Ankara Çubuk Hakkında birkaç bilgi! (‘Kılıçdaroğlu’na saldırıya dair!’)

Bir Çubuklu olarak izninizle Çubuk’a dair birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Belki saldırıya dair bir çıkarım yapabilirsiniz.

 • Akkuzulu Çubuk, Şabanözü ve Kalecik’in tam ortasında. Bu bölge aynı zamanda Timur’in Yıldırım Beyazıt’ı yendiği Ankara Savaşı’nın da hemen kuzeyinde kalan dağlık-ormanlık alan.
 • Aynı zamanda kuzeyde sağcı yerel yönetimler tarafından yıllardır gözardı edilen Aydos Çiftliği içindeki Atatürk Evi de var. Şu anda harabe halde.

 • Aydos Çiftliği, kuzey Ankara’nın meşhur Aydos Dağı eteklerinde. Aydos, Ankara Savaşı’ndan sonra buraya yerleştirilen Aleviler için simgesel önemde. Alevi toplumu Sivas Katliamı’ndan sonra Aydos Vakfı’nı kurarak örgütlendi. Vakfın siyasal pozisyonunu anlamak için şuraya bakmalı:

 • Devlet, Aydos Vakfı’na özel bir önem gösterdi. Aydos, kamu yararına çalışan vakıf statüsünden çıkarıldı. Kısa sürede kriminalize edildi ve kamu davasıyla kapatıldı. Akkuzulu’nun çevresinde gördüğünüz köylerde tek tek çalışma yapılarak oy geçişkenliği arttırıldı.
 • Çubuk’un Alevi yerleşimlerinde hizmet karşılığı oy dönemden geçildi ve köyler çözülmeye çalışıldılar. Bu sıklıkla da başarılı oldu. Bunlar olurken kent merkezi de giderek dinle tahkim edilmiş bir milliyetçiliğe getirildi.
 • Çubuk kent merkezindeki askeri garnizon taşınarak kentin girişi önce Gazi Üniversitesi’ne tahsis edildi. AKP’nin baskısı MHP’nin üzerine çıkınca kampüs Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne verildi. Timur’a karşı yenilgisi travmasının altı kaşındı.

 • Çubuk’ta bu sevgi aynı zamanda Alevi düşmanlığı demek. Alevi düşmanlığı da CHP düşmanlığı. Bu zincirin nereye gittiğini zaten biliyorsunuz. Yıldırım Beyazıt sevgisi Çubuklu’yu “reise kadar” götürmüş.

 • Şaşı bakın, şaşırın. Elbette Akkuzulu Köyü Derneği de, “reisçi” Yıldırım Beyazıt Dernekler Federasyonu üyesi.

 • Sonuç olarak, Çubuk Cumhuriyet aydınlanmasının simgesi Ankara’dan etkilenmek yerine Çankırı’nın muhafazakar ikliminden etkileniyor. Eğer ilericilik bu hatta nüfuz ederse bütün coğrafya “çözülür.” Bu yüzden gerici odakları bölgede tutmak zorundalar.
 • Bu mücadele Keçiören’den başlar, Pursaklar’a ilerler, Çubuk’u aşıp Çankırı’ya uzanır.
 • Bir not: Şu ekran görüntüsünde Alevi ve Sünni köyler iç içeler.

 • Not 2: Şu terbiyesizliği de hiç unutmuyorum. Çubuk Belediye Başkanı, CHP liderine dil uzatabiliyor. Belediye başkanı Lokman Özden: “Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi mevta oldu.”

Kaynak; Twitter, Eren Aksoyoğlu @eren_aksoyoglu

2
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
1 Yorum Konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yazarları
AnonimSerkan aydin Son yorum yazarları
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Serkan aydin
Ziyaretçi
Serkan aydin

Burda insanlari ayristirmaya fitneye e mahel vermeyin..yaptiginiz resmen otekelestirmek ve apolize etmek..alenen esas mezhepciligi siz yapip cubuk ahalisini tohmet altinda bırakmayın..kilicdaroglu alevi oldugu icin saldiriya ugramadi maniplasyon demogoji takiyecilik yapmayin..kilicdarogluna saldırınin esas sebebi pkk pyd ve teror örgütleri ile ayni safta durmasidir..partinin lideri olan kripto dhkp-c li kilicdaroglu defalarca pyd pkk yi över ,pkk yi vuran sihalara sitem edip pkklilar icin ellerinde silah bile yoktu nie bombalandılar der selahattin demirtasa masum der methiyeler duzer, partinin diğer vekilleri pkk taziye çadırlarıni pervasizca ziyaret eder bazı vekiller iranla türkiye savasirsa irani tutarız dicek kadar nuseyrici oldugunu belli edip mezhepcilik yapar tüm bu olanlara ragmen kiicdaroglu dalga gecer gbi yüzsüzce bu ulke icin sehit düşmüş vatan evladinin cenazesine gider..kilicdaroglunun yaptigi alenen provakatorluktur..sehit aileleri vakfi kilicdaroglunu sehit canazelerinde istemiyor sebebide yukarda saydığım ogeler..kalkip bunu alevi-sunni mezhep catismasina getirirseniz sizinde yaptiginiz provakatorlukdur..hala eski yasanmis olaylari desip guncelleyip kindar bir sekilde hinc guduyorsunuz..timurlenk ve mogol isgaline kadar geri götürüp bilinc altinizda yatan nefreti taze tutuyorsunuz..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Komiksin