Kamikaze | Japon Mitolojisi

Flood'un Yayınlandığı Tarih:5 Ağustos 2018 @ 19:28

Kamikaze denince herkesin aklında 2. Dünya Savaşı’nın Japonya ile özdeşleşen intihar pilotları canlanır. Kamikaze, daha önce ele aldığımız soy miti ve Bushido mitiyle brlikte üç önemli Japon mitinden biridir.

  • Kamikaze kelime olarak “Kutsal Rüzgâr” manâsına gelmektedir. Kutsal rüzgârdan kasıt; anayurdun ve Japon halkının büyük bir tehlikeye mâruz kalması halinde, Tanrıların kendilerine yardım etmek için gönderecekleri tufandır.

  • 13. Yüzyılda Cengiz Han’ın torunu Kubilay Han Çin’i egemenliği altına almıştı. Ama bununla yetinmek niyetinde değildi. Endonezya, Burma gibi yerleri de aldıktan sonra gözünü adaya, Japonya’ya dikmişti.

  • 1275’de küçük bir deneme yapmış ama hafife aldığı Japonlar tarafından alt edilmişti. 6 yıl sonra bu kez çok daha büyük bir kuvvet hazırlayan Kubilay Han aralarında Çin ve Korelilerin de bulunduğu 150,000 kişilik bir orduyu Japonya’yı istila etmek üzere gönderdi.

  • Küşü Limanı’nda kanlı çarpışmalar oldu. Bütün tapınaklarda Hachiman’a kendilerine yardım etmesi için dualar edildi. Dualar sonunda karşılık buldu. “Kamikaze” 15 ve 16 Ağustos tarihlerinde tüm şiddetiyle esti. Donanmayla birlikte Kubilay Han’ın Japonya hayali de sulara gömüldü.

Bu zaferden sonra Japonlar yurtlarının tanrılarca korunduğuna inandılar. Hiçbir güç tarafından yenilmeyeceklerine. 2. Dünya Savaşı’nda intihar pilotlarına “Kamikaze” demelerinin sebebi de onları tarısal koruyucular olarak görmeleriydi. Ama “Kamikaze” esintisi bu kez yetmedi.

Kaynaklar; Morris Rossabi – Kubilay Han / S.205-207 Michael Ashkenazi – Japon Mitolojisi / 291-294

Yazar; Mitoloji Dünyası‏

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x