Mike Pompeo kimdir? Hiç sıradan Değil! (ABD’den Pompeo-Çavuşoğlu Açıklaması!)

ABD’den Pompeo-Çavuşoğlu görüşmesine ilişkin açıklama: ‘Sorunların çözümü konusunda görüşmelerin devam edilmesi konusunda anlaşıldı’ Yeri gelmişken Mike Pompeo kimdir? Hiç sıradan olmayan bu adamı yakından tanıyalım. Bilgisel başlıyor…

  • Michael Richard Pompeo. Harvard Üniversitesini bitirip, kara harp okuluna girdi. Ordudan yüzbaşı rütbesinde ayrıldı ve Cumhuriyetçiler ile siyasete başladı. Temsilciler Meclisinde Kansas temsilcisi oldu. Trump başkan olunca CİA’nın başına geçti. Şimdi Dışişleri bakanı.
  • Pompeo CİA başına geçer geçmez ilk yurt dışı ziyaretini çok sıkıntılı bir dönemde (2017) Türkiye’ye gerçekleştirdi. Pompeo çok donanımlı biri. Söylediklerini kelimesi kelimesine takip etmek gerekenlerden. Bir süredir bazı işaretler veriyordu. Anlatayım.
  • Yeni görevine Türkiye ziyareti ile başlayan Pompeo’nun amacı yeni bir “Türk – Amerikan ittifakı” oluştuğunun işaretiydi. Nitekim CİA’nın başına gelir gelmez gerçekleştirilen bu ziyaret. Ama ne ziyaret… Ayrıntılarda tuhaflıklar var.
  • Pompeo yaklaşan seçimlerde hükümetin başkanlık sistemine geçmesini ‘olumlu’ olarak niteliyor. Muhtemel ekonomik sorunlardan bahsediyor. Ya da bilinmeyen şeyler mi? Pompeo’ya göre Türkiye ile müttefik olmanın tam sırası. Rus silah ticareti ve Aslana süreci hedefte…
  • Pompeo Türkiye’deki seçim sonuçlarını çok önemsiyor. Çünkü bu seçim sonuçları ABD ile fırtınalı süren ilişkiler için bir tür “daha iyi bir ara dönem” fırsatı veriyor. AK Parti ile ilişkiler fırtınalıtmış ama seçimden sonra işleri yoluna koyabilirmiş.
  • İnsan ister istemez merak ediyor. İktidar değişmedi. Seçimi kazandı. Aynı iktidarla seçim öncesi ilişkiler fırtınalı iken, seçimden sonra ne değişiyor olabilir? Tuhaf bir durum ama açıklanamaz değil.
  • Pompeo 24 Haziran seçim sonuçlarından memnun çünkü şöyle düşünüyor: Oylama sonuçları Türkiye’yi büyük olasılıkla uzun bir kargaşa sürecine sürükleyecek. Oysa muhalefet seçimi büyük bir hezimet olarak görüyor. Bakış farklılığı…
  • Pompeo seçim sonuçlarından memnun çünkü Türkiye’nin uzun süreli bir kargaşa sürecine gireceğini düşünüyor. Haliyle karışık geçecek bu süreçte ABD fırsatı değerlendirip Türkiye ile “daha iyi bir ara dönem” elde edebilecek. Yani Pompeo’ya göre Türkiye artık “direnemeyecek”
  • Pompeo niyetini açık açık söylemiş. Erdoğan’ın zafer kazanmak için ödemek zorunda kaldığı siyasi fiyat, onu belirli konularda uzlaşmaya daha uygun hale getirebilir. Muhalefet İnce’ye kimin rehin aldığını tartışadursun. Pompeo hükümeti dize getirmenin hayallerini kuruyor.

Pompeo’nun mantığı basit. Hükümetin zor durumda olduğunu biliyor. Bunun nicedir kötü seyreden ABD ilişkilerini de tamir edeceğini düşünüyor. Zaten ziyareti bunun göstergesiydi. Şöyle söylüyor: Washington, Türkiye’den yararlanmak için iyi bir pozisyonda.

Güncelleme: 5 Eylül 2018 — 06:39

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar