Ankesörlü Telefon Soruşturması! “Ankesörden Aranmışsın, seni gidi Fetö’cü!”

Diyelim ki ankesörlü/kontörlü soruşturması/kovuşturması yürüten bir yargı mensubuna dediler ki “sen de ankesörden aranmışsın, seni gidi FETÖcü, gel bakalım”. Delil niteliğini geçtik, gerçekten böyle bir arama var mı, kayıtlarda manipülasyon olabilir mi? Nasıl bileceksiniz?

 • Delil müşterekliğini sağlamanın yollarını bulmazsanız, ByLock dosyalarına bakan bazı yargı mensuplarının başına geldiği gibi sizin de ankesörlü arama nedeniyle başınıza bir iş gelmeyeceğinden nasıl emin olacaksınız? Önce gelen her kayda haşa ayet gibi davranmayacaksınız.
 • Ankesörlü/kontörlü arama soruşturmalarında, halen ByLock’ta olduğu gibi sayısal verinin bilgi niteliğinin olup olmadığının sorgulanması zorunludur. Bilgi niteliği olmayan sayısal verinin delil niteliğinden de bahsedilemez.
 • Sadece sayısal verilerin bilgi niteliklerinin kontrolüyle çok sayıda mağduriyete engel olunabilir. Bağlantı verilen ByLock raporunda bahsetmiştik. anlamlılık, iç tutarlılık ve dış tutarlılık diye de özetlemiştik. Bunlara biraz ankesör özelinde değinelim. https://t.co/8AkhfsB0s1
 • Dünya tarihinin en büyük kazığını hepimize atan Telekom, acaba kayıtları adam gibi tutmuş mu diye bir baksanız zaten göreceksiniz ki sağlıklı kayıt tutmak için yatırım yapılmamış, kimse de sağlıklı kontrol etmemiş. Sağlıklı kayıt yapmadığını nasıl mı anlarız?
 • Biri bitmeden diğeri başlayan kaç arama var kayıtlarda? Bu durumda çok sayıda kayıt varken başka bir şeye bakmaya gerek var mı? Fiili imkansızlık halleriyle dolu kayıtlara güvenilmeyeceği açıktır. Verilerin kaydedildiği/depolandığı sistemler anlamlı değildir.
 • Sadece biri bitmeden diğeri başlayanlar değil, iki arama arasında makul süre olmayan kayıtlar da problemlidir. Fiili imkansızlık içerir. Bağlantı verdiğim rapora bakılırsa sadece aranana numaranın tonlanması için 1,54 saniye gerektiği görülecektir.  https://t.co/sDz3jSgJ06
 • Bir de “aramanın kurulma süresi var. BTK’nın Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nde bu süre için hedefler belirlenmiştir. Sabit hatlar için (aramaların %95’i için) en fazla 2 saniye, GSM hatları için 10 saniye hedefi vardır.
 • Telekom hizmet raporlarında ortalama süreler mevcuttur. https://t.co/TNgq6Ig3Wl – GSM operatörleri için bizde açık değil ama dünyada açık. https://t.co/JhCHVP802d – Sabit hattan GSM aramasında Ara bağlantı santralleri nedeniyle yaklaşık süre için her iki süre toplanmalıdır.
 • Biri bitmeden diğeri başlayan, iki arama arasında makul süre olmayan arama kayıtlarında fiili imkansızlık vardır. Bu kayıtları elediğinizde yaklaşık yarısının çöp olduğunu göreceksiniz. Tabi kayıtlara bireysel değil, hat üzerinden bakmalısınız. İç tutarlılık da yok özetle.
 • Sabit hattan GSM aranırken en az dört santralde kayıt tutulur. Resimde görülen 2 ve 3 nolu ara bağlantı santralleri operatörlerin karşılıklı hizmetleri için mahsuplaşması amacıyladır. Genelde aylık bazda yapılan mahsuplaşmalarda bir türlü kayıtlar tutmaz ve tartışmalar çıkar.

 • Halbuki dış tutarlılık için dört kaydın da birbirini tutması gerekir. En azından Telekom ve GSM operatör kayıtlarına baktığınızda ciddi miktarda tutarsızlık olduğunu göreceksiniz. Verilerin dış tutarlılığından da bahsedemiyoruz demektir.
 • Anlamlı değil, kendi içinde ve bağlantılı dış veriyle tutarlı değilse, kayıt verilerinin bilgi niteliği, dolayısıyla delil niteliğinden bahsedilemez. Peki biz ne yapıyoruz bu verilerle binlerce insanı tutuklayarak? Amacımız nedir?

Atıf yaptığım kaynaklar bağlantılarda mevcuttur. BTK’nın Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’ne de bakılmasını öneriyorum. Saygılarımla.

Bu Konu, Levent MAZILIGÜNEY @Leventism Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

avatar
  Subscribe  
Bildir