İran’ın ABD Üslerini Vurması

Üslere yapılan saldırı ABD için sıradan bir misilleme değil. Buralarda İngiliz askerlerinin de olduğu biliniyor. ABD askeri öldürüldü ise cevap gelir, NATO harekete geçebilir, konu Türkiye için başka bir mecraya taşınır. Petrol fiyatlar şimdiden %4 arttı.

  • Turmp’ın burnunu kaşıyarak uyandırmaya çalıştığı devi, İran ayağına basarak uyandırmış oldu.
  • ABD’nin İranlı generalleri böyle açıktan öldürmesi ne kadar vahim bir planlama hatası ise, İran’ın tepki olarak Irak’taki ABD üssüne roket saldırısı da o kadar büyük bir hatadır. Kasım Süleymani Öldürüldü
  • Süleymanı’nın böyle açıktan öldürülmesi İran’ın yutabileceği bir olay olmadığı gibi, bir ABD üssünün İran’dan atılan füzelerle vurulmesı da ABD’nin yutabileceği birşey değildir.

    ABD karar vericileri o kadar sağduyu olsaydı, ilk hamle yaşanmazdı zaten.

  • ABD kamuoyu bu gerginliğin ve sonrasındaki tırmanmanın gerekliğine inanıyor değil zaten (kamuoyu hazırlanmadan yapılan öngörüsüz bir hamle olduğu için) ama bir ABD üssüne hem de İran topraklarından füze saldırısı Trump’i aşan bir konu haline gelir.
  • Hamle sırası ABD’de. ABD kamuoyunun böyle bir savaşa hazır olmaması olayların büyümemesi adına bir avantaj ama belli olmaz.

    “İnsan rasyonel bir canlı olsaydı, acı yemeyi sevmezdi”

Yazar; Maresal Von Manstein

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
1 yıl önce

abi ölen falan yok .. iran halkın gazını almak icin kurdu oyunu .. Mesele daha cok buyumez

Anonim
Anonim
1 yıl önce

NBC & ABC gibi kanallar iranın saldırısını escalate to deescalate olarak yorumluyor, yani USA zaten hazırdı, iran da halkına show yaptı, olay şimdi yatışır diyorlar

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Hem iran hem abd icinse stratejik hata için konuşmanın erken olduğunu düşünüyorum. İran in kendi halkının gazını alması gerekiyordu. Süleymani defnedilmeden 1 2 saat önce saldırılması rejime can suyu olacağını düşünüyorum.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

ABD acisindan Suleymani’nin bu sekilde oldurulmesi bariz hatadir. Kendisi icin tehlikeli gorup ortadan kaldirmaya karar verebilir ama bolgedeki pek cok orgutten birisi yapmis susu verebilecekken ABD baskaninin twitter’dan ilan etmesi buyuk hatadir.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

2006 Lübnan savaşını yöneten kişiydi Süleymani. Yani sadece Trump in görevden alınmaması için yaptığı bişeydi. Ama devlet olarak bunu ilan etmeleri gereksiz güç gösterisi. İrak taki varlığını tehlikeye düşürdüğüne inanıyorum. Sonuç olarak iran için büyük kayıp

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Iki tarafin da kaybedecegi bir mucadele.

Ilk adimlar dogru gorunmuyor. Bakalim gerisi nasil gelecek.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
6
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x