Kara Kutu Yüzleşme Vakti; Soner Yalçın

Flood'un Yayınlandığı Tarih:1 Aralık 2019 @ 04:48

Arkadaşlar müjdeler olsun ayrıntılı Kara Kutu okumamı bitirdim. Şimdi düşüncelerimi bir tivit seli halinde paylaşacağım. Sizlerin de paylaşmanızı rica edeceğim. Çünkü bu kitap birçok açıdan ele alınmalı…

 • Öncelikle Soner YALÇIN dan beklenmeyecek kadar dağınık,belgeden yoksun ve dedikodu kıvamı yüksek bir kitap çıkmış ortaya… Kitabı ikiye bölerek incelemeyi tercih ederim.
 • İlk olarak vahşi kapitalizm insan ögesiyle değil, kazancıyla ilgilenir. Bunu yaparken de sağlık dahil her şeyi kullanır. Uzun yıllardır, sağlık konusunda yaşanan yozlaşma da ortadadır. Hem dünyada hem de Türkiye de kazanç odaklı bir vahşi alan yaratılmıştır.
 • Bu alan yaratılırken elbette patronlar birçok alandan insanları, kurumları ve medyayı satın almış ve şekillendirmiştir.Bunları yapmamış olmalarını düşünmek akılla bağdaşmaz. Soner Yalçın kitabında bu bağlantılara kah belgelerle kah dedikodularla yer vermiş, bu güzel bence…
 • İlaç firmaları, FDA, siyaset,patronlar hakkında söylediği şeylerin birçoğunu belgelendirmemiş olması, ara boşlukları kendisinin doldurması,kendi istediği belgeleri seçip diğerlerini dışarıda bırakması da onun kalıbında bir araştırmacı gazeteciye yakışmamış.
 • Ama daha çok yakışmayan şeyler var ki günlerdir eleştirdiğim de tam bu: Şimdi bunları yazacağım. 1-Söylediği her şeyi genellemesi ve modern tıbbı tümüyle yok sayan ve hatta aşağılayan tavrı. 2- Tüm doktorları zan altında bırakan dedikodu kıvamında söylemleri,
 • 3- Kitabın içine yerleştirdiği ve tüm doktorları,araştırmadan her söylenene inanan kişiler olarak yaftalaması. 4-Kendi lehine olan her söylem, belgesel, yazı, doktor ve olayı tek tek seçerek karşı görüşlere hiç yer vermemesi.
 • 5-Eleştirdiği kurumların verilerini kendi işine gelince kullanması, 6-Eleştirdiği kapitalist düzenin medyasında hergün yer bulması. 7-Özellikle ilaçlar konusuna girerek uzmanlığı olmayan konularda kastı aşan yorumlar yaparak kamuya zarar vermesi.
 • 8-Bu nedenle ilaçlarını bırakan insanların göreceği zararı gözetmemesi. 9-Aşılar hakkında söylediği sözler nedeniyle oluşan aşı karşıtı sürecin salgın hastalıklara neden olacağı gerçeğini görmemesi.
 • 10-Bu konu uzmanlığım olduğu için giriyorum. Psikiyatri hakkında söyledikleri külli zarar. İlaçların hepsine karşı, davranışçı yaklaşıma, Hipnoza, psikanalize karşı. Ona sorularım var. Bu söylemler nedeniyle danışmadan, iyileşmeden ilaç bırakan 1’i intihar ederse sorumluluğu alacak mı?
 • İlacı bırakan, doktorunu güvenini kaybeden bir psikiyatri hastasının hayatını nasıl götüreceğinden, ailesinin neler yaşayacağına haberi var mı? Hiç atak halinde mani, şizofreni, ağır depresyon görmüş mü? Her sıkılıyorum diyene ilaç yazdığımızı nereden çıkarmış?
 • Hiç dikkat eksikliği hiperaktivite hastası görmüş mü?Yaramazlara ilaç yazdığımızı nereden çıkarmış? Bu çocuklar ilaç kullanmazsa gelecekte nasıl 1 hayat yaşayacaklarını biliyor mu? Böyle 1 çocukla yaşamanın zorluklarına, üstelik tedavi olmazlarsa çocukların acılarından haberdar mı?
 • İlacı kesen biri insanlara bireysel ya da topluca zarar verirse sorumluluğunu alacak mı?
 • Daha soracak çok soru var ama bu kitaba bir arkadaşımın söylemiyle, vahşi kapitalizm sorgusu, bunun sağlık alanındaki yansımalarının sorgulaması olarak da bakabiliriz. Keşke Soner Bey bazı konulara at gözlüğüyle bakmasaydı, keşke uzmanlığı olmayan konulara girmeseydi,
 • Keşke doktorlara genellemeci yaklaşmasaydı, keşke kendisine itiraz edenlere ergen demeseydi, keşke modern tıbba çağımızın vebası demeseydi, keşke kitabını satmak adına popüler söylemlerde bulunmasaydı, keşke doktorlara açıktan meydan okumasaydı.
 • Ben meydan okumasına cevap veriyorum ve diyorum ki kitabınızı okudum, istediğiniz kanalda sizinle karşılıklı konuları değerlendirelim ve tartışalım. Siz bana sağlığın ekonomipolitiğini anlatın ben de size tıp ve özellikle psikiyatri uygulamalarını anlatayım.
 • Hoşunuza gitmezse araştırmacı gazetecilik nasıl yapılır onu tartışırız belki… Yok istemezseniz benden bu kadar kitabınız hakkında artık sustum. Diyeceklerimi açıkça söylediğimi umuyorum. @hsoneryalcin

Yazar; Semih Dikkatli

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
Sahte Psikolog; Azra Sarızeybek Kohen - Mutlaka Oku
4 yıl önce

[…] Mutlaka Oku: Kara Kutu Yüzleşme Vakti; Soner Yalçın […]

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Soner Yalçın doğru söylemiş. Kapitalist ilaçlar öldürmüyor ama süründürüyor. Aldığı para da cabası. Siz yazar belgelendirmemiş demişsiniz ama bu sektörün sahipleri gdo ya da katkı maddelerinin zararları hakkında bile doğru dürüst araştırmaya yer vermiyor. Antidepresan kullanıp boş boş bakan bir sürü tanıdığım var. Yazar kapitalizmin tıb sektöründeki rolüne değinmiş. Şeker yuta gibi hap yutan insanımızın sorgulaması için iyidir diye düşünüyorum.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Her önüne gelen yazar her önüne gelen çene uzmanı olmuş yazık bu millete??

mutlakaoku.com |
3
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x