Yerel Seçimlerde Millet İttifakı’nın Kazanma Şansı ne kadar?

Hazır anket operasyonları konuşulurken … Hemen herkes İstanbul’un Millet ittifakı tarafından kazanılmasının çok çok zor olduğunu söylüyor. Ama ben buna katılmıyorum. Elbette ki İstanbul kesin kazanılacak demiyorum ancak matematiksel olarak çok da zor olmadığını söylüyorum.

 • Çünkü İstanbul’da son seçimlerde hep 50/50 gibi bir denge oluşuyor. Muhalefet için zor olan HDP/İYİ parti secmenini biraraya getirip, CHP’ye taşıyabilmekti. HDP aday cikarmayacagini söyledi bu durumda HDP seçmeninin neredeyse tamamının CHP adayına oy vereceğini gorebiliyorduk.
 • İyi parti de ittifak ve kutuplaşma etkisiyle zaten CHP’ye oy verecekti. Yani ilk kez muhalefet tek parça haline geldi yani ilk kez 50/50 gerçekten başa baş hale gelindi.
 • Ekonomik kriz ve bence en önemlisi hükümetin bunu yok saymak adına umursamaz bir tavır geliştirmesi ile ortaya çıkan kibir görüntüsünün etkisiyle millet ittifakı bence bir adım önde görünüyor.
 • İmamoğlu sakin ve kibirden uzak görüntüsü ile iyi bir kampanya götürüyor ancak -şimdilik- sokaktaki insana Mansur Yavaş, Muhittin Böcek yada Tunç Soyer gibi kesin kazanacak dedirtemedi. Bu dedirtmeyi başarırsa İstanbul el değiştirecektir.
 • Diğer birkaç seçim bölgesini de değerlendirelim, bu illerde henüz sahadayız ancak geçen seçim sonuçlarından yola çıkarak ve adayları değerlendirerek bir öngörüde bulunabiliriz.
 • Adana’dan başlayalım. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akparti ve MHP’nin ortak adayı Recep Tayyip ERDOĞAN burada %44 Karşı blok ise % 56.
 • Bu tabloya ekonomik kriz etkisini, Adana’da Akpartinin Kürt seçmenlerinin MHP’YE olan mesafeli yaklaşımını ve Hüseyin SÖZLÜ’ye olan tepkileri eklemek gerekir. Akparti ekonomik kriz sebebiyle yıpranmakta, bunu akpartililer bile rahatlıkla dile getiriyorlar.
 • Durum böyle iken ADANA’da geriden gelen Cumhur ittifakı olacaktır. İstanbul değerlendirmesinde de söylediğim gibi muhalefet burada tek parça halinde ve oy oranları %50’nin üzerinde olabilir.
 • Mersin için ise durum biraz daha karışık. Burada İyi Parti aday çıkarmasa, HDP ise aday çıkarsaydı MHP + Akparti rahatlıkla kazanabilirdi. Ancak İyi partinin mevcut başkanı aday göstermesi MHP adayının Akparti desteğiyle alabileceği %40 civarındaki oydan 15 puan kadar bölecek.
 • Burada seçimler 4 partinin ( AKPARTİ-CHP-MHP-HDP) birbirine yakın sonuçları ile bitiyordu. Ancak HDP’NİN aday çıkarmaması ve diğer tarafta iki tane ülkücü adayın yarışacak olması avantajı CHP’YE getirmiş gibi görünüyor. Net Oy oranları anketimizde ortaya çıkacak.
 • Aydın ilinde ERDOĞAN son seçimde %38 oy oranına ancak ulaşabildi. MHP+AKPARTİ oy oranı ise %40 kadar. Başarılı bir belediye başkanı var. Üstelik MHP önceden açıkladığı adayı geri çekerek kitlesinde öfke meydana getirdi. Yani AYDIN ilinde Özlem ÇERÇİOĞLU son derece rahat.
 • Hatay ilinde mevcut başkan Lütfü SAVAŞ geçtiğimiz dönem AKPARTİ’DEN CHP’YE geçmiş ve karşısında o dönemin en önemli bakanlarından biri ile yarıştığı halde seçimleri kazanmıştı. O dönemde CHP’LİLERİN bir kısmı AKPARTİ’DEN gelen adaya soğuk bakıyorlardı.
 • O soğukluğa rağmen seçimi kazanan adayın, HATAY’DA , Bunca Suriyeli göçmen tepkilerine, kutuplaşmaya ve ekonomik krize rağmen kaybetmesi pek olası gözükmüyor.
 • Antalya ilinde Menderes TÜREL geçen yerel seçimlerde Mustafa AKAYDIN gibi pek de başarılı bulunmayan bir başkan karşısında bile %1’i bile bulmayan bir fark ile kazanabilmişti. Şimdi ittifak var ancak MHP Antalya’da 1 milletvekilliğini ancak ittifakın gücüyle kazanabildi.
 • Üstelik CHP Antalya adayı sağcılar, ülkücüler ve bölgenin en önemli unsuru olan yörüklerden çok büyük oranda destek alıyor. 4 dönem belediye başkanlığı yapan Muhittin BÖCEK hem belediyecilik tecrübesi ile hem de bir köy görünümündeki ilçesini metropol yapmasıyla biliniyor.
 • AKAYDIN ismine karşı bile çok zor kazanan TÜREL’İN, Muhittin BÖCEK karşısında şansı çok düşük. AKAYDIN yaptığı iyi işleri bile anlatamıyordu, halka göre onda akademisyen kibri vardı. BÖCEK ise sokaktan gelen bir siyasetçi ve insani ilişkileri ve iletişimi çok güçlü bir isim.
 • Daha fazla ve net değerlendirmeler anket sonuçlarımız geldiği anda burada olacak. iyi geceler…

Kaynak;  Twitter, Kadir ATALAY @kadiratalaypiar

3
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
2 Comment threads
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yazarları
erdemSonerkamil Son yorum yazarları
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
kamil
Ziyaretçi
kamil

millet ittifakı hdp ile iş tutuyorlar iddiasını çürütebilmek için çırpınırlarken hdp’nin durduk yere ben üç büyük şehirde aday çıkarmayacağım demesi akp nin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramadı ve imamoğlu’nun kazanma şansını baltaladı. insan düşünmeden edemiyor hdp ile akp perde arkasından beraber mi çalışıyor?

Soner
Ziyaretçi
Soner

Bazen bende düşünüyorum. Seçimde herşeyi kararsızlar belirleyecek.

erdem
Ziyaretçi
erdem

uyduruk taraflı tesbitler bütün seçimlerde sanal ortamda hep chp hdp öndedir ama sahada hep kaybederler. gözlemlenen istanbul ankara adana mersin şanlıurfa gaziantep eskişehir bursa kocaeli ve önceki yerel seçimde aldıklarını cumhur ittifakı alacak chp eskişehiri ve birçok elindeki belediyeleri kaybedecek göreceksiniz saha araştırmalarına dayanarak söylüyorum