Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları; Bir Apartman’da Yaşananlar!

Son zamanlarda bizzat şahit olduğum en trajik olayı anlatmak istiyorum size. Ülke içindeki kutuplaşmanın hangi noktaya geldiğini kestirmeniz konusunda fikir verebilir diye düşünüyorum.

 • Yaklaşık 12 yıldır dört katlı bir apartmanın çatı katında oturuyorum. Alt komşumuz koyu bir Recep Tayyip Erdoğan taraftarı. Gezi zamanında Kordon’da çivili sopalarla gezen tayfadan hem de. Onun dışındaki tüm evler tipik İzmirli tarifine uygun denebilir.
 • Bu vatandaş yıllar içinde tıpkı ait olduğu cenahtaki diğer tüm örnekleri gibi apartman içindeki düzen dengelerini bozmaya başladı. Geçmişten gelen bastırılmış muhafazakar eğilimleri ülkenin son yıllarda giderek yükselen trendi haline dönüşünce iyiden iyiye azıttı.
 • Hatta bir gün anneme çamaşırları balkona asarken iç çamaşırlarının görünmemesi konusunda “Yenge hanım istirham ediyorum” deme cesaretinde bulunmuştu. O dönem yaşım epey ufak olduğundan sadece terbiyesizliğine verip kapıdan kovmuştuk.
 • Bu bahsettiğim vatandaş tabii ki de zaman içinde apartmanda istenmeyen adam konumuna düştü çünkü aklı mantığı yerinde hiç kimse böyle bir deliyle bırakın aynı apartmanı aynı mahallede bile oturmak istemez.
 • İkinci katta ise o dönem için yeni bebekleri olacak, güler yüzlü sosyal bir çift oturuyordu. Evi banka kredisi çekip almışlardı. Kadın doğum yapmak üzere olduğu için çalışmıyordu ve tek maaşla ev kredisinin altından kalkmaya çalışıyorlardı.
 • Zaman içerisinde bu apartmandaki istenmeyen tüy iyice havadan nem kapmaya başlamıştı. Asıl derdi yaşam stilimiz olduğundan, alakasız her konuda tatsızlık çıkararak bize apartmanı terk etmemiz için psikolojik baskı yapıyordu.
 • Bir gün bu istenmeyen tüy ile alt kattaki abi, ortak bir alan paylaşımı yüzünden bir tatsızlık yaşadılar. Tatsızlık kavgaya dönüştü ve biraz arbede yaşandı. O dönem için apartmanın büyükleri ikisini ayırdılar ve olay adli boyuta varmadan kapatıldı.
 • Daha doğrusu biz öyle olduğunu sanıyorduk ki aradan yirmi gün geçmişken o zaman için abla doğum yapmak üzereydi ve eşi olur da evde olmazsa diye biz de tetikte bekliyorduk. Bir gün bir gürültü koptu ve bir baktık ki polisler bizim abiyle ablayı gözaltına almak için gelmişler.
 • Hiçbir sebep belirtmeden ellerindeki yakalama emriyle karga tulumba hamile kadını ve eşini alıp götürdüler. O kadın karnı burnunda haliyle iki gece göz altında tutuldu ve insan onuruna yakışmayan koşullarda nezarette kaldı. Peki tutuklanma sebepleri ne olsa beğenirsiniz ?
 • Tabii ki de bir çoğunuzun tahmin ettiği gibi FETÖ üyesi olma suçunun üzerlerine atılması. Ne tesadüfse bir zeka küpü vatansever o dönem için başbakanlık iletişim hattına alt komşusunun FETÖ’cü olduğu yönünde anonim bir ihbarda bulunuyor.
 • Adil ve bağımsız yargımız da hemencecik bu iki FETÖ’cüyü yakalamak için harekete geçip hayatlarını karartmak için elinden geleni ardına koymuyor.
 • Gözaltından sonra abla serbest bırakıldı eşi ise tutuklu yargılanmak üzere cezaevine konuldu. İşin kötü kısmı ise burda başlıyor. İki üç gün sonra kadın doğum yaptı. Adamın işinden olduğu yetmezmiş gibi, mahkeme günü altı ay sonrasına verildi.
 • Bakın hiçbir yargılama – araştırma yapılmadan sadece bir yarım akıllı insanın attığı iftirayla tam altı ay boyunca hapiste kaldı bu adam. İşinden oldu, kredisini ödeyemedi, evi icra yoluyla satıldı daha saymak istemediğim bir sürü rezillikler de cabası..

Altı ay sonunda çıkarıldığı ilk mahkemede hakim gülerek bu ne ya böyle iş mi olur dedi ve bizim abi beraat etti. Peki şimdi aynı adil ve bağımsız yargı bu insanların hayatını karartan yarım akıllı için neler yapacak bunu ilerleyen dönemde görücez.. Herkes etrafındakilere çok dikkat etsin, saf kötülükle mücadele etmek zorunda olduğumuz bir dönemden geçiyoruz.

Bu Konu, Willoughby @panterremel Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

1
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
1 Comment threads
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Murat Son yorum yazarları
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Murat
Ziyaretçi
Murat

Maalesef artık kimsenin başkasına tahammülü yok…gerek siyasi olarak, gerekse günlük yaşamda, herkes patlamaya hazır bomba gibi.Yalniz bir eleştiride bulunmak istiyorum. Verdiğiniz yazıda , aşırı derecede politik, biraz psikolojisi düzgün olmayan ve iktidar gücüne sirtini dayadığını düşünen bir tip var.Diğer 3 ana siyasi damardan gelenler de pek farklı değil, onu da belirteyim. Geçen bayramda bodruma tatile giden kayınvalidem, tesettürlü olduğu için birçok kişinin alay ve sataşmsina maruz kaldı.Anlayacginiz toplum hasta, suçu 1 Parti’ye yuklemmeli.