Türkiye Suriye Savaşı

Suriye’de neler olacak diye merak edenler için tarihten bir bilgi paylaşalım. Unutmayalım ki tarih tekerrürden ibarettir.

 • ABD Vietnam’da yıllarca savaştıktan sonra onbinlerce asker tabutundan bıktı usandı. Ne yapsalar Vietnam düşmüyordu. ABD, inatla bombardımana devam etti.
 • Gönderdiği askerler ya tabutta ya sedyede dönüyordu. Sağlam olanları uyuşturucu bağımlısı ve psikolojik sorunlu olarak dönüyordu. Vietnamlılar kuzeyde Sovyet yardımı alıp mühimmatları gece açtıkları patikalarda farları sönük halde ilerleyen kamyonlarla Laos üzerinden naklediyordu.
 • ABD sonu gelmeyen bu savaşta taş taş üstünde bırakmazsak savaşı kazanırız diye düşünerek B52 ağır bombardıman uçaklarıyla durmadan tepeden bomba yağdırdı. ABD askerleri gündüz bir tepeyi ele geçirse, gece o taburdan eser kalmıyordu. Anlamsız yere ölüp duruyorlardı.
 • ABD bu savaşın büyük bir hata olduğunu ve asla kazanamayacağını anlasa da hata ettik diyemiyor, daha fazla yükleniyordu. Bu esnada ABD’de bir kesim muhafazakar “yakalım yıkalım” derken, halkın geneli “bizim Vietnam’da ne işimiz var?” demeye başlamıştı. Aynı bugün yaşadığımız gibi.
 • ABD’de muhalefet çok agresifleşti ve sokaklarda çatışmalar, protesto eylemleri, yanan dükkanlar, arabalar ve öldürülen üniversitelilerden sonra Jane Fonda savaş alanına gidip ABD’li değil, Vietnamlı askerlerle poz verip Vietnam’a başarılar diledi.
 • Jane Fonda’nın bu hareketi Amerikan ordusunda büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bir ABD askerinin “düşlerimizi süsleyen bir kadındı ama vatan haini çıktı” sözleri özetliyor. Askerler ABD’de bu savaşın artık destek görmediğini öğrenince moraller iyice bozuldu.

 • Amerikan halkı için artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Geri dönen gaziler de protestocu oluyordu. Bir ABD askeri için en kutsal şey olan savaş madalyalarını Beyaz Saray’a fırlatıp “madalyanı s..yim” diye bağırıyorlardı.

 • Herkes artık yüksek sesle soruyordu: “ BİZİM VİETNAM’DA NE İŞİMİZ VAR ? “ Vietnam’da askerler artık cinnet geçirip birbirlerini vurmaya, çatışma esnasında kendi üslerini öldürmeye başladı. Platoon filmi bu konuyu işleyen Vietnam filmlerinden biri.
 • Psikolojisi bozuk onbinlerce asker büyük vahşette savaş suçları işledi. Münferit cinayet ve tecavüzlere hiç girmiyorum.. Helikopterle nakil yapılan askerler tarlalardaki sivilleri havadan zevk olsun diye tarıyordu. Birbirleriyle kaç kişi öldürdüğünün şakasını yapıyorlardı.
 • Vietnam onuruyla toprağını işgalcilerden korumasını bildi ve dünyanın süper gücüne unutamayacağı bir mağlubiyet tattırdı. Geride yakılan yıkılan ormanlarda ceset dağları bırakarak terketti. Vietnamlılar ülkesini savundu. Peki Amerikalılar ne için gitmişti, ne elde ettiler?
 • Amerikalıların Vietnamlılardan binlerce gayrı meşru çocukları oldu. Vietnam Amerikan askerlerini eroinle tanıştırdı. Ülkesine dönenler uyuşturucudan sokaklara düştü, evsiz kaldı. Toplamda 1 milyon 353 bin insan neden savaştığını bilmeden hayata veda etti.
 • Vietnam bir bataklıktı, tıpkı Suriye gibi. Vatan savunması deseniz vatanımız değil, Suriye’nin toprağı. Bu durumda işgal eden taraf biz oluyoruz. “Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız” diyoruz, öyleyse neden Suriye’ye düşmanız?
 • “Esad katil, halkına zulmediyor” diyoruz. O halde Venezuela’ya da savaş açmamız gerekir. Maduro da halkına zulmediyor. Halkına zulmeden liderlere savaş açma hakkımız veya gücümüz mü var? Kimse bu savaşın mantıklı bir sebebini söyleyemiyor. Artık iş inada bindi aynı Vietnam gibi..
 • Hiçbir politikacı savaş kaybeden olmak istemez. Bu yüzden vazgeçmeyebiliriz, saldırmaya devam edebiliriz ama sonuç Vietnam’dan farklı olmaz. Çünkü kimse niye savaştığımızı bilmiyor ve bu soru gittikçe yüksek sesle sorulacak: Bizim Suriye’de ne işimiz var?

Yazar; Gezencan

guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
TSK'nın Psikolojik Dönüşümü - Mutlaka Oku
1 yıl önce

[…] Mutlaka Oku; Türkiye Suriye Savaşı […]

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bikere amerika nere vietnam nere ikincisi suriye nere amerika,rusya ,fransa,iran,israil almanya nere ne işleri var orda hiç düşündünmü Suriye Türkiyeye komşu hiç haritaya baktınmı ona göre düşün yaz

astiras tombili
astiras tombili
1 yıl önce

Atatürkün tanımıyla,Savaş nedir bilmeyen*Siviller savaş çıkarır ve askerlerle halk topluca ölür.Harp ağır yaralısın da ağrı dindirmede morfin benzeri güçlü ağrı kesiciler kullanınca,narkotik bağılılık gelişiyor. İmparator uzun süreli savaşa hazırlık,Askerlik yasası ile oynadı.3 aylık acemi erle savaşamazdı.Paralı askerliğe geçdi.İstambul da denetim dışı betonarme binalarda iskelet betonda tuzlu deniz kumu kullanılmasından dolayı çürük,depreme dayanıksız binaları tespit için para ayıramazken.İçsavaştan dolayı tahrip olmuş Suriye de on milyon insanı yerleştirecek finansmanı nereden toplanacağının hesabını yaptı mı? Evinde rahatı yerinde,Osmanlı Sultanları da savaş görmediği için Viyana kapılarından,Tebriz kapılarına uzanan devleti 1.dünya savaşı Mondros ateşkesiyle sarayın duvarlarına kadar küçülttüler.Suriye Filistin mülteci kampına benzemez,niye gidip kendi gözüyle görmüyor.*Hitlerin gönderdiği propaganda filmini izledikten sonrası davetlilere açıklamıştı.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
3
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x