2 yıl önce

Bi sorum var 6.3.2016 da kardeşim parkta arkadaşı na esrar verirken satıcı olarak yakalandı 8 gr esrardan 12 yıl verdiler ve hala yatıyo bide infazı vardı 2 yıl sizce bu yasada ne kadarı kalır ne zmn cıkar yarfımcı olurmusunuz şimdiden tşkler

irem
irem
2 yıl önce

öncelikle merhaba benim sevgilimin 1 yıl cezası kaldı ve açıkta yatıyordu bugün kapalıya gidene kadar 2 ay kapalıda yatacak dosyası geldi için yatarı nedir tekrar açığa çıkma şansı varmı ?

ibrahim
ibrahim
2 yıl önce

Öncelikle merhaba benim esim denetimli yaktı ve ongun süre vermişlerdi teslim olması için ama gitmedi şubat 5 yakalandı ve üstüne 8 ay 15 gün almış denetimden ceza alırmı ve 8 aynın yatari ne kadar bi bilgi verirseniz sevirim ne yapmam lazım yada avukat tutma şansım varmi

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   ibrahim
1 yıl önce

Kalan denetim suresi ne kadar sa o kadar kapalıda yatar

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   ibrahim
1 yıl önce

Eşin gerizekalıymış 🙂

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   ibrahim
1 yıl önce

Abim örgüt suç örgüt yöneticiliği 103 yil ceza aldı 4/3 infaz sitemi 3/2 ye düşürüldü buna göre yatar14 dan hesaplanacak doğru mu

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Merhaba benim sorum su size kardeşim şuan ceza evinde arkadaşının kredi kartı ile alisveris yapmaktan ve 6 yil ceza kesmişler bunun ne kadarını yatar kamu davasına dönmüş olay nasıl ömür sonuç yardimci olursanız sevinirim.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Ayşe
1 yıl önce

4 senesini yatar

Emre
Emre
2 yıl önce

Merhaba benim babam 7 aydır cezaevinde.Toplam 3 yıl 6 ay hapis cezası var ve cezası kesinleşmiş.Suçta mükerer de var.Bu sürenin kaç ayını cezaevinde geçirir?

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Emre
2 yıl önce

2/3 ü 28 Ay- 12 ayı denetimli serbestlik olur 16 ay yatarı olur, 7 ay yatmış 9 ay daha yatar sen 5 ay önce yazmışın 4 ay sonra baban evde

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
2 yıl önce

Merhaba. Bir tanidigim cinsel istismar sucundan onbir yil bes ay ceza aldi suan temyizde onanirsa yatari ne kadar olay tarihi 2013

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
2 yıl önce

Ayni seyden dolayi ayni yil bizim basimzda var bilgisi olan cvb versin lutfn

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Cinsel istismarda bulunduysa bırak yatsın. Empati yap biraz. Birisi senin yakınına tacizde bulunsa ?

Anonm
Anonm
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Gebersin birak bunun neyini merak ediyon ki

Ergun
Ergun
2 yıl önce

Merhabalar hocam benim 5 dosyam var geçmişte hagb yedim para cezası gibi cezalar yedim son davam 2017 de eşim ile tartıştık kavga ettik ben şikayetçi oldum ailesinden esimde onlara uyup beni şikayet etti ben 22 ay 15 gün ceza yedim 1 yıl 3 ay hakaret tehdit den verdi ve 9 ay 15 gün esimden verdi uyduruk bir rapor almis hakimde sağolsun suç istemeyeceği yönünde kanaat yoktur yazdı kitledi bana 22 ay 15 gün sonuç olarak ben bu cezayı yedim hapis olarak istinafa gittim zaten esimde mahkemede şikayetçi değilim dedi buna rağmen geçmişten dolayı cezayı verdi sicilim var diye bu hafta istinaf sonucu gelir muhtemelen esastan reddine karar verir yatırır beni ben bu cezanın ne kadarını yatarim herkes bisey söylüyor iyice bunaldim tahmini ne kadar yatarim herkes bisey diyor kimisi bir ay kimisi hepsini yatarsin diyor haksız yere ceza aldim eşim pin pişman ama elden bisey gelmiyor ne kadar yatarim

Yılmaz
Yılmaz
Cevap verdi;   Ergun
1 yıl önce

Aynı oloy benim başımdada var 7.ay onbeş gün ceza aldım siçilim yokdu daha önceden bende bölge mahkemesinden gelecek kararı bekliyorum yatarı ne kadar doğrusu kimse bilmiyor eşine karşı işlenmiş suç olduğu için ne olur bekliyoruz şimdi

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Yılmaz
1 yıl önce

Nasıl yanı daha önceden hiç bir suçtan siciliniz yokmuydu ?

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Bır sorum olacaktı

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Ergun
1 yıl önce

5 yıla kadar olan cezalarda yatar yok gir çık başka bişe yoksa

Gamze
Gamze
2 yıl önce

Merhaba bnm nişanlim bi kavga için şahitlik yapmiştı 3 sene once olay tekrar ortaya cıktı 7 gun hapis cezası aldi sizce ne kadarını yatar?

Kaptan
Kaptan
Cevap verdi;   Gamze
2 yıl önce

Bi s***** git 7 güne yatar mı olur 7 günün tamamını yatsın bir daha büyük suç islemesin

Urfalı
Urfalı
Cevap verdi;   Kaptan
1 yıl önce

MK enigi bu bilgiyle savcı hakim olsaydın çok biliyorsan devlet işleri beli edermi insan gbi bı soru sordu abla kadın ne bilsin cezayı yatari bidaha düzgün cevap vermicekseniz yazmayın AMK çocukları sizi kediye donderirler ayikolun

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Gamze
2 yıl önce

oyuna 7gune yatmaz a**

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Gamze
1 yıl önce

50 yıl tatar djdhshshdh

Deli33
Deli33
Cevap verdi;   Gamze
1 yıl önce

2 3 saat yatar

Admin
Admin
Cevap verdi;   Deli33
1 yıl önce

Arkadasim 2018de isledigi suctan tutukluluk 60 gun durdu ve yasi tutmuyordu ciktigi mahkemede sartli tahliye oldu2 sene 9ay 10gun verdi ve bunu temize gonderdi temiz onaylamis ceza 5 ay once temizden geldi ve 6 ay erteletme verdi 1 ay sonra teslim olacak kimlikte yaş küçük reşit değil yatari ne kadar ?? Yardimci olursaniz sevinirim

Admin
Admin
Cevap verdi;   Admin
1 yıl önce

Suç kasten yaralama yani bicaklama

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Admin
1 yıl önce

3 gun gır çık yapıp
denetim serbeslik gorecek

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Gamze
10 ay önce

Tatile gitmistir o vegasa kandırmıstır seni 😂

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Gamze
7 ay önce

Onun cezasını ben yatarım valla

Merve
Merve
2 yıl önce

Merhaba benim eşim 10 sene caza aldı denetimi vardı toplam 13,5 yıl yapıyo dediler bunun kacta kacını yatar 10 sene cezasında 10 ay kapalıda yattı 1/2 yasa vuruyo eşime 2015 te olan bi olaydan

Deli33
Deli33
Cevap verdi;   Merve
1 yıl önce

4 sene yatar denetime çıkar

Yagiz ekin
Yagiz ekin
2 yıl önce

Merhaba zeynep hanım öncelikle geçmiş olsun eşinizin dosyaları 19.05.2016 tarihinden önce ise 1/2 den yararlanır dosyalari cerrahi istima yapılmış sa eğer 6 yıla düşer cezası 2 yıl denetim lik 4 yıl cezası kalır bunun 1 yıl 5 ayını kapali da yatıp açığa çıkar veya 5 ay kapalida kalıp açık infaz kurumuna çıkar eğer dosya suç tarihleri 19.05.2016 sonra ise cezasinin bitmesine son 1 yıl kala denetimlige çıkar yani darbeden önce olan suçlar2 yıl denetimlik ve 1/2 yasasından yararlanır esinizin suçunun ne olduğunu bilmediğim için kesin bir cvp veremiyorum bu gelecek olan ceza infaz indirim yasası ise 19. 05 .2018 yılına kadar olan suçları kapsıyor eşinizin dosyası bu tarihten öne ise su an örnek veriyorum 6 yıl cezası kalmış ise 2 denedimlik 5 yılda infaz indirimi gelince direk tahliye olur eşiniz sonra tekrar kasten bir suç ilerse o askıya alınan 5 yılla beraber kasten isledigi herhangi bir suçun cezasi da eklenerek tekrar infazı için ceza evine gonderilir

Şirin
Şirin
Cevap verdi;   Yagiz ekin
2 yıl önce

Benim eşimin 5 ayrı suç dosyasi var .su an cezaevinde acikta yatiyo 1 ay kapalida kaldi.18.03.2019 da girdi.hakederek tahliye tarihi 30.09.2024.koşullu salıverilme tarihi 19.07.2022.mahsup bilgiler cezaevinde geçen süre 11.06.2018 18.06.2018 .denetimde geçen süre 18.06.2018 06.09.2018.Ne zaman denetimli serbestlikten yararlanabilir. cezası ev hapsine cevrilebilirmi.biri 8 biri 3 iki tane çocuğum var.Tesekkur ederim

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Şirin
1 yıl önce

8 biri 3 iki tane çocuğunuz var ama eşin maşallah suç maiknası 🙂 biz bişeyi yaparken 50 kez düşünüyoruz bi hataya düşmeyelim diye 5 ayrı suç varsa bırakta yatsın bi zahmet 😀

Admin
Admin
Cevap verdi;   Yagiz ekin
1 yıl önce

Selamun aleykum

Zeynep
Zeynep
3 yıl önce

Merhaba benim eşim 13dosyadan m 12yil ceza aldı ve Su An hapiste buna af indirimi kaçta kaçını çekerse denetimli serbestlikten na bilir

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Zeynep
1 yıl önce

Kardesim ALLAH kurtarsin insallah

Deli33
Deli33
Cevap verdi;   Zeynep
1 yıl önce

6 sene yatar denetime çıkar

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Zeynep
1 yıl önce

Toplam 4 sene cezası kalır onuda açıkta yatar

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Merhaba iyi günler bu hafta mahkemeye çıktım ilk dosyayı uzlastirmaya gönderdiler para cezasi içi daha sonra ben istemedim basit dolandırıcılık diye geçiyor daha sonra hakim son mahkemede ben kabul etmedigim için para cezasını basit dolandırıcılık olmadığına kanaat getirdi 1 sene 2 ay verdi ayriyettende para cezasi verdi bunun yararı nedir

1 2 3 15
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
203
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x