Evde Şarap Yapımı

Flood'un Yayınlandığı Tarih:1 Eylül 2020 @ 23:46

6 kilo üzüm aldım 2,5 lt şarap yapcam. Tarif isteyen favlasın flood yabarım. Az kişi isterse dmden yazarım. Öbdüm

  • En ucuz ve basit şekilde şarap nasıl yapılır flooduma başlıyorum. Öncelikle yukarda gördüğünüz üzüm şaraplık üzüm değil ama bütün çekirdekli üzümlerden şarap yapılır. Bulursanız ince kabuklu yuvarlak ve tatlı üzüm tercih edin.
  • İlk olarak asla yıkamamamız gereken üzümleri(üstündeki bakteriler fermente olması için önemli) çinli bi kardeşimizin zıkkım yemesiyle ortaya çıkardığı korona virüsünden mütevellit iyice yıkayıp tanelerini ayırıyoruz ve taneleri iki parmağımız arasında sıkıştırıp patlatıyoruz.

  • Patlattığımız üzümleri 1,5 ltlik su şişesinden yaptığımız huniyle 5 ltlik temiz bi su bidonun içine çekirdekleriyle birlikte dolduruyoruz. Ağzına kadar doldurmuyoruz ki üzümler rahat rahat kendinden geçsin. Bu yaptığımız şeyin adı cibre.

  • Bu cibreyi bidonun kapağını kapatmadan, hava almasına mani olmadan üstüne temiz bi bez koyarak bi köşede bekletiyoruz. 3 gün boyunca bekleyecek, beklerken de her 3-5 saatte bir cibre bidonunu sallayıp karıştırıyoruz.
  • 3. günde bu cibre arkadaş tanınmayacak hale gelecek, kabukları bile erimiş olacak. 3. güne geldiğimizde cibreyi temiz bi tülbent ya da bez vasıtasıyla süzerek başka bi 5 ltlik bidona sadece suyunu aktarıyoruz, posasını da çöpe atıyoruz.
  • Sadece üzümün suyunu aktardığımız bidonun ağzına hava kilidi geçirmemiz gerekiyo ama sizde kesin yoktur .d Hava kilidi niyetine bi balonun üstüne iki minik toplu iğne deliği açıp bidonun ağzına geçiriyoruz. Maksat dışardan içeri hava girmemesi ama içerdeki havanın dışarı çıkması.
  • Aynen böyle olması gerekiyo. Tövbe est kalkmış bi şey gibi ahsjd Bu bidonu ışık almayan bi yere yerleştirip 1 ay boyunca asla dokunmuyoruz. Fermantasyon bitmeye yakınken balon sönmeye başlıyo zaten. 1 aydan sonra ortaya çıkan şey kaba şekilde şarap oluyor. Böyle de içilebilir.

  • 1 ay sonunda elde ettiğimiz şarabı eczaneden 3 tlye alacağınız serum setiyle bu şekilde ters musluk yaparak defalarca aktarırsanız şarabınız gittikçe berraklaşır.

  • Ters musluk için şarap dolu bidon yukarda boş bidon aşağıda olmalı. Serum setinin hortumunu ucundan azıcık emcüklerseniz şarap aşağı doğru diğer bidona akmaya başlar. Bunu ne kadar tekrarlarsanız şarabınız o kadar berrak olur.
  • Daha sonra isterseniz şişeye, isterseniz kavanoza falan aktarıp hava almamasını sağlayarak saklayabilirsiniz. Dolaba koymayın.

Hesaplama yapalım.
6 kilo üzüm: 40 tl.
Serum seti: 3 tl.
Balon: 50 kuruş.
Diğer şeyler de 5 tl olsun hadi.
Toplamda 48,5 tlye 4 sişe orta kalitede ve içinde ne olduğunu bildiğimiz şarap elde etmiş oluyoruz .

Yazar; bok gibi ama çok güzel

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Aynur
Aynur
3 yıl önce

Bence çok güzel oluyor, yıllardır biz bu şekilde yapıyoruz. İçimize sinmeyen tek şey üzümlerin yıkamıyor olmamız. Portakallı şarabıda öneririm.

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Üzümleri yikamadan tanelerini ayır.saplarını koyma .taneleri ez hepsini su damacana doldur bidonun üst kısmına boşluk bırak fazla doldurursan fermantasyon sırasında taşar bidonun kapağını kapa kapağa bir hortum tak.bu hortumu şu dolu bir kaba köy.hava suyun icinden çıksın.gaz çıkışı bir hafta süre ile çıkacak.gaz çıkışı bitince mayalanma bitmiştir suyunu ayır başka bir şişede cokturme işlemi yap .bir ay süre zarfında şişeleme hazır yarasin….

mert korkmaz
mert korkmaz
3 yıl önce

yaptığınız iş değil ayıptır, bu emek hırsızlığıdır.

Köpek öldüren şarap
Köpek öldüren şarap
3 yıl önce

denenebilir

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Kral 10 numara anlatmışşın teşekkürler.

mutlakaoku.com | Pdf Kitap İndir | Telecharger Livre GratuitDescargar Libros Gratis | Free pdf download | Kostenlose eBooks |
5
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x