Neden 15 Temmuz’u Sorgulamak, Araştırmak Suç Sayılıyor?

Ece Sevim Öztürk olayında benim meselem şudur: 15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizin başına büyük bir çorap örüldü. Bu olayın ne olduğunu, kimlerin planladığını, o gece neler yaşandığını gerçek boyutları ile bilmek, merak etmek her namuslu vatandaşın hakkıdır.

 • Çürümüş medyanın bu olayı aydınlatmak gibi bir misyonu olamayacağını bildiğimizden, sorularımızın cevabını bulmak için mesleğini sosyal medyada icra eden meslektaşlarımızın araştırmalarına ýöneldik.
 • Ece Sevim Öztürk, bu gazeteciler arasında titizliği, açık kaynaklara hakimiyeti ile dikkat çeken bir isimdi. Atatürkçü-sol bir dünya görüşüne sahip olması da öyle çamur atıldıgı gibi “Fetönün penceresinden” bakmamasının garantisiydi.
 • Ece Sevim öztürk, araştırmasını gazetecilik kurallarına uygun yürüttü. Olayın cezaevindeki taraflarına mektupla ulaşıp soru sorması da gazeteciliğin en temel kurallarındandır. Şimdi bu bile karşısına “Darbecilerle irtibat” diye getiriliyor.
 • İktidar güruhunun ağzını açana “fetöcü” diye çullanmasına alışmıştık ama bu kez linç, bir takım emekli askerlerin etrafında kümelenmiş, kaba, tehditkar, hiç bir şey okumayan, tartışılan konulardan haberi bile olmayan, mafyatik, akıl fukarası bir kesimden geldi.
 • Söylemleri “Komutanım ne diyorsa o. Bizi bilen bilir, o ka!” dan öteye gidemeyen bu trol sürüsü, “albaylarının” kışkırtmaları ile genç gazeteciyi aşağılık küfür ve iftiralarla linç etmeye başladı.
 • Oysa Nihat Genç adlı ağzı bozuk dahil hiç birisi, Ece Sevim Öztürk’ün ne yaptığını, ne yazdığını merak bile etmiyordu. “Albayımızı dövüyorlarmış” diye taşı, kazmayı alıp kamyonlarla timeline’a geldiler.
 • Bizim yaptığımız, emekli albay komutasındaki bu vahşi sürüye karşı genç meslektaşımızı savunmaktı. “Durun, önce ne dediğine, ne yazdığına bakalım” dedik. Ne yazık ki aynı ideolojik- siyasi kamp içinde olduğumuz bu sürü, bize de çullandı.
 • Albay bozuntusunun kendisi dahil hepsinden ağır hakaretler işittik. Moda olduğu üzere hemen “fetöcü” ilan edildik. Bu mankurtların çoğu albayları ile aynı davadan yargılanıp ceza aldığımı, asker bir ailenin mensubu olduğumu bile bilmiyordu.
 • “Albayıma dokunan fetöcüdür, o ka!” deyip şehvetle linçe katıldılar.İstiyorlardı ki 15 Temmuz melanetine iktidar nasıl istiyorsa öyle bakalım, duruşmaları bile izlemeyelim, iddianameleri okumayalım, soru sormayalım. Sadece “Linç edilecek fetöcü varmış, taşı alıp gelin” talimatını alınca kendileri gibi koşalım, kendimizi kullandıralım.
 • Bak albay bozuntusu, gaz verdiğin sürü anlamayacak ama sana şunu söyleyeyim: Bu ülkenin soru soran, vicdanı hür insanları, bağımsız bir yargı davaları devralana kadar o uğursuz gece gerçekte ne olduğunu merak etmeye devam edecek. Senin küçük beyninden ürettiğin cevaplarla yetinecek değiliz.
 • Gazeteciliği senin gibi bir iaşe zabitinden öğrenecek de değiliz.Herkes işini yapsın.Bırak biz gazetecilik yapalım, sen patates çuvalı saymaya devam et. Öyle ergen gibi akşama kadar twitterda sahte hesap açıp sağa sola iftira atmayi da bırak
 • Cümle kurmayı bilmeden yazdığın kitaplar, hazırladığın ne idüğü belirsiz listeler, konjonktür denk düştüğü için iktidar tarafından nimetten sayıldı da bir kaç tv programına çıkarıldın. Kendini yazar oldun, araştırmacı oldun filan zannetme.
 • Bak bir yandan hem ” Ben sadece hakkımda yanĺış bir twit atmıştı onu düzeltmesini istedim” diyorsun, hem de ardından yazdığın iki yazıyla gazeteciyi “Fetöcü” ilan etmeyi sürdürüyorsun. O berbat ihbar yazılarında Ece Sevim Öztürk’ün “fetöcü” olduğuna dair “Ben gözünden tanırım” dan başka bir tek “delil” getiremiyorsun.
 • Senin bu yaptığın muhbirliktir ve sıradan bir Balyoz sanığı olarak 15 temmuzun merak edilmesinden neden bu kadar rahatsız olduğun sorusunu akla getirir. Sanıklarla ve gizli tanıklarla tanışiklığı, irtibatı  olan sensin, olayı araştıran gazeteciler değil.
 • Bu gerçeği kuru gürültü ile kapatamayacaksın Şimdi diyorsun ki senin deyiminle “o kadın”, “benim ihbarım sonucu değil, Deniz kuvvetlerine iftira atan bir belgesel hazirladığı için gözaltına alındı” Ne biliyorsun “iftira” olduğunu? Tetikçilerin gibi sen ” iftira” dedin diye iftira olduğuna mı inanalım?

Belgeselin youtube’daki yayınına mahkeme kararıyla erişim yasağı getirilmiş, bu kısıt ortadan kalkınca kendimiz izleyip karar veririz iftira olup olmadığına. Basının demokrasilerdeki rolünü kavrayamamış bir jandarmanın manipülasyonları ile hareket edecek değiliz. Haddini bil.

Yazar; Fatma Sibel Yüksek‏

1
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
1 Yorum Konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yazarları
MANZARA Son yorum yazarları
MANZARA
Ziyaretçi
MANZARA

chp ve iyi partideki insanların akşener ve ince dahil topunun yüreğini ve dahi aklını toplasan şu ateş parçası kız kadar etmeyecek bir zavallı güruh var-darbenin arkasında cemaatin olup olmadığını sorgulayamayacak kadar ahmak ve zavallılar…

mutlakaoku.com © 2016 | Tanıtım Yazıları | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar İnstagram video indir |