Turukkular Kimdir?

Flood'un Yayınlandığı Tarih:9 Nisan 2020 @ 11:20

#FLOOD; TURUKKULAR KİMDİR?

  • Turukkular, Güney Batı İran’daki Zagros Eteklerinde Lullubi ve Guti Klanlarıyla Beraber Yaşayan Ariyan Bir Beylik ya da Krallıktır. Urmiye Gölü Havzasında Varlık Göstermişlerdir. Turukkulara, Tukri, Tukris Diye de Hitap Edilmiştir.

  • Güneş-Dil Teorisini Savunan Hayalperest Tarihçiler İsim Benzerliğinden Turukku’ları Türk Krallığı Olarak Tanıtır Ama Buna Sadece Kendileri İnanır. Yabancı Herhangi Bir Kaynaktan Araştırma Yaptığınızda, Turukku’ların Hint-Avrupa Dili Konuşan Hurri Bir Aşiret Olduğunu Görürsünüz.
  • Tukru veya Turukkum’un Mezopotamya’nın Kuzeydoğu Kenarını ve Zagros Dağları Eteklerinin Bir Bölümünü Kapsadığı Söylenir. Turukku’lar Özellikle Urmiye Gölü Havzası ve Kuzeybatı Zagros Vadileri ile İlişkilendirildiler.
  • Neo-Asur (MÖ 9-7 Yüzyıl) Dönemine Ait Bir Metinde, Asurlar Lullubi ve Turukkilerden Aynı Klanlar Olarak Bahsetmistir. Turukku, Asur İmparatorluğu tarafından I.Shamshi-Adad (M.Ö 1813-1782) ve Halefi Ishme-Dagan (M.Ö 1781-1750) Döneminde Sürekli Bir Tehdit Olarak Kabul Edildi.
  • Babil’in Turukkuları Yenmesi, Amoritlerin Kralı Hammurabi’nin Saltanatının 37.Yılında Kutlandı. (M.Ö 1773) Kültürel ve Dilsel Özellikler Açısından, Tukri ya da Turukkiler Hakkında Çok Az Şey Bilinmektedir.
  • Turukkular; Çağdaşları Tarafından Hayvan Derileri Giyen Yarı Göçebe, Dağ Kabilesi Olarak Tanımlanırlar. Bazı akademisyenler, Turukkular Hakkında, Hint-Avrupa Dilleri Konuşan Hurri Elit Bir Beylik Olarak Bahseder.
  • Antik Dönemden Günümüze Kadar, Zagros Dağları ve Zagros Dağ Etekleri, Ari Halkların Denetiminde Olmuştur. Bunu; Ben Değil, Akadlar, Asurlar, Amoritler Söylüyor. Bu Semitik Halklar; Guti, Lullubi ve Turukki’ler’e “Dağ İnsanları” Olarak Hitap Etmişlerdir.

Yazar; Mazdek

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
8 ay önce

bir hurri, bir med, bir ermeni bir bilmem ne oldunuz… kendinize bir baba araya araya bir hal oldunuz…

Anonim
Anonim
8 ay önce

lan yürü git tarihsiz, kimliksiz, atasız sürünün evladı… hayalperest tarihçilermiş… senin var mı net bir kanıtın aryan olduklarına dair….

Anonim
Anonim
9 ay önce

Turukku Kralın isminin anlamını bir açıklar mısın? İl-Şu Nail…

Anonim
Anonim
11 ay önce

Hurri diline Hint-Avrupa zanneden Kürtçü site.
Türklerin gerçek tarihi Ortaya çıkacak.
Turuklar / Turik/ Turukku / Kuman / Subar/ Lullubi / Quti/ Hurri / Kenger ( Sümer) Proto Türk boyları

Anonim
Anonim
1 yıl önce

He lo he!

Kürtçülük başa bela ya da Ermeni olup bunu Kürt postuna sarmak ve oradan atış yapmak veya yahudi olup Kürtlük üzerinden “Arz-ı Mev’ûd” ütopyasını saman altından yürütmek.
Gerçeğin, sizin hiç sevmediğiniz özelliği, mutlaka ortaya çıkıyorluğudur.
Gerçeği böylesine; karakterinize müsemma halde eğip bükmek de işe yaramaz.
Ari diye bir insan ırkının var olduğunu ıspatlayabilir misiniz?

Efendiler, sahaya yenik çıktınız, yetmedi bir de kendi kalemize goller atıyorsunuz.
Etnik kimliğiniz her ne olursa olsun, baş üstünde tutulur vefakat fikirleriniz çok kirli ve alengirli.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Hurriler bitişik bir dil konuşuyor ve Asya kökenli bir dil konuştukları tahmin ediliyor. Bilim diyorsun ama kanıtlanmamış bir şeyi kesin bir delil gibi sunarak onlar ari ırktan Hint-Avrupa dili konuşan bir halk diye bahsediyorsun? Bu ne yaman çelişkidir azizim?

Türkler her yerde
Türkler her yerde
2 yıl önce

Ben değil Akadlar falan filan söylüyor diyor ne yani Türk düşmanları kalkıp sana doğrularımı diyecekti. Krallarının isimleri de benzerlik savaşçı olmaları benzerlik

Anonim
Anonim
2 yıl önce

yaw he hee isim benzerliği ?? kafanız mı iyi siniz? ne saçmalıyorsunuz? peki turukların hemen üstündeki turkiler nedir? onlarda mı isim benzerliği? o zaman karda da kürt değil isim benzerliği. ??

Anonim
Anonim
3 yıl önce

TÜRK’lük ile bir sıkıntınız mı var?
Tüm Tarihçiler uyduruyor, siz mi gerçekçisiniz?

mutlakaoku.com |
9
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x