Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

ABD ile F-35 Uçak Krizi! Türkiye Ne Yapmalı?

Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Araştırmacı bir yazar olarak isabetli öngörülerimizi kamuoyuna duyuruyor ve bu konuda hükümeti de uyarıyoruz. 3 yıl önceden ABD meclisinin atacağı adımı öngörmenin kıymetini bilip bilmemek size kalmış…

 • Ben burdan hükümete yine uyarıda bulunmuş olayım. 21 Haziran teslim töreni ABD açısından bir anlam taşımıyor. Zaten bizim için üretilen uçağı bize kağıt üzerinde teslim etmek Lockheed Martin’in hukuki sorumluluğu. Uçağın buraya gelmesi tamamen ABD iznine bağlı.
 • Lockheed Martin uçağı bize resmen teslim ederek, kendisini aradan çekmiş ve elimizdeki tek hukuki kozu elimizden almış oluyor. Böylece mahkemeye gitme şansımız ortadan kalkıyor… Konu hukuki mecradan çıkıp politik mecraya aktarılmış oluyor. Türkiye bu resmi teslimi kabul etmemeli.
 • Hatta, bu resmi teslim törenini abd meclisi ve senatosundaki yasa tasarılarının geri çekilmesi şartına bağlamalı. Çünkü uçakları teslim alırsak, ABD şirketinden tazminat alma şansımız sıfırlanmış oluyor. Adam ben teslim ettim devlet göndermedi diyip hukuki sorumluluktan kurtulacak.
 • Yani 21 Haziran teslim töreni ABD Lockheed Martin firmasını tazminat ödeme yükümlülüğünden kurtarıyor. Kesinlikle bu törene Türkiye katılmamalı ve uçakları kağıt üstünde teslim almamalı.
 • Bu şuna benzer arkadaşlar. Size birinin borcu var. Adam size parayı teslim aldım diye kağıt imzalattırıyor ama parayı vermiyor. Parayı şu kişi verecek diyor. Sen o parayı o adamdan alabilir misin o saatten sonra? Esnaf arkadaşlara soruyorum… 🙂

 • Eğer 21 Haziran’da resmi teslimi kabul etmezsek, ABD’nin atacağı adımlardan Lockheed Martin’in hukuki zarar görmesi ihtimali olacağı için meclisinde ciddi bir karışıklık yaratacaktır.
 • Burdan bir ekleme daha yapalım. 21 Haziran teslim töreni gerçekleşirse, kağıt üzerinde Türkiye’ye teslim edilen F35’ler ABD hava kuvvetlerinin uhdesine geçmiş olacak ve Lockheed Martin aradan çıkacak. Şimdi sormak lazım kendimize, ABD hava kuvvetlerinden o uçakları alabilir miyiz?
 • Bu kadar analist, yazar çizer hukukçu vs var. Yahu kimse mi bu konuda biraz kafa yorup da olayları idrak etmiyor. Herşeyi hükümet bilemez ki. Sayın CB neden akademisyenlere ihtiyacımız var dedi, böyle konularda işe yarasınlar diye ama akademisyenlerden tık yok.
 • Olay çok karışık olduğu için anlamayan okuyucularımız için biraz daha netleştirelim. Mesela bir yerden bir ürün alacaksınız. Ancak ürünü size bir aracı gönderecek. Bu aracı diyor ki sana o malı vermeyebilirim. ürünü gönderen şirket diyor ki teslim aldığına dair imza ver.
 • Sen gidiyorsun imza atıyorsun, tamam malı aldım diyorsun. Şirket de diyor ki tamam ben malı sana teslim ettim artık senin diyor. Sonra ürünü aracıya teslim ediyor. Aracı malı teslim etmeyebilirim demişti oysa. Ürünü almadan gelip aracının malı teslim etmesini bekliyorsun.
 • Aracı malı teslim etmedi diyelim, senin para gitti, şirket diyor ki ben teslim ettim aracı ile onların arasında diyor. Aracı kim ABD ordusu… O da diyorki güvenlik sebebiyle vermiyorum.Kimi dava edebilirsin? Sen bu durumda o imzayı atar mıydın? Ben atmam şahsen.
 • Bu durumda en mantıklısı malı aldım diye imza atmamaktır. Parayı ödemişsiniz. Bırakın sorumluluk şirkette kalsın. O uğraşsın malı teslim etmek için. Hukuki sorumluluğu var. ABD ordusunun hukuki hiç bir sorumluluğu yok.

Nasıl F35’lerin verilmeyeceği ile ilgili öngörümüz tuttuysa, Lockheed Martin’den uçakları kağıt üzerinde üzerimize geçirmenin hata olduğu ile ilgili öngörümüz de tutacaktır. Ancak büyük fırsat kaçırılmış olur. Umarım bu hatadan dönülür.

Bu Konu, Burak Turna (1909) @burak_turna Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Amacımız Twitter gündemindeki konuları, Twitter kullanmayan, Türkiye’nin ve Dünya’nın gündeminden bihaber yaşayan vatandaşlara ulaştırmak!

Sizler için daha çok içerik derleyecek editörler edinmek ve sitemizin altyapısını yenilemek amacıyla desteklerinizi bekliyoruz!

Bu doğrultuda, Çorbada benim de tuzum bulunsun, diyen Arkadaşlara ulaşabilmek adına bu patreon   hesabını oluşturduk!

Umarız gönüllü olarak devam ettirdiğimiz bu çalışmalarda bize destek olursunuz…

https://www.patreon.com/mutlakaoku

1 Yorum

Yorum Ekle
 1. Türkiye adam olmali…soytari gibi bir putin bir Abd arasinda dansi biraksin…

Bir Yorum Bırak! ('Küfür Yok Beyler, Küfür Yok!')

Mutlaka Oku! #Bilgiseli & #Flood © 2017 | Gizlilik Politikası | Tanıtım Yazıları | Pdf Kitap İndir | Yorum |