Strateji nedir?

Flood'un Yayınlandığı Tarih:1 Aralık 2019 @ 02:23

“Strateji uzmanı, strateji uzmanı, neymiş bu strateji uzmanı?” Ne anladığınızı ben bilemem, kendime de *uzman* diyemem, fakat şunu diyeyim: televizyonda gördüğünüz, kitaplarını aldığınız *uzmanlar* stratejinin değil kendini pazarlamanın uzmanı. Kesin bilgi, yayalım.

 • Strateji neydi? Strateji emekti. Türkiye’de ise “Burşeya Dağı çok önemli, orayı alıp soldan dalarsak bu iş biter” *derinliğinde* tartışılan bir mevzu. Bir de asker kökenli *uzmanların* otomatik olarak alfa-uzman olarak görülmesi hakkında size acı bir gerçek sunayım…
 • Askerler (subaylar) eğitim/tecrübe açısından strateji konusunda *uzmanlaşmazlar*. Bu konuda 3+1 seviye söz konusudur: taktiksel, operasyonel, stratejik + büyük stratejik (grand strategy). Askerler ilk ikisinde uzmanlaşır. İşin içinde (merkezinde) birisi olarak açayım…
 • Benim çalıştığım kurumun düz Türkçe çevirisi “Deniz Harp Okulu.” Aslında değil. ABD’li ve dünyanın 50-100 ülkesinden subay + üst düzey devlet görevlileri için özel bir yüksek lisans programı. En genç öğrencim 35+ yaşında, normalde 45-55. Biz ne öğretiyoruz? Strateji…
 • Dünyanın dört bir yanında savaşmış 50-100 milletten subaya “taktik-operasyonel” düzlemde 15-30 yılda öğrendiklerini bir kenara koyup stratejik ve büyük stratejik (grand strategy) düzlemlerinde düşünmeyi öğretmeye çalışıyoruz. Kısaca: düz subaylar stratejide uzmanlaşmıyor…
 • Hadi en azından eski asker *uzmanların* en azından saha tecrübesi var diyelim (stratejiden farklı), bir de normal zamanlarda askeri + uluslararası-siyasi meselelerle alakası olmayıp kriz anlarında 10 kaplan gücünde strateji uzmanı kesilenler var. Özet geçeyim: boş yapıyorlar…
 • Diyeceksiniz ki “sen kimsin ki”? Demeniz de lazım. Ben kendime *strateji uzmanı* diyemem, dilim varmaz. Davetle Piyade Özel Harekat Komutanlığına, Hava Özel Harekat Okuluna, Deniz Kuvvetleri Özel Harekata (SEAL) strateji üzerine konuşma yapmaya giderim, ama *uzmanım* diyemem.
 • Eğer tanımlama gerekiyorsa ben uluslararası ilişkiler ve stratejinin “öğrencisiyim.” Yabancı makalelerde görebileceğiniz tanım ile “student of X Y Z.” Türkiye bağlamında ise oto-tanımlama tam tersi: uzman, hoca, hocaların hocası, ordinaryüs, XYZ’nin #Thanos’u. Boş yapma nedir.
 • Strateji nedir, ne değildir konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız başlamanız gereken yer: okumak. Clausewitz, Sun Tzu, onun üzerine de ikisini sentezleyen Mao (evet, Mao). Bunun üzerine büyük strateji (grand strategy) için Lidell Hart. Bununla bitmez tabi…
 • Stratejinin temel kuralı (Clausewitz): bir sabitle değil, değişkenler ile uğraşıyorsunuz. Düşmanın da sonuçta oy hakkı var, hem düşman hem de ilgili aktörler aptal değiller, ve her zaman sizin her hareketinize stratejik bir tepki verecekler. Misal “Stratejik Derinlik”…
 • Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik eseri oldukça zengin. Kitabın tek bir eksiği var: strateji. Davutoğlu stratejisiz stratejik derinliğini pratiğe çevirmeyi de başardı. Hakkını gerçekten verdi. Türkiye’yi 2016 itibarıyla stratejik bir kabusa soktu. Yıldızlı pekiyi, A+, 10/10
 • Stratejik düşüncenin en büyük düşmanı şeytanlaştırmaktır. Kesin bilgi: “dış güçlerin hesapları, kitapları vesaire” üzerinden stratejik analiz yapan analistlerden -teknik terim kullanacağım- bir cacık olmaz. Size stratejik analiz değil masal (& kendilerini) pazarlıyorlar.
 • “Dış güçlerin hesapları var.” Tabi olacak. Sen kendin hesap kitaptan habersiz *strateji* güdersen, dış güçler de seni koyun gibi güder. Uluslararası siyasette daimi dost-düşman olmaz, daimi çıkarlar olur. Kendi çıkarını düşün(e)mezsen ancak hamaset dili ve edebiyatı yaparsın.
 • Adını koyalım, rahatlayalım: Türkiye’de üretilen ve tüketilen “uluslararası ilişkiler & strateji” *analizlerinin* hemen hepsi hamaset dili ve edebiyatı. Bu arada suçu *uzmanlarda* aramayın, suç sizde. Siz hamaset & -teknik terim- goygoy talep ediyorsunuz, uzmanlar sadece arz.
 • Boğaziçi’ndeki derslerimde öğrencilere “herşeyi unutun, bunu hatırlayın” dediğim: Uluslararası siyasette ota ot denir. Ota çiçek, çiçeğe öt derseniz, bir süre kendinizi kandırırsınız, ama sonra birileri çiçeğinizi elinizden alır, sizi de otlatır, üstünüz başınız gübre olur.
 • Özet geçersek. *Strateji uzmanları* sizin temel ihtiyaçlarınızı karşılıyor: masal duymak istiyorsunuz, düşünsel otoriterliğin hakim olduğu bir coğrafyada “hoca, uzman, ordinaryüs, Thanos” şeklinde servis edilen, pazarlananlara da biat.

Not: Sen değil, sen farkındasın. -The End

Yazar; BurakKadercan

Abone ol
Bildir
guest
19 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
4 yıl önce

Hele bu dış güçler son 60 yıldır “en yakın dost ve müttefik” rolü oynuyorsa…

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Şaçmalama Burakcım, AKP dediğin partı bir muhafazakar ve ya tipik siyasi kurülüş deyildir. Her kimse bu vatanin istiklalini korumak isterse AKP’ile durmakdadir. Nasıl senelerdir bizim halkimizı mağdur etmişseniz cevabini şimdide aliyorsunuz.
Stratejik anlayaşin olduğundan beter. 1980 darbesinden başlamak geç kalsa bile, açikca belidir gercekler. NATO‘la üyelik sonrası bu ülke tamamen emperyalist güçlere mağdur kalmişdir. Sağ sol ne olursan ol, her çıttı yada başarıli vatan severlerimizi gebertti bu ABD.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Ağzınıza sağlık “Thanos Bey” 🙂 Bu dediklerinizi aklı başında birisinin söylemesi gerekiyordu. Sizin aklınız başınızda, o “uzmanların” aklı aşlarında.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Hocam sırf John Lewis Gaddis On Grand Strategy okusak ahkam kesme imkanı verir mi? 🙂

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Merhaba Hocam,
Lawrence Freedman ile alakalı fikrinizi merak ettim.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Mete Yarar gibi mi?

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Müfredat ta okuttuğunuz kitapların, sureli yayınların isimlerini bir vesileyle paylaşırsanız faydalanma imkanı hasıl olacaktır tesekkurler.

mutlakaoku.com |
19
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x