Ares | Yunan Mitolojisi

Flood'un Yayınlandığı Tarih:10 Ağustos 2018 @ 23:18

Ares, Zeus ve Hera’nın oğlu, Olimpos’un 12 tanrısından biridir. Savaş tanrısı olması hasebiyle de savaşçılıklarıyla tanınan Spartalıların baştanrısıdır. Roma Mitolojisi’nde Mars’a karşılık gelir. Mitlerden anlaşıldığı kadarıyla kendisi en az sevilen tanrıdır.

  • Ares’in en az sevilen hatta kimi zaman nefret edilen konuma gelmesine sebep olan şeylerin başında Truva savaşında Truvalıların yanında saf tutmasıdır. Bu savaşta Athena’nın yönlendirmesiyle hareket eden Diomedes, Ares’i karnından yaralayarak savaş dışı bırakmıştır.

  • “Diomedes atıldı tunç kargısıyla Athena yönlendirdi kargıyı Ares’in karnına Sapladı önce ve derisini yırtarak çıkardı kargıyı 10 bin asker nasıl bağırırsa Öyle bağırdı Ares Akhalar ve Truvalılar irkildi bu sesten.” (İlyd-V.855)

  • Ares’in tüm tanrılar tarafından alay edilmesiyle sonuçlanan bir hikayesi de vardır. Her ne kadar kimse tarafından sevilmiyor olsa da Aphrodite’i etkileyecek bir karizmaya sahiptir. Aphrodite evliliğin ilk günlerinden itibaren kocası Hephaestus’u Ares ile aldatır.

  • Bir demirci ustası olan Hephaestus durumu öğrenince bu ihaneti ifşa edecek bir düzenek kurar. Ares ve Aphrodite sevişirlerken düzenek kapanır. İki aşık yatağa hapsolurlar. Tüm tanrılar bu durumu görür ve onlarla alay ederler.

  • Bu yasak aşktan Eros (Arzu) Phobos (Korku) Deimos (Terör) Harmoni (Uyum) Enyo (Çatışma) Pothos (Şehvet) ve Antiros (Gösteriş) doğdu. Phobos ve Deimos babalarına yoldaş olmayı seçtiler.

  • Ares Aphrodite ile ilişkisi ifşa olduktan sonra soluğu trakya’da oğlu Kyknos’un yanında alır. Kyknos burada bir dehşet imparatorluğu kurmuştur. Herkül’ün yolu oraya düşer ve duruma şahit olur. Kyknos’un zulmüne dur der ve onu öldürür.

  • Oğlunun intikamını almak isteyen Ares Athena’nın tüm ikazlarına karşın Hercules’ün karşısına çıkar ve ona yenilir. Bundan daha acı bir mağlubiyeti ise Gaia’ın oğulları Otis ve Ephialtes’ten alır. Olimpos’u göktaşı yağmuruna tutan 2 Gigant, Hera ve Athena’yı istemektedirler.

  • Zeus bu sorunu halletme işini Ares’e verir. Athena’nın alaylı sözlerine aldırmaz, savaş arabasına atlar ve devlere saldırır. Kalkanını indirdiği bir an devlerin attığı kaya başına gelir ve düşüp bayılır. Devler onu hapseder, ta ki Hermes onu buluncaya dek. 13 ay hapis kalır.

Zeus şöyle der ona: “Böyle ağlayıp durma dizimin dibinde, dönek! Olimposlular içinde en tiksindiğim tanrısın sen! İşin gücün hırgür, kavga, savaş Ele avuca sığmaz huysuzluğun Annen Hera’dan miras sana. Ne geldiyse başına onun öğütlerini dinlemenden geldi.” (İLYD-V,889)

Yazar; Mitoloji Dünyası‏

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x