‘Herşey Çok Güzel Olacak’ Motivasyonu ve Gerçekler! (‘#HerşeyÇokGüzelOIacak’)

Her şey güzel olacak motivasyonu üzerinden 2 gün geçtiğine ve seçime girildiğine göre İnce zamanı oluşan “mitinge 5 milyon kişi katıldı” aldanmasına ve psikolojisine düşmemek için artık biraz gerçeklere ve rakamalara odaklanmak gerekiyor. Şimdi elimizdeki duruma bir bakalım.

 • Ekrem kesin kazanır tahmininin arkasında “SEÇMEN AKP’YE KIZACAK O YÜZDEN EKREM ALIR” temennisi dışında bir veri var mı? Fark 13.000. Buna Ekrem’e oy vermemiş(boykot, başka parti) kişilerin vereceği tahminen 60.000 civarı oyu ekledik. Düz hesap fark 75.000 diyelim. Hadi 100 olsun.
 • Peki akp bu farkı kapatmak için ne yapabilir. Yani Ekrem’in oy sayısı artacaktır. Akp’nin ise oylarının daha fazla artması için uğraşacağı akp nin hedeflediği 300.000 geçersiz oy ve 1.7 milyon sandığa gitmeyen seçmen var.
 • Seçim taşrada değil İstanbul’da olacağı ve sandıklarin hepsini herkes koruyacağı için oy çalmak neredeyse imkansız olacaktır. Ama yanlış ampule basip oy veren akp secmeni fazlalığı da olmayacaktır bu sefer. Ve tepkili seçmenini ikna için saldiracak akp.
 • Teknik olarak bunu başarma şansı var. Fark az ve akpnin devlet gücüyle bu farkı kapatabilmek için elinde fırsatı var. Ekrem’in seçilme sebebinin insanların dediği gibi chp başarısı olduğunu düşünmüyorum. Ekonomik krizden dolayı tepkili olan akp seçmeninin sandiga gitmemesi.
 • Ve hdp oylarının ekreme gitmesiydi. Lakin bu seçimde Ekrem yaptigi konuşmalar düştüğü mağdur durum sayesinde oyunu kendisi arttiracaktir ama akp bu tepkili seçmenini ikna etmek ve hdp oylarını engellenek icin her seyi yapacaktir. Hdp aciklama yapip bunun olmayacagini soyledi ok.
 • Yine de Akp nin yapacağı siyasi pislikleri bilmiyoruz. Muhalifleri birbirine düşürme stratejisi daha önceki seçimlerde başarılı olmuştu. Yine olabilir.

Şenay Aydemir‏ @senayaydemir; İktidar kalemlerinin “Kürtler AKP’ye oy verecek” propagandası Kürtler’den çok CHP ve İyi Parti tabanında umutsuzluk ve ayrışma yaratmaya yönelik bir psikolojik savaş bence. Bu söylemi Kürtlerin satın almayacağı net. Ama diğerlerine “Kürt paranoyası” satabilceklerini biliyorlar.

 • Şimdi secim yarın yapılsa ve normal bir siyasi iklimde yapılsa Ekrem kazanır. O yüzden akp bunu anormal hale getirmek için her şeyi yapacak muhtemelen. Çatışma işi onlara yarar çünkü. Bu süreçte Ekrem ortamı normal tutmaya uğraşacak sanıyorum ki. Mağduriyet ve Ekonomi konuşacak.
 • Ekrem’in oyu artacak ok ama Binali’nin oyunun daha çok artmayacağı düşüncesi sadece akp seçmeni bu iptal kararına kızacak ve Binali’ye oy vermeyecek tahminiyse eğer buna güvenilebilir mi? Elimizde akpnin bu seçimi kazanamayacağına dair matematiksel başka done var mı?
 • Evet insanlar birliktelik sağladı ve her şey güzel olacak da dedi ama bunu diye diye pembe bir tablo çizmek doğru değil. Bu İnce zamanı da olmuştu ve böyle çıkışların inişi korkunç oluyor. Bu durum iyice kavranmalı şu an pembe bir tablo var ve bu doğru değil. Sayılar ortada.
 • Akıllı olmak gerekiyor. Defalarca bu pembe tablo iklimine kanıldı bunlardan hala ders çıkarılmadıysa sıkıntılı olur. Seçim kazanılabilir evet lakin bu olayı sadece İstanbul’a indirgeme tutumu bence yanlış. İstanbuldan bağımsız akp yi indirme olayı olmalı. İstanbul bi basamak.
 • Akp ve reyis bence bu iptalle siyasi hayatının en büyük hatasını yaptı. Kısa vade hamlesi için siyasi ömürlerini riske attı. Bu herşeyguzelolacak hali İstanbul’dan genele yayilirsa olası kötü sonuç da moralleri fazla bozmaz ve bu duruş devam eder. Asıl hedef akpnin bitmesi.
 • Belki bu iklim komple erken seçime bile gidebilir. İstanbul’un tekrarı cumhur ittifakı sıkıntılarını, akp nin icindeki sıkıntıları, yeni kurulacak partilerin vereceği sıkıntıları belki erteledi ama seçimin sonrası bence seçimden daha önemli. Motivasyonu uzun tutmak şart. ARO.

Erdoğan’ın Çöküşü! (‘ÇÖKÜŞ: “ERDOĞAN”‘)

Kaynak; Twitter, Tayaç@cadayinho

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar