Kara Para Aklayan ve Terör Örgütlerine Finans Desteği Sağlayan Devlet!

Bu gece #terör örgütlerinin finans desteği ve ulus-devletlerin gücü üzerine bir örnek verelim. (FLOOD / silsile)

  • HSBC, 5 kıtada 300.000 insan ve 3 trilyon $ aktif yöneten bir banka. Meksika’daki uyuşturucu mafyasından ünlü futbolculara, ulusal istihbaratlardan kiralık katillere kadar kara para aklamak isteyen herkes için en güvenli liman. Çünkü kamyonla milyar getirseniz kaynağını sormuyor.

  • Bazen ABD senatosu veya Avrupalı bir devletin adalet bakanlığı hesap soruyor ama gerçek bir mahkeme yapılmıyor; sadece bir toplantı. HSBC’den bir temsilci geliyor ve özür diliyor. Sonra basın toplantısı ve konu kapanıyor.

  • 2009’da HSBC’nin ABD’den vergi kaçıranlara, mafya ve terör örgütlerine yardım ettiği ortaya çıkınca bazı ABD senatörleri HSBC’nin bankacılık lisansını iptal etmek istediler ama…

  • Ama dönemin İngiliz hazine bakanı George Osborne sahneye çıktı ve FED başkanı Ben Bernanke’yi devreye sokarak mevkidaşı Timothy Geithner’e baskı yaptı.

 

  • Küçük bir banka HSBC’nin işlediği suçların binde birini işleseydi kapatılır; yönetici ve ortakları hapse atılırdı. Ama söz konusu HSBC olunca Genel Savcı Vekili Lanny A. Breuer “Amacımız HSBC’yi batırıp kriz çıkarmak değil” deyip kravatlı teröristleri rahatlatıyor.

  • Soruşturma sonunda terör parası aklayan bankaya 1.9 milyar $ ceza bizim gibi sıradan ölümlülere çok görünebilir ama bu HSBC’nin 1 aylık kârı. Peki kim ödedi? Terör parasını aklayan müdürler? Hayır. Kârdan pay alacak olan hisse senedi sahipleri. Yani ceza yanlış kişilere kesildi.

  • Yani üzerinde 3 kilo eroin veya C4 patlayıcı ile yakalanan bir insan 10-20 sene hapse mahkûm edilebilirken uyuşturucu mafyasının ve terör örgütlerinin hayatta kalmasını sağlayan bir bankanın yöneticileri park cezası gibi bir şeyi şirketlerine ödeterek tatile gidebiliyor.

  • 2010’a kadar HSBC’nin genel müdürlüğünü yapan Steven Green, Kraliçe’ye sadakat yemini etti ve Lordlar Kamarası’na kabul edilip David Cameron hükümetinde ticaret ve yatırımdan sorumlu devlet bakanı oldu.

  • ABD’de uyuşturucudan her yıl ölenlerin sayısı 100.000’e yakın. Meksika’da mafya çatışmaları yüzünden işkence edilerek öldürülen gençlerin sayısı yılda 20.000’den fazla. Yani HSBC’nin para akladığı uyuşturucu mafyası sadece ABD ve Meksika’da hergün 100’den fazla insan öldürüyor.

Vesselâm 🙂

Bu Konu, Derin Düşünce .Org @DDGrubu Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar