Ankara Antlaşması Nedir?

Flood'un Yayınlandığı Tarih:2 Eylül 2020 @ 00:35

Dil bile bilmeden İngiltere’ye taşınmanın en kolay yolu olan Ankara Anlaşması nedir, ne değildir? FLOOD.

 • Ankara anlaşması, yaklaşık 60 yıldır Türk vatandaşlarının iş kurmak suretiyle kademeli olarak İngiliz vatandaşlığına geçişini mümkün kılan uygulama. Bu sene sona eriyor.
 • Ankara Antlaşmasına İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek tecrübesi ve sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir. Başvurmak için İngiltere’de bulunma şartı yoktur, Türkiye’den başvurabilirsiniz.
 • Ankara Antlaşması vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngiltere’de iş yeri açma, İngilizce bilme zorunluluğu da yoktur. Eğitimini aldığınız ya da meslek edindiğiniz iş ile ilgili alanlarda çalışabilirsiniz. Fiili bir işyeri açmadan home office şeklinde işinizi yürütebilirsiniz.
 • İş kurmak deyince dükkan kiralayıp tadilat yapıp ürünleri dizip müşteri beklemek olarak algılamayın. Herhangi bir alanda eğitmen, danışman, online pazarlamacı, dövmeci, takı tasarımcı, grafik tasarımcı, yaşam koçu, sosyal medya danışmanı gibi sermaye ve yer gerektirmeyen işler.
 • İşinize dair ofis ya da mağaza açabileceğiniz gibi İngiltere’de ikamet ettiğiniz adresi göstererek grafik tasarım, online pazarlama, danışmanlık, şoförlük gibi hizmetler verebilirsiniz. Ancak kişiler İngiltere vize başvurusunda beyan ettikleri mesleği yapmakla yükümlüdür.
 • Başlangıçta 1, sonra 3 yıl olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuru yapılır. Süresiz oturum alanların kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder.
 • Bu yükümlülüğe bir parantez açayım: Kağıt üstünde gösterilen işi yürütemeyenler çoğunlukla gayri resmi olarak başka işlerde çalışıp kazançlarını şirket hesaplarına yatırarak ve sonrasında personel gideri gösterip tekrar kendilerine maaş şeklinde çekerek süreklilik sağlıyorlar.
 • 4 yıllık sürecin sonunda süresiz oturuma başvuru yapılıyor. Bundan 1 sene sonra ise vatandaşlık için. Yani bu vizeye sahip olan kişiler, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunup İngiliz pasaportu alma hakkı kazanıyorlar.

Başvuruda neler gerekli?

 • 1-İngiltere’de yapılacak işin niteliği ve bu işteki kişisel pozisyonunuzu detaylı olarak ifade eden bir iş planı (iş teklifi için niyet mektubu ve nasıl yürüteceğinize dair oldukça detaylı olması gereken plan ve açıklamalarınız)

 • 2-Kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planlarını ifade eder belge (tahmini kazancınızı, bunun İngiltere’deki yaşamınıza yeteceğini gösteren detaylı tablo)
 • 3-Kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgeler (Alanınıza ya da alan dışı bile olsa yapacağınız işe dair eğitim ve tecrübenizi ispatlayan diploma, iş tecrübesi, müşteri mektupları, referanslar, banka hesap hareketlilikleri vs).
 • 4-Kişi, İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir iş yapmadan finanse edecek ekonomik yeterlilikte olduğunu ispat etmelidir. Bunun için başvuru sahibi son 3 aylık banka hesap dökümlerini orjinalleri ve kopyaları ile birlikte sunmalıdır. Dediğim gibi, bu sizi korkutmasın.
 • Teklif edeceğiniz iş modeline göre gerekli tek ekipman bir adet bilgisayar ve bir yazıcı olarak bile gösterilebilir. Geriye ise şirket kurma giderleri ve yaşayacağınız evin kirası vs için yeterli gelire sahip olduğunuzu ve işten bu döngüyü sağlayacağınızın ispatı kalıyor.
 • Gidip bir işe ortak olacak ya da iş yeri satın alacak imkanınız olmadığını farzederek maddi olarak en uygun senaryoyu baz alıyorum. Mesela takı tasarlayıp, üretip internet üzerinden satacağınızı farzedelim. Size gereken bir oda, üretim malzemeleri ve bir internet sitesi olur.
 • Şirket kurulumunu internet üzerinden 10-15 pounda yapabilir, 150 pounda ticari kaydınızı, 200 pounda sitenizi, yıllık 750-1000 pounda muhasebe işlerinizi yürütebilirsiniz. İşlerinizin yolunda gitmediği aylarda dediğim gibi bu parayı herhangi bir iş yaparak zaten kazanırsınız.
 • Mesela verdiğimiz takı örneğinde bu işe dair bir pazar araştırması raporu, gerekli sermayeye sahip olduğunuzun ispatı, tanıdık yer bulursanız ‘biz kendisinden takı almaya hazırız’ minvalinde iş yerlerinden referans mektubu, sizin eğitiminiz, iş planı raporu ve mektubunuz yeterli.
 • Yine şartları mümkün olduğunca kısık farz edersek, paylaşımlı bir öğrenci/bekar evinde kalarak yukarıdaki gibi hizmetler üzerine kurulu bir iş yapabilir, gayri resmi olarak Türklerin mekanlarında çalışarak işinizi ve hayatınızı başta sıkıntılı da olsa yürütebilirsiniz.
 • Bahsettiğim gibi gider ve planları minimumda tutarak başından sonuna 8-10.000 pounda kendinize İngiltere’de yeni bir hayat kurabilirsiniz. Bu parayı da en fazla 1-2 sene içinde fazlasıyla tekrar kazanırsınız zaten. Vizeniz onaylanınca da rahatça seyahat edebilirsiniz.
 • Kendiniz başvuru yapabilirsiniz, ancak illa yardım almak istiyorsanız avukatlar bu sürecin yönetimi ve takibi için 1500-2000 pound ücret alıyor. Yönetmelikleri okuyup anlayıp gereğini yapacak sabrınız varsa buna hiç gerek yok. Bu floodu bile okumaya üşeniyorsanız avukat tutun.
 • Başvuru yapmak isteyenler başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den (turistik, öğrenci, ticari vize gibi herhangi biri ile seyahat ettiği zamanlarda) yapabilirler. Başvurunuzu sunduğunuz anda karar verilip sonuç elde edilene kadar mevcut vizeniz otomatik olarak uzatılır.
 • Bu flood, sizi bu imkandan haberdar etmek için hazırlandı. Tek bilmeniz gereken şu ki, yapabilirsiniz. Büyük bir özveri gerektiren bu süreci derinlemesine öğrenebileceğiniz, bu sürece dair farklı detaylar içeren birkaç site bırakacağım sona. Çünkü ilk şart sabır, şimdi gösterin.
 • Tabii ki bir çok ‘ama’ ile karşılaşacaksınız ama şu andan itibaren 3-4 ay içinde kendinizi İngiltere’de bulabilirsiniz. Eğer bunu gerçekten istiyorsanız yapabileceğiniz bir iş ve yetenek, bir miktar da sermaye yeterli. Flood aceleye geldi, umarım size bu yolda bir başlangıç olur.

FAYDALI LİNKLER

 • 1- Bu sitede, görselde sıralanmış bilgileri bulabilirsiniz. Üşenmeden 1 saatinizi ayırıp okuyun. Değerli tavsiyeler, örnekler ve yönlendirmeler içeriyor. Mutlaka baştan sona okuyun. https://t.co/SMhwnuBDZB

 • 2- Farklı meslek grupları için örnek sorulara verilen cevaplar, kabul sonrası süreç, ret sebepleri vs ile ilgili konuları içeren bir site => icep.com.tr/yatirimci-vize
 • 3-Konuya dair daha özet şeklinde hazırlanmış konsolosluk sitesi=> ingilterekonsoloslugu.net/ankara-antlasm
 • Basit bir google aramasıyla daha bir çok site, blog, YouTube videosu, örnek evrak, tavsiye/fikir bulabilirsiniz. Böyle bir hayali olanlar için şartları zorlayarak kurun yükselmesine rağmen 50-60.000 TL’ye bile mal edilebilecek bir süreç. Buraya kadar okuyanlara teşekkürler. SON.
 • Son olarak tekrar vurgulamak isterim ki başlangıç giderlerini karşıladıktan ve buraya geldikten sonra zaten pound olarak gerekirse başka işler yaparak kazanmaya başlayacaksınız. Şimdi bunu yayarak başkalarının da görmesini sağlayalım. Kimse sizin bu süreçte rakibiniz değil.
 • Hayretler içerisinde “nereden başvuruyoruz?” sorularıyla karşılaşıyorum. Google’a Ankara anlaşması apply falan yazsanız tak diye çıkar. Neden böyle yapıyorsunuz sevgili arkadaşlar biraz kafanızı kullanın rica ediyorum. Başvurup gelene oyster benden 1 aylık. https://t.co/k6rJq3CDEQ
 • Başvuru sürecinde ve sonrasında size yol gösterecek danışmanlık ve avukatlık hizmeti alabileceğiniz ilgili ve bilgili bir yardımcı ve rehber arıyorsanız göçmenlik avukatı @WillsLon bey ile iletişime geçebilirsiniz. Kendisi en doğru ve uygun şekilde yardımcı olacaktır.

Yazar; Aliya

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
binance'ye kaydolun
binance'ye kaydolun
9 gün önce

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Aynur
Aynur
3 yıl önce

Sizinle karşılaşmak ne iyi oldu. Giden arkadaşlarımız bile bu kadar cesaret ve kolaylık sağlayıcı bilgi veremedi, üstelik rakip gördüler bu çok anlamsız.

mutlakaoku.com |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x