Tamamen Yerli Üretim Olan Milli Silahlarımız

MÜHİMMATLARIN STRATEJİK DEĞERİ: Birçok arkadaşımızın merak ettiğini düşündüğüm bir başlıkla alakalı flood yapalım istiyorum. Floodumuzda sırasıyla envanterde olan ve envantere girmesi yakın olan yerli/yabancı mühimmatların stratejik değerini mukayase ederek hangi mühimmatın daha değerli/stratejik olduğunu anlatmaya çalışacağız.

 • Yapacak olduğumuz sıralamada kullanım amacı, etki ve maliyet olgularına göre mukayese gerçekleştireceğiz. Bu sebeple örneğin 1. sıradaki ürün ile 5. sırada ki ürün arasında çok büyük değer farkı olmayabilir.

BORA Kısa Menzilli Balistik Füze

 • 280+ km menzile sahip BORA füzemiz şüphesiz ki stratejik anlamda en değerli füzelerimizden bir tanesi. Balistik füzeler doğaları gereği kullanıcı ülkelere büyük bir caydırıcılık sağlar.

 • Bunun sebebi durdurulmalarının diğer mühimmatlara göre daha zor oluşudur. Ayrıca BORA’nın çok küçük bir CEP değerine sahip olduğu düşünülmektedir. Bu da BORA ile yapılacak bir saldırının nokta atışı şeklinde tecelli edeceğine dair bizlere fikir verebilir.
 • Fakat tüm bunlarla birlikte yine BF’lerin doğası gereği BORA oldukça pahalı da bir mühimmattır. Özetle uzak mesafeden atılan, durdurulması zor olan ve caydırıcılık anlamında kuvvet çarpanı olan BORA elimizde ki en yüksek stratejik değere sahip mühimmatların başında gelmektedir.
 • Envanterde yerli/yabancı başka muadili bulunmamaktadır. 2014’den beri teslimatlar yapılıyor olup son olarak geçen sene 50 adet envantere alınmıştı. Envanter adedi muhtemelen 3 haneli sayılara yükselmiştir.

SOM Seyir Füzesi

 • Kimi yönlerden BORA’ya karşı daha avantajlıyken, kimi yönlerden ise dezavantajlı olması sebebiyle stratejik değer kıyasında BORA ile kafa kafaya olduğunu söyleyebilirim. 250+ km menzile sahip olan SOM füzesi de yine yüksek hassasiyetle vuruş yapabiliyor.

 • Özellikle çok alçak irtifadan seyir yapması düşman radarları tarafından tespiti zorlaştırdığı için yine büyük bir caydırıcılık sağlıyor. BORA’ya göre muhtemelen daha ucuz olmasına karşın yine de pahalı sayılacak bir silah diyebiliriz. – Alçak irtifadan seyir – Nokta vuruşu – Uzun menzil.
 • Avantajları sayesinde yine en stratejik silahlarımızdan bir tanesi. Yakın zamanda B2, J ve C1/C2 tipleri de üretilecek. B2 sığınak delici özelliği taşıyacakken diğerleri Anti gemi özellikli olacak. Envanterde tek dengi 48 adet satın alınan AGM-84K SLAM-ER füzesidir.

BOZDOĞAN Hava-Hava Füzesi

Özellikle envanterde yer alan AIM-120B ve AIM-120C7 AMRAAM füzelerinin sayısının azlığı düşünüldüğünde BOZDOĞAN’ın ne kadar kritik değere sahip olduğu daha rahat anlaşılıyor. Bozdoğan aktif radar güdümlü 65 km menzilli bir görüş ötesi BVR füzesi.

 • Henüz atış testleri ve seri üretim sürecine girilmedi fakat yakın zamanda bu sürecinde başlaması bekleniyor. Envanterde muadili sayılacak AMRAAM’ların bilinen sayıları ise şu şekilde:

– 107 adet (+145 sipariş) AIM-120C7

– 130+ adet AIM-120B

 • Verilen yeni C7 sipariş paketinin tamamını teslim aldığımızı bile düşünsek envanterde yalnızca 390 adet AMRAAM mevcut oluyor ki bu elimizdeki 238 adet F-16’nın her birine ikişer tane bile AMRAAM düşmüyor demek. (Ve bunların üçte biri B modeli.)

 • Dolayısıyla yine envanterde bulunan muadil mühimmat sayısının azlığından BOZDOĞAN füzemiz de stratejik bir değer kazanıyor. BOZDOĞAN, SOM ve BORA’ya göre oldukça ucuz olacaktır fakat yine de bir hava-hava füzesi, bir genel maksat bombasına oranla hayli pahalı bir mühimmat.

ATMACA Gemisavar Füze

 • 220+ km menzile sahip, sea skimming özelliği bulunan, KEMENT projesi ile çok büyük bir kabiliyet elde edecek olan ATMACA füzemiz, özellikle yine envanterdeki Harpoon’ların az sayıda olduğunu düşünürsek şuanda yine en kritik ihtiyaçlarımızdan bir tanesi.

 • Bir hava muharebesinde hava-hava füzeleri ne ise deniz muharebesinde de gemisavar füzeler odur diyebiliriz. Dolayısıyla ATMACA etkisi yüksek ve aynı zamanda maliyetli bir mühimmat olarak karşımıza çıkıyor. Kabiliyet anlamında çok şey vaat eden ATMACA için entegrasyon devam ediyor.
 • ATMACA’nın stratejik değer anlamında ilk üç sırada yer verdiğimiz diğer mühimmatlardan aşağı kalır yanı yok fakat yinede elimizde bulunan muadil yabancı mühimmatlarla envanter adedi kıyaslaması yaptığımızda, öncelik sırasında ATMACA ilk 3’ün 1-2 tık gerisinde kalıyor diyebiliriz.
 • Bu arada ilk aşamada gemilerden kullanılması planlanan ATMACA’nın kesinlikle kıyı konuşlu bir versiyonunun yapılması şart. Kısaca A2/AD doktrinini uygulayabilmek için ATMACA çok önemli ve bizim için bir fırsat. Örneğin bugün Doğu Akdeniz’de A2/AD uygulayabilecek durumda mıyız?

 • Değiliz fakat ATMACA ve S-400 sayesinde bunu yapacak kabiliyete erişeceğiz. Bunları göz önüne aldığımızda bir ATMACA’nın yalnızca Harpoon gibi bir gemisavar füze değil çok daha fazlası olduğunu ve stratejik değerinin ne kadar yüksek olduğunu anlıyoruz.

AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi

 • Veya bilmeyenler için “Anti-Radar” füzesi. Özellikle SEAD yani düşman hava savunmasının bastırılması görevlerinde kullanılan bu füzelerde kullanım amacına bakıldığında azımsanmayacak bir stratejik değere sahip.

 • Henüz geliştirme aşamasında olan AKBABA’nın envanterde yine az sayıda yabancı muadili bulunuyor. AGM-88 HARM olarak bildiğimiz bu ABD yapımı füzelerden envanterimizde yaklaşık 90 tane olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 150 km menzile sahip olan HARM an itibariyle elimizde ki tek Anti radar füzesi konumunda yer alıyor.
 • AKBABA’nın henüz bir görseli veya teknik bilgisi kamuoyu ile paylaşılmış değil fakat projede ciddi ilerlemelerin olduğu tahmin ediliyor. AKBABA tabii ki bir BORA ile veya SOM ile aynı kefeye koyulamaz.

 • Ancak Süpersonik hızda radar imha etme kabiliyeti şuan için ne SOM ile ne de diğer mühimmatlarla mümkün görünmüyor. Bu da AKBABA’ya stratejik değer kazandırmış oluyor. Bunların dışında AKBABA’nın muhtemelen azımsanmayacak bir maliyeti de olacaktır.

KGK – Kanatlı Güdüm Kiti

 • MK-80 serisi Genel Maksat Bombalarına güdüm kiti takılmak suretiyle elde edilen bir akıllı bomba çeşidi olan KGK-82 ve KGK-83’de şuanda Türk Hava Kuvvetleri için son derece yüksek bir stratejik değere sahip bir başka mühimmat ailesi.

 • 40.000 feet irtifadan 600 knot hızla bırakıldığında 100 km’yi aşan menzile sahip KGK-82 ve KGK-83 adından da anlaşılacağı üzere 500 lb’lik MK-82 ve 1000 lb’lik MK-83 bombalarının güdüm kiti ile modifiye edilmiş hali. CEP değeri son derece düşük olup 10 m’nin altındadır.
 • Peki KGK’nın stratejik değere sahip olmasının sebebi nedir? KGK bir güdümlü füze veya bir roket değildir. Bu sebeple başarılı şekilde mukavemet gösterecek sistem sayısı da oldukça kısıtlıdır. Bu sayede TSK durdurulması zor ve nokta atışı yapabilecek bir mühimmata sahip olmuştur.
 • Bunun yanına birde 100+ km menzili yazdığımızda KGK’nın değeri ortaya çıkmaktadır. Envanterde muadili sayılacak AGM-154 JSOW bulunmakta olup, adet bilgisi net olmamakla birlikte 50-100 arasında bulunduğu tahmin edilmektedir. Diğer mühimmatlardan ucuz olduğunu değerlendiriyorum.

HGK – Hassas Güdüm Kiti

 • KGK’nın amca oğlu diyebileceğimiz bu güdüm kiti de aynı şekilde MK-80 serisi GMB’ye uygulanıyor ve bu bombaları akıllı bomba haline getiriyor. Bunun yanında KGK’dan farklı olarak ise NEB (Nüfuz Edici Bomba) içinde kullanılabiliyor.

 • HGK’nın maksimum menzili 28 km’ye ulaşıyor. Sabit hedeflere karşı kullanılan HGK’nın maliyeti muhtemelen birkaç on bin dolar seviyesinde. GPS/INS güdümü içeren HGK uygun çevresel faktörlerde neredeyse cm hassasiyetinde vuruş kabiliyeti kazandırıyor.
 • Zaten resmi CEP değeri de 6 metre ve aşağısı ile sınırlı. HGK-82/83/84 ve LHGK-84 olmak üzere farklı versiyonları bulunuyor. LHGK’da GPS/INS güdüme ek olarak Lazer arayıcı başlık ile Lazer güdümü de bulunuyor. Bu sayede hareketli hedeflere de taarruz gerçekleştirilebiliyor.

 • HGK muadili olarak envanterde JDAM ve LJDAM serisi mühimmatlar bulunuyor. Bu mühimmatlar ABD yapımı olup envanter sayıları bilinmemekle birlikte çok fazla olmadığı tahmin ediliyor. HGK JDAM’dan daha düşük CEP değerine, daha uzun menzile ve daha düşük maliyete sahip.
 • HGK’yı stratejik anlamda değerli kılan şeyde yine envanterde muadil mühimmat sayısının kısıtlı oluşu Ayrıca çok yüksek olan vuruş kabiliyeti de gerek askeri tesis gerek askeri üs gerek askeri karargah vs gibi her türlü hedefe karşı kullanılmasına olanak sağlamasını da sayabiliriz

 • Şimdilik sıralama bu şekilde OMTAS, UMTAS, L-UMTAS, Cirit vs. gibi birçok ürün var ancak şuanda bana göre stratejik değeri yüksek olan mühimmatlarımız bunlar.

Gezgin Seyir Füzesi

 • Şimdi soru gelmesi muhtemel olduğu için GEZGİN füzesinden de bir kaç cümle bahsetmek istiyorum. Değerli arkadaşlar GEZGİN çok özel bir proje ve henüz geliştirme aşamasında.
 • Muhtemelen 1-2 seneye de yetişmeyecek. O sebeple listeye dahil etmedim. Dahil edecek olsam ise GEZGİN kesinlikle listeye 1 numaradan giriş yapar. Uzun menzil+gemiden/karadan atılma kabiliyeti çok önemli.

 • Bugün gemilerimizin adam akıllı karaya saldırı kabiliyeti yok. GEZGİN sayesinde bu önemli kilometre taşı da geride bırakılmış olacak. Menzilinin 1000 km civarında olması bekleniyor. Bu sayede stratejik değeri muazzam yüksek bir mühimmat bizim için.
 • Peki, son olarak GÖKDOĞAN, LGK ve TEBER neden listeye alınmadı? Öncelikle GÖKDOĞAN’dan başlayalım: GÖKDOĞAN’ın muadili olacak AIM-9L/M/X füzeleri envanterde az çok yeterli düzeyde mevcut. Bu sebeple GÖKDOĞAN’ın BOZDOĞAN kadar aciliyeti bulunmuyor.

 • LGK içinde aynı şekilde bir açıklama getirebiliriz. Paveway serisi binlerce bomba şuan envanterde yer alıyorken LGK’nında bir HGK ya da KGK kadar aciliyeti bulunmuyor. TEBER ise özel bir mühimmat olmasına rağmen LHGK-84 varken listeye alınması biraz zor.

 • Zira TEBER-81 ve TEBER-82 olmak üzere 2 varyantı bulunan TEBER LJDAM dediğimiz GBU-54 muadili olsa da etki çapı bir LHGK-84 kadar değil. Bu sebeple stratejik değeri de çok yüksek olmuyor en azından bana göre. Şimdilik liste bu şekilde. Gelecekte değişkenlik gösterebilir.

Fikir alış verişi yapmak isteyen olursa yorum yazabilir, Bu arada paylaşırsanız daha fazla kişinin okumasına vesile olabilirsiniz 🙂

Yazar; Abdullah Bekci @1savasansahin

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com | Pdf Kitap İndir | Telecharger Livre GratuitDescargar Libros Gratis | Free pdf download | Kostenlose eBooks |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x