Sosyal Medya Güvenliği

Flood'un Yayınlandığı Tarih:4 Aralık 2019 @ 06:24

Son zamanlarda çalınan twitter ve facebook profillerinden dolayı sürekli kullandığımız sosyal medya profilleri ile ilgili unutulmaması gereken bazı bilgileri derledim. Bu flood içerisindeki öncelik twitter güvenliği.  #flood

 • En önemli konu ‘paylaşımlar’ konusu. Biliyorum, birçoğumuz birçok şeyi paylaşıyor veya kendimizi paylaşmak zorunda hissediyoruz. Peki bunun bize ne faydası var diye hiç düşündünüz mü? İnternet ortamında paylaşılan şeylerin ne yazık ki genelde fayda yerine zararı oluyor.
 • ‘Keşke paylaşmasaydım.’ dediğiniz şeyler olmuştur. Herkesin olur. Fakat bunun dışında internette paylaştığınız herhangi bir şey maalesef siz silseniz bile buradan silinmez. Bunu bir dosyayı göndermek gibi düşünebilirsiniz. Gönderirken kolay fakat geri alırken imkansız gibidir.
 • Sosyal medya gönderilerinizde konum bilgisi kullanmayın. Paylaştığınız fotoğraflarda okul ismi, plaka, kafe vb. gibi şeylerin olmadığına dikkat edin. Açık wi-fi ağlarına bağlanmayın.
 • Özellikle sosyal medya profillerinizde; doğum tarihi, eğitim bilgileri, adres bilgileri, kişisel fotoğraf ve videolar, aktif kullanılan mail adresleri ve başka platformlarda kullandığınız kullanıcı isimleri ile bilgilerini asla paylaşmayın.
 • Sosyal medya platformlarında; kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, fake hesap, istenmeyen e-mailler ve mesajlar, Kötü bağlantı istekleri, sahte ürün satışı vb. gibi birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların tek çözümü bireysel olarak kendinizi güvene almanızdır.
 • Sosyal medya profillerinizi kullanırken aplikasyon yerine tarayıcı kullanın. Aplikasyonlarda VPN’den dolayı DNS zehirlenmesi çok daha mümkün. HTTPS bağlantısı olmayan sitelere girmeyin. Şifre sıfırlamak için her zaman mail adresinizi kullanın.
 • Sosyal medya hesaplarınızın ve bağlı olduğu maillerin şifrelerini her 21 günde bir yenileyin. Özellikle bu durum twitter için yakın zamanda çok önemli bir hal alacak. Twitter cihaz kodu ve giriş onaylama denetimini aktif olarak kullanın.
 • İnternet üzerindeki her profiliniz için şifre oluşturucu ve şifre yöneticisi kullanın. Tarayıcılarınızın, işletim sistemlerinizin en güncel halini kullanın. Sosyal medya platformlarının güvenlik kategorisini mutlaka inceleyin. Bu, özellikle twitter ve facebook için gerekli.
 • Facebook; gerektiğinden fazla bilgil paylaşılması oldukça sakıncalı bir platform. Cambridge Analytica’dan öğrendiğimiz bir şey varsa o da sosyal medya oldukça tehlikeli bir yer. Düşünsenize şirketler 65 beğeniniz ile hangi partiye oy vereceğinizi bile çözümleyebiliyor.
 • Mecbur olmadıkça Facebook ve bu şirketin uygulamalarını kullanmayın. Haberleşmenin gizliliği politikasına uyan, mahremiyet, bütünlük ve veri gizliliğine önem veren uygulamaları, platformları kullanın.
 • Flood bitti. Okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkürler. Twitter ve genel bilgilerin kesinlikle işinize yarayacağını düşünüyoruz. Facebook konusunu ise oldukça ciddiye almalısınız. Sevgiler.

Yazar; Zet Lorento

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x