CHP’de 23 Haziran İstanbul Seçim Gerginliği! (‘Toplantı Karıştı!’)

FLOOD (alıntı Yusuf Erdoğan) Az önce CHP’li bir yetkili ile görüşüldü. 1- CHP Pm ve tüm m.vkllleri bugün olağanüstü toplandı. Toplantıda gündem sadece YSK değildi. Ulusalcı PM üyeleri ve Vkler K.K.’dan C.kaftancoğlu ve S. Tanrıkulu’nun susturulmasını istediler. K.K,sessiz kaldı.

  • Toplantıda Dışişlerinden sorumlu yetkililer ise, Ekrem İmamoğlu’nun Kıbrıs konusunda Kıbrıs gazetelerine demeç vermesini, parti disiplinine aykırı bir durum olduğunu K.K.’ya ilettiler. K.K., buna da sessiz kaldı.
  • M.İnce’ye yakın parti yöneticileri ise Ekrem İmamoğlu’nun sadece İBB Başkan adayı olduğunu, Parti lideri gibi davrandığını, K.K.’nın genel başkanlığının teşkilatta sorgulanmaya başladığını ifade ederek, kiliçdaroğlu’ndan masaya yumruğunu vurmasını talep ettiler.
  • K.K. ise Ekrem imamoglu’na çıkışta basına demeç vermemesini, genel merkezden izinsiz açıklamalar yapmamasını, metinlerini bizzat önce kendileriyle paylaşılmasını istedi. Ekrem İmamoğlu da toplantı çıkışı basın mensuplarına açıklama yapmadı. Suratı da asıktı.
  • Aynı toplantıda, Canan kaftancıoğlu ısrarla seçimin boykot edilmesini istedi. Partide HDP’ye yakın isimler de kendisine destek verdi.Ulusalcı kesim ise talebe karşı çıktı, böyle bir karar alındığı takdirde istifayı bile gündeme getireceklerini belirttiler.Gerilim yaşandı.
  • Baykal’a yakınlığı ile bilinen PM üyeleri de Canan K.oğlu boykot talebine şerh düşünce, K.K., “seçime gidiyoruz” açıklaması yaptı.Canan kaftancıoğlu talebinde ısrar edince, “DHKP-C” suçlamasıyla karşılaştı. S. Tanrikulu, C. Kaf..a destek verince, toplantıya ara verildi.
  • Aradan sonra başlayan toplantıda tartışmalar sona ermedi. HDP ile yapılan ittifak ve şehit cenazelerinde karşılaştıkları tepkiden dolayı bazı vekiller, “Devletten doğal olarak halktan uzaklaşıyoruz” uyarısı yapınca, toplantı yeniden karıştı.
  • Bazı vekillerin tepkisine rağmen, K.K., “demokrasi ittifakı sürecek” açıklaması yaptı.Bir vekil ise, “Millet ittifakı diyorduk, HDP isteyince demokrasi ittifakı mı oldu?” deyince, salonda gerilim tavan yaptı.K.K ise,“Kimseye stratejimizi sorgulatmam, SP ile de anlaştık”dedi.
  • Toplantıda gündeme tencere-tava eylemleri getirildi. Marjinal çevrelerin eylemlerden nemalanma gayreti içerisinde olduğu şeklinde bir PM üyesinin çıkışına, K.K.“Kimi kastediyorsunuz” sorusunu yöneltti. PM üyesi,“DHKPC ve KCK” deyince, C.Kaftancıoğlu “Seçimde beraberdik” dedi.
  • C.Kaftancıoğlu marjinal çevrelere toplantıda, sahip çıkması üzerine, iki PM üyesi toplantıyı terk etti.10 dakika sonra bazı vekiller de, salondan ayrıldı. K.K., ise provokatif eylemleri “demokrasinin bir gereği” şeklinde değerlendirdi.İmamoğlu ise sadece dinledi. Y. Erdoğan

Kaynak; Twitter, YahYazgöktürk @YahyaYazg

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar