Kitap Okumak

Flood'un Yayınlandığı Tarih:2 Ocak 2020 @ 22:52

Yönlendirme, empoze, özendirme veya sakındırma şeklinde gelişen insanın insana reva gördüğü düşünsel ve bilişsel güdüleme süreçlerinin yıkıcı, bozucu, uyuşturan ve insanı kendine yabancılaştıran etkilerinin kapsama alanı dışında kalmak ancak ve ancak Kitap Okumakla mümkündür…

 • Kişinin kendisini kendisinden
  kendisini toplumdan
  edinilmiş kalıplar ve
  yerleşik bakışların sığlığından
  kurtarması mümkündür.Kitap Okumak; kendinizi kendiniz diye size dayatılan ve yaşatılan anlayışlardan kurtarma faaliyetidir.
 • Size bir şeyler dikte edenler
  empoze edenler
  ve yönlendirenler
  önünüze şablon bilgiler
  kalıp düşünceler
  ve değişmez ölçüler koyarlar…Bu ne mi demektir?
  İradenizin, enerjinizin, kudretinizin sizden çekip alınması… Bütün bunları geri alma yolu Kitaptır. Çünkü…
 • Çünkü kitap size dayatmada bulunmaz. İstediğiniz an istediğiniz kadar okur, istediğiniz yerini önemli bulur, istediğiniz konuları işaretler, istediğiniz cümleleri çizer, istemezseniz kapağını kapatır kaldırırsınız.Kim, hangi grup, hangi rehber size bu kadar özgürlük tanır?!..
 • Sordukları sorulara “Şu kitabı incele, cevap orada” dediklerimden çoğu “Sen anlat birkaç cümle ile” veya “Biz sana güveniyoruz” lafına sığınıyorlar. Bu ne mi demektir? Onlara özgür olun, tezgahtan siz seçin diyorum onlar sen yönlendir diyorlar. Tembellik Kurbanı Gönüllü Köleler!
 • Benim sana vereceğim bilgi ve fikir; ancak üstüne elbise olur. Onu hiçbir zaman parçan, özün gibi hissedemezsin. Kitap okumak; bilginin, fikrin, düşüncenin damarlarında kan olup akması, hücrelerinde can olup parlaması ve kalbinde kor olup ısıtmasıdır seni. Cana can katar okumak!
 • Bir de Diyalektik Okuma var.
  Biz Müslümanların ve Ortadoğu Halklarının alışık olmadığı okuma… Kadınların örgü tarifinde bir ters- bir düz geçer bilirsin di mi? Hah işte. Diyalektik Okuma odur.
  Bir ters bir düz.
  Zordur ama.
  Herkes girişemez ona.
  Nasıl mı? Az daha açalım!..
 • Mesela “Kur’an ve Evrensel Gerçekler” ismiyle Kur’anı ve mesajını öven bir kitabı okuduktan hemen sonra “Kur’an Sümer Tabletlerinin Kopyasıdır” tezini savunan kitabı okuyabilir misin? Kafan mı karışır? Tövbe tövbe mi?Diyalektik Okuma işte budur.
  Şükür ki bunu yapabiliyorum…
 • Mesela herkesin bir M. Kemal’i var bu ülkede. Bir kesim için “İnsanüstü Kahraman”, diğer bir kesim için “Değerlere Düşman”… Tanrılaştıran var, yere geçiren var… Hangisi?Kendi M. Kemal’imi tanımak için onlarca eser okudum. Tanıdım mı? Çok şükür. Söyler miyim? Hayır.
 • Söylemem çünkü o benim çalışmamdı. Okudum. Yabancıların yazılarını, siyasi izahları, hatıratları, lehinde- aleyhinde yazılmış olan ne varsa hemen en önemlilerini okuyup buldum kendi M. Kemal’imi. Şöyle biridir desem bu benim görüşüm olur. Sana faydası yok! Oturup okuyacaksın…
 • “Tasavvufsuz Olmaz” diyen kitabı da “Tasavvuf Uydurma Dindir” diyeni de okuyabiliyorum hiç gocunmadan. Kolay oldu mu? Hayır. İmanımı kaybediyorum!
  Nereye savruluyorum!
  Raydan mı çıkıyorum!
  dediğim çok oldu. Raydaki tren değilim artık
  Düzlemlere de sığmam, çizilmiş yollara da…
 • Kendini Yeniden İnşada nasıl bir okuma yolu izlenmeli?Sevdiğim alanlardan seçtim bazı kitapları
  Bazılarını uzak durduğum, bana ters gelenlerden
  Muhafazakar çevrede büyüdüğümden Seküler çevreye uzaktım. Seküler hayata dair az mı roman okudum. Sırf kalıbımın dışını tanımak için..
 • Felsefeyle ilgiliydim lisede. Tasavvuf, felsefeyi şirk diye sundu bize. Bir süre yedimse de sinmedi. Kendimi kendimden kurtarma sürecinde daldım Eski Yunana. Beyin zonklatırcasına düşünen doğa filozoflarından sofistlere aklı kullananlarla selamlaştım. Geç kaldım bağışlayın dedim.
 • Freud, cinsellik manyağı,
  Nietzsche, kafayı bozdu
  Marks, yahudi ajanı dediler…Tek tek okudum eserlerini. İnsanlığa tuttukları aydınlık fenerinin ışığında kamaştı gözlerim. Onlardan da özür dilerim. İyi ki vardılar iyi ki..
 • Ah Sabahattin Ali…
  Ah bir dönem sol kafa isyankar kafa dediğim.
  Ah benim mezarı bile olmayan, faili meçhule kurban giden yüreğim.Çok geç kaldım seni tanımada.
  O nasıl romanlar yaaa!
  O nasıl insan ve karakter tahlilleri Sabahattin!
  Mezarın olmasa da hala zirvedesin!…
 • “Amellerin en hayırlısı; az da olsa devamlı olandır”
  buyurur Allah Resulü Hz. Muhammed (sav)Okumaya günlük sayfa adedi belirleyerek başla. Ben günde 50 sayfa okumayı emrettim kendime. Sen zorlama, günde 10 sayfa de mesela. Ama okumadan yatma! Göreceksin kolaylaşacak sana da…
 • Bir kitabı alınca bitirene kadar zorlama, bıkarsın! 3 kitap al mesela. 1 Düşünce, 1 şiir, 1 roman. Düşünce yordu mu Şiir okuyarak dinlen. Şiir çok mu duygusala bağladı, romanla nefeslen!Kitap okumadan yorulan kitapla dinlenmeli…
  Okudum az uyuyayım deme bi daha okuyamazsın!
 • Bu aya 3-5 kitap seçtim kafadan
  Ya gelecek ay nasıl seçicem? Seçmene gerek kalmayacak.
  Bu ay okudukların gelecek ayın kitaplarını çekecek.
  Ve sen kitaplara çekile çekile açılacaksın okyanuslara…
  Bırak kendini kitaplara
  Onlar götürür en renkli dünyalara…

Kitap Oku

Yazar; Mehmet Doğramacı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x