Yurt Dışı İşlemlerinde Yeminli Tercüme Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Tercümeye karşı olan talep ve yoğunluk arttıkça tercümanlık hizmetleri de yaygın bir şekilde karşımıza çıkmaya başladı. Yurt dışı işlemlerinde eğitim amaçlı başvurularda ve farklı ülke vatandaşlarının evlenmesi gibi resmi işlemlerde sıklıkla talep edilmekte olan tercümeler daha pek çok resmi işlemde talep edilmekte ve zorunlu görülmektedir. Resmi kurumlar yeminli tercüme evrakları olmadan işlemleri devam ettirmemekte ve bu da büyük bir zaman kaybına sebebiyet vererek işlemelerin duraksamasına yol açmaktadır.

Tercüme evraklarının resmi işlemlerde geçerli olarak kabul edilebilmesi için tercüme işleminin doğru bir şekilde yapılması ve evrağın tercüme işleminden sonra ilgili kurumun talebine göre onaylatılması zorunlu tutulmaktadır. Bu aşamada işlemlerinizin daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için yeminli çeviri büyük fayda sağlamaktadır.

Yeminli Tercümenin Zorunlu Olduğu Evraklar

Yeminli tercüme işlemi tercüme büroları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Yeminli tercüme işlemlerinizin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için internet sitesi üzerinden hizmet vermekte olan tercüme büroları ile online olarak iletişim kurabilir ve çeviri işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeminli tercüme işlemleri her resmi işlemde zorunlu tutulmamakta bazı işlemlerde talep edilmektedir. Genel olarak yeminli tercüme işleminin zorunlu olarak talep edildiği evraklar arasında diploma, transkript, sabıka kaydı ve kişisel bilgiler içermekte olan evraklar yer almaktadır.

Yeminli Tercüme Büroları

Günümüzde pek çok yurtdışı işlemde başarılı sonuç alabilmek için tercüme evraklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yeminli tercüme bürosu tercüme işlemlerinde müşterilerine kusursuz bir çalışma sunabilmek adına işinde uzman yeminli tercümanlar ile hizmet vermektedir. Yeminli tercüme büroları evrakların çeviri işlemlerinden onay işlemlerine kadar her türlü aşamayı üstlenmektedir. Tercüme evrakları müşterilere teslim edilirken tamamen işleme hazır bir şekilde teslim edilmektedir.

Yeminli tercüme büroları her türlü evrakta tercüme sağlamaktadır. Müşterilerinin talep ve istekleri doğrultusunda çalışma sağlamakta olan tercüme büroları söz vermiş olduğu teslimat gününde sorunsuz ve işleme hazır bir şekilde tercüme evraklarını teslim etmekle zorunludur.

Tercüme İşlemlerinde Önemli Detaylar

Tercüme evrakları resmi işlemlerde kullanılmakta olduğundan dolayı genel olarak kişisel bilgileri kapsar. Tercüme evraklarında teslimat süresinin kısıtlı olmaması gerekir. Tercüme farklı dillerden çevrildiğinden dolayı büyük bir dikkat gerektirmektedir. Teslimat süresi ne kadar uzun tutulursa çalışma kalitesi de o kadar artar ve hatasız bir tercüme ortaya çıkar.

Tercüme işlemlerinde evrak geçerliliği onaya ve tercüme işleminin doğruluğuna bağlıdır. Onaysız tercüme evrakları ilgili kurum tarafından dikkate alınmaz. Bu sebepten dolayı çeviri işleminin yeminli tercüman tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Noter onayı ya da apostil işlemi talep edilmekte olan çeviri işlemlerinde genel olarak bu işlemler yerine yeminli tercümanın imzası ve kaşesi yeterli görülebilmektedir. Yeminli tercüman noter zaptı bulunan tercümanlardan meydana gelir. Bu sebepten dolayı imzaları onay yerine geçer. Yeminli tercümanlık hizmeti diğer tercüme hizmetlerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olabilmektedir.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Yeminli tercüme fiyatları normal tercüme işlemlerine göre biraz daha yüksek fiyatlıdır. Bunun sebebi ise yeminli tercüme evrakları çeviri işlemi yapıldıktan sonra direk olarak işleme alınabilmekte ve işlem sırasında herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Yeminli tercüme işlemlerinde fiyat belirlenirken çeviri yapılacak olan kaynak dil ve teslim süresi oldukça önemlidir. Kısa süreli teslimatlar daha dikkatli bir çalışma gerektirdiğinden dolayı biraz daha yüksek fiyatlıdır. Yine de tercüme evraklarının doğruluğunun garanti olması açısından teslimat süresinin uzun tutulması oldukça önemlidir. Yeminli tercüme fiyatları tercüme ofisinin çalışma sistemine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple iyi bir şekilde araştırma yapılması gerekir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/yeminli-tercume

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar