Tarihi Moda Fırını; Politik bir Eylem (‘Elinde Bıçak ve Sırtını Dayadığı faşist düzen’)

Sinirim, kelimeleri biraraya getirbilme yetimi ancak bana geri verdiğinden, modamızın en orta yerlerinden birinde, en eski fırınlarından TARİHİ MODA FIRIN’ın sokağında, dün akşam cereyan eden olayı nihayet anlatabileceğim, #herşeyçokgüzelolacak

 • Ysk’nın muhtevası aşikar olan kararının ardından istanbulumuzun çoğu semtinde olduğu gibi, kadıköyümüzün ressam şeref akdik sokağında da insanlar camlardaydı. Çok geçmeden çok yakınımızdan gelen bağırışlar sebebiyle cama çıktım.
 • Yan dairemizde oturan ve bu karardan yana en ufak bi sıkıntısı olmadığı belli olan komşumuz, karşı apartmanımızda alkış tutan genç komşumuza ‘artık yeter, çok istiyosanız gidin rıhtımda bağırın, başımız şişti susun artık’ diye tonu gittikçe yükselen bi desibelde bağırıyordu.
 • Karşı binadaki komşumuz, bunun en temel hakkımız olduğunu, isterse camını kapatabileceğini yoksa da yaşam hakkımızı savunmamız sebebiyle bi süre bize katlanması gerektiğini iletti. Ortada ‘kadına/kadınlığa’ saldırı teşkil eden tek bir beyan dahi yoktu.
 • Ardından TARİHİ MODA FIRINININ çalışanıysa daha önce görmediğim, kadının ve olaya dahil olan kocasının kardeşimiz diye sahiplenmesinden sahibi ya da organik bağı olduğunu anladığım adam, kiminle konuştuğuna, kime karşı sesini çıkarıp yükselttiğine dikkat edeceksin dedi.
 • Tehditkar olduğu ağzından çıkan her sesin tonundan aşırı derecede belli olan adam ve yanbalkondakiler karşı komşumuza doğru hep bir ağızdan bağırmaya başladı. Aşağıdan yukarı doğru çoğalan ve küfürle bezenen sesle birlikte olaya ben de dahil oldum.
 • Tek sıkıntınız sesse, her akşam televizyonunuz salonumun orta yerinde gibi oturuyorum, bundan şikayet edecek son insanlarsınız diye laf yetiştirmeye çalışırken ben, fırının önündeki adam karşıkomşuyu tehditle aşağı çağırdı.
 • Aşırı bi hızla yaşanan bu bağırışta karşı komşu bi baktık ki aşağıda! Fırının önündeki adam önce onu fırına çekmeye çalıştı. Orda biz ve sokağın büyük bir kısmı çocuğu bırak diye bağırırken komşumuz dışarıda, fırının önündeki adam elinde bıçak arkasında fırından çıktı.
 • Parmak arası terliğim ve picamamla ‘nezih’ modamızda kavgaya koşmamın komiğini ancak şimdi farkettiğim kreasyonumla dahil olduğum olay bu noktada hepten memleket portresine dönüştü! Fırının önünde duran belki müşterisi ama illaki arkadaşları olan adam önce bıçağı çokça kınadı.
 • ‘bıçakla saldırmak ne’diye ben çığlıya yakın sesler çıkarırken arkadaşları ve sokağa inen diğer komşularımız, karşıkomşumuzbeyi, fırının önünde duran bıçaklı adamı da kendi yakınları içerde tutmaya çalışırken, yan komşumuz hanım, o hengamede kolumdan çekti.
 • Kulağıma eğilip:televizyonun sesi çok diyosun ama biz de her gece sizin ‘düzüşme’ sesinizi dinliyoruz, dedi. Herşey o kadar gürültülü ve hızlıyken bi an kalakaldım ve ‘anlamadım!’ dedim.’Evet tabii, şimdi söylemiyim ulu orta ama birbirinize neler dediğinizi dinliyoruz’ dedi.
 • Memlekette olana karşı gösterilen politik bi eyleme, sırtını dayadığı faşist düzenden aldığı güçle saldırıp susturabileceğini düşünen bi toplamın, bi kadının -şahsımın-sesini kısabilmek için ‘ahlaksızlığımı’ ifşa etmekle tehdit etmelerine herşeye rağmen şaşırdım.
 • Gözümün önünden günde 13-14 saat çalışmaktan sızlayan ayaklarımın altına aldığım yastıklar, ağrı kesiciler, hasta olmamalıyım diye sarındığım battaniyeler, olmayan seks hayatımın geçip giden gençliğimle beraber ellerimden kayıp gittiği gerçeği falan hep film şeridi gibi geçti.
 • Köy yanarken, Ne bir partnerimin, ne de -üzücüdür ki- aktif bir seks hayatımın olmadığından başlayıp, 31 yaşımın bütün öfkesini abladan çıkarmayı çok istesem de kafamı karşıkomşumuzbeye ‘bayanlara laf atarsan esnaf da müdahale eder diyen müşterimsi ahbaplarına çevirdim mecburen.
 • Sokakta fırının önünde duran adamdan başka hiç kimsenin olmadığına bütün mahalle ve kendileri şahitken, beklemedikleri bir biçimde aşırı kalabalıklaşıp onları püskürttüğümüz için en büyük ezberlerine sarınmaları da herşey kadar hızlı oldu! Bağyana laf atmış da ondan bıçak çekilmiş.
 • Ayak ucuma kadar sinire kesmişken kalabalıktan geri basan tarihi moda fırını çalışanlarının özürleri, teyzenin senle bunu konuşalım ablacım kararlılığımla, yani geceleri yıkan şiirlerime(!) bu denli hakimken bir anda beni hiç görmediğine inanmam için ettiği yeminler..
 • Ve mahallemizin sen gitmezsen dağılmayacak bu kalabalık diye aşırı rica eden komşu canım kadınları sebebiyle mide krampları eşliğinde akp seçmeni profilini düşündüm. Müşteri ahbap bey, fırının önünde duran adambey, kulakları olmayanı duyan hanım, hepsi birer portreydi.!
 • Ama sonra başkanımız çıktı, sizi çok seviyorum dedi, yaptık yine yapacağız dedi, attım yastığı ayağımın altından, bahar ne yaz gelicek be diye astım poları askıya dedim #herşeyçokgüzelolacak bee!

He bi de ekmeği başka fırından alıyoruz artık.. Bıçağın keseceği bişey kalmasın diye

🤷

Kaynak; Twitter, semiha demirok @semihademirok

1
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
1 Yorum Konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Alp erdem Çokbilgin Son yorum yazarları
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Alp erdem Çokbilgin
Ziyaretçi
Alp erdem Çokbilgin

benim gördüğüm olay daha farklı eksik yazmışsınız, 31 li seks cümlelerini felan geçinde,

aşağıya inen genç fırının üstündeki kapalı bayana inin aşağı hepinizi keserim diyordu,

diğer cengaver genç ekmek bıçağını aldı sen kimi kesiyorsun diye hayıflanıyordu..

ilginç olay..