Başakşehir Futbol Klubü Projesi Nedir? (‘Kime, Nasıl Satıldı?, Nasıl Desteklendi?’)

FLOOD: BAŞAKŞEHIR PROJESİ NEDİR?

 • Bu tarz hassas konularda yazı yazmak zordur. Herkesin gönül verdiği bir futbol takımı ve bir siyasi parti vardır ve gün gelir içimizde bazı gönül çatışmaları meydan gelebilir. Bu sebeple yazıyı yazarken kimseyi hedef almadiğimizi belirtmek isteriz.
 • Kullanılan bilgiler ve görseller geçmişte medyada yer almış olup, yazının amacı değişik zamanlarda çıkan haberleri bir araya getirip bir sentez yapmaktır. Bu demektir ki ,yüzde yüz böyle olduğu anlamı taşımaz. Taraftarlar bu konuda kendi vicdanında kendileri karar verecektir.
 • KURULUŞ: 4 Haziran 2014 tarihinde belediye bünyesinden ayrılıp faaliyetlerine futbol kulübü olarak devam etme kararı alarak ismini İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü , 2006-07 Türk Telekom Lig A’yı 2.sırada bitirip Süper Lig’e yükselme başarısını yakaladı.
 • 2011-12 sezonundaysa kadroya Doka Madureira, Edin Visca ve Pierre Webo gibi isimler dahil oldu. O sezon ise ligdeki en iyi sezonlarından birini geçiren takımda Abdullah Avcı Millî takıma gönderildi ve yerine hala fetö’den aranan yardımcısı Arif Erdem geldi.
 • 2012-13 sezonunda kadar başarılı bir performans gösteren İstanbul BB, takımın başına tarihinin ilk yabancı hocası Carlos Carvalhal’ı getirdi. Ancak o sezon bekleneni veremedi ve yerine Bülent Korkmaz getirildi.
 • Ancak 2012-13 Süper Lig’in son haftasında kendi sahasında Kasımpaşa SK’ya 2-1 yenilince kesintisiz olarak yer aldığı Süper Lig’den düştü.
 • 2013-14 sezonunu Cihat Arslan yönetiminde PTT 1. Lig’de geçiren Başakşehir FK, 2013-14 sezonunun bitimine haftalar kala Lig Şampiyonluğunu ilan etti ve Süper Lig’e çıkmaya hak kazandı.
 • Kulübün Süper Lig’e çıkmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyespor olan ismi Büyükşehir Belediyesi’nin futbol şubesini ayırma kararının ardından İstanbul Başakşehir FK olarak değişmiştir.

ISTANBUL BASAKSEHIR FUTBOL KULUBU NASIL KIMLER TARAFINDAN SATIN ALINDI?

 • 2014’te Süper Lig’e çıkmak üzereyken futbol şubesi belediyeden ayrıldı. İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları AŞ oldu. Ticaret sicil gazetesinin 10.06.2014 tarihli 8557 sayılı nüshasına göre Göksel Gümüşdağ ve 6 kişi tarafından kurulan 7 milyonluk bir sermaye şirketine dönüştü
 • Mustafa Saral, Mehmet Nuri Ersoy, Ömer Faruk Ayvacı, Mahmut Volkan Sarıhan, Mesut Altan, Kaan Şahin ise diğer hissedarlar. 24 yıl bir kamu kurumu olarak faaliyet gösteren İBB Spor, yaklaşık 4 yıldır Gümüşdağ ve arkadaşlarının kulübü olarak faaliyet gösteriyor.
 • Gümüşdağ’ın İBB Başkanvekili olması ve yönettiği bir kamu kurumunun kulübünü etik olarak alması ve yaptığı evlilik dolayısıyla saraya yakın olması ayrı bir tartışma konusu. Ancak asıl soru akrabalık ’tan çok İBB Spor ’un, Göksel Gümüşdağ ve arkadaşlarına kaça satıldığı!
 • İBB bünyesindeyken CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde gösterdiği tepki nedeniyle isim ve şekil değiştiren İBB Spor ‘un satış süreci sancılı. O dönemle ilgili, “İhaleye katılan başka firma ve şahıslar oldu mu? Kamu kurumuna ait bir futbol kulübü, özel kulübe dönüşebilir mi?
 • İBB Başkanvekili olan Göksel Gümüşdağ’ın, yönettiği kamu kurumuna ait bir kulübe sahip olması yasal açıdan mümkün mü? Bu alışverişten önce futbol ekonomisinden anlayan bir bilirkişi heyeti tarafından değer saptaması yapıldı mı?” gibi sorular gündeme geliyor.
 • Peki bu sorulara Gümüşdağ ne diyor: “İBB Spor Kulübü’nün mal varlığı yok sadece Süper Lig hakkı vardı. Gazetelerde falan yazıyorlar ama ben muhatap alıp cevap vermek istemedim. Bugün isabet oldu, ben de bununla ilgili bir açıklık getirmiş olayım.
 • Uluslararası bir kuruluş, ismini vermek istemiyorum, çok saygın bir kuruluş tarafından değerleme yapıldı. O gün ben İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Başkanı olarak hiçbir değerleme yapmadan genel kuruldan geçirebilir miydim?
 • Geçirebilirdik. Değerlemesini yaptırdık, hiçbir mal varlığı olmamasına rağmen aktif-pasif bütün borçlarıyla birlikte o günün parasıyla 16 milyon 550 bin TL civarında, kurduğumuz şirket o parayı İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü derneğine ödedi.
 • Bu, Sermaye Piyasası Kurulu’na açık bir denetleme şeklidir. Ben sanayici iş adamıyım. Futbola olan sevgimden dolayı, o gün çıktığında kimse talip olmadı ve biz bu Süper Lig hakkını aldık. Şimdi Başakşehir başarılı gidince birileri rahatsız oluyor.
 • OZET: IBB Başkanvekili Süper lig isim hakkı olan bir kulübü ihaleye çıkmadan, 16,5 milyonluk bir bedel tespitinin akabinde satın almış ve bu bedeli 2 yıl içinde belediyeye ödemiştir. Çok da mantıksız bir yatırım olmadığını ilerleyen bolümler gösterecek. Devam edelim….

IBFK YAPILANMASI VE YUKSELISI: Peki hiç sermayesi, tesisi, taraftarı, sponsoru olmayan bir kulüp nasıl 100 senelik kulüplerin önüne geçer duruma geldi? İnceleyelim.

 • Stadyum, · 17319 Kişilik seyirci kapasiteli stadyum · 34 yatak odalı 6200 m2 kamp tesisi · 3 adet nizami antrenman sahası · 350 araçlık kapalı otopark · 1300 araçlık açık otopark · 31 adet 150 m2’lik sosyal ticaret alanı bulunmaktadır (2013 Mart ayinda yapimina baslanmistir)
 • 3 adet UEFA / FIFA / TFF delege odası, · 4 adet sporcu soyunma odası, · 2 adet hakem soyunma odası, · Sporcu sağlık merkezi, · Doping kontrol Merkezi, · Doktor Odası · Her tribün için acil sağlık odaları, büfe ve yeme içme alanları, genel ihtiyaç ve ibadet alanlar.
 • 3 adet TV Stüdyosu, · Flash röportaj alanı, · Karma röportaj alanı, · Saha içi basın çalışma alanları, · Simultane çeviri yapılabilen 170 kişi kapasiteli basın merkezi, · Resmi ve özel güvenlik alanları, gözaltı odaları bulunmaktadır.
 • Tüm teknik kadro ve takımın konaklayabileceği · 34 adet yatak odası, · Yeme içme alanları ve dinlenme salonları, · TV ve oyun odaları, · Soyunma odaları, hamam, sauna ve kondisyon salonu, · Teknik heyet ve yönetim ofisleri bulunmaktadır.
 • Stat yapımı tahkimin süper lige çıkmasının akabinde tamamlanmıştır. Bu mükemmel tesis de cüzi bir kiralama bedeli karşılığında kulübe tahsis edilmiştir. Böylece 3 büyüklerin yıllardır büyük paralar harcayarak yaptığı stat ve antrenman tesisleri ayni çatı altında çözülmüştür.

Semtten dolayi takimin adı da Basakşehir olmuştur. Fakat neden Basaksehir? Futbol kulübü projesinin aşamalarını anlamak için bunu da detaylı incelemek gerekir.

 • Basakşehiri Taniyalim : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir 4. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Başakşehir’in tıpkı futbolda olduğu gibi, siyaset liginde de şampiyonluğa oynamasını beklediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

 • “Fakat kusura bakmayın Başakşehir Stadı’nın tribünlerini doldurmadığınız sürece soru işaretim devam eder. O tribünleri Başakşehir gençliğinin doldurması lazım. Gençler buna var mıyız? Şampiyonluğa oynuyorsunuz ya tribünlerin dolması lazım.
 • Bunu halletmeniz lazım. Bu alanlarda olmadığımız sürece siyasette de zayıfsınız. Bunları halletmek lazım. Onun için kalkıp sadece belli şeyleri seyredelim derseniz olmaz.
 • Bu alanlarda, meydanlarda, her yerde AK Parti’nin gençliği kendisini gösterecek. Futbolunda da baskette de yüzmesinde de her yerde gösterecek. Eğer bizim gençliğimiz sporun bu dallarında bulunmaz, ‘sadece kendine has bazı alanlarda bulunayım, yeter’ diyorsa, o zaman bu ülkede Millet kavramının içerisinde o işlevde yokuz demektir. İnşallah 2019’daki her iki seçimde de biz sizlerden rekor bekliyoruz. 2019’da Başakşehir’in oy oranlarıyla İstanbul’da bayrağı göğüslemesini özellikle arz ediyoruz.”
 • EVET: Bu konuşmada birkaç şifre var; Basaksehir’in nüfusu su anda 2018 tahmini kayıtlı olmayanlarla beraber 600 binlere geldi ve devam eden büyük projelerle 1 milyona ulaşacak. Yeni kurulan bir kulüp için taraftar toplamak yine yeni kurulan bir semtte hedeflendi. MANTIKLI.

 • “Eğitimde Başakşehir; 82’si devlet okulu, 142’si özel okul olmak üzere toplam 224 okulla adeta İstanbul’un eğitim öğretim üssü olmuştur. 60 bin metrekarelik kapalı alanıyla en büyük imam hatip lisesi burada, Başakşehir’de bulunuyor.
 • Erdoğan şöyle devam ediyor Sosyal bilimlerde marka bir kurum haline dönüşen Haldun Üniversitemiz, Kayaşehir’ deki Güney Kampüsü’nde eğitim öğretime başladı ve Başakşehir’e İstanbul’un en büyük yaşam alanlarından biri olan Kayaşehir Meydanı’nı kazandırıyoruz.
 • Ve bunun yanında 400 bin metrekarelik bu meydanda belediye hizmet binamızı da Türkiye’nin en güzel botanik parkını da inşa ediyoruz. Ayrıca inşası devam eden 9 viyadük, 4 üst geçit köprüsü ve 9 alt geçit köprüleriyle ilçemizdeki trafik sorununu ortadan kaldırıyoruz.
 • Arnavutköy, Sultangazi yolu bağlantısı tamamlandı. Onurkent, Oyakkent bağlantı yolu ulaşıma açıldı. Tüm viyadükler tamamlandığında TEM yoluna Trakya Otoyolu, 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü yollarına bağlantılar artık çok daha kolaylaşıyor. Mevcut 3 metro hattına Ilaveten 4. metro hattımızın çalışmalarına da başlıyoruz. Başakşehir Sular Vadisi ve Gölet Projesi yanında 105 parkıyla İstanbul’un en yeşil ilçelerinden hamdolsun biridir. İlçemizdeki kişi başına düşen yeşil alan miktarı İstanbul ortalamasının neredeyse 3 katıdır.
 • Kayabaşı’nda TOKİ tarafından 1,5 milyon metrekarelik devasa bir park daha şu anda inşa ediliyor.” İlçedeki spor yatırımlarına da değinen Erdoğan, “Olimpiyat Stadı çevresindeki yaklaşık 3 milyon metrekare alanda gerçekleştirilecek proje ile futboldan güreşe, okçuluk ve At binmeye kadar her sporun yapılabileceği dünya çapında bir olimpiyat ve spor adası oluşturacağız.” dedi.

OZET: Demek ki Basaksehir semtinin seçilmesi tesadüf değil bir planlama sonucudur. Amaç yeni kurulan bir semte futbol takımı kazandırmak, akili taraftar oluşturmak ve 3 büyüklerin hegemonyasına son vermek mi? Peki maddi olarak bu nasıl yapılmalıydı?

SPONSORLUKLAR: MEDIPOL KIMDIR ?DIGER SPONSORLAR KIMDIR?

 • İstanbul Büyükşehir Belediyespor adıyla mücadele eden ve belediye bünyesinde faaliyet gösteren Ulaşım A.Ş. sayesinde İETT, İSPARK gibi kurumlardan ve İSKİ gibi kamu şirketlerinden hatırı sayılır gelirler elde ediyordu. İsim değişikliğinden sonra ilk eklenenlerden MEDIPOL oldu.

 • Simdi MEDIPOL ile ilgili birkaç haber ; Başakşehir’de 5 bin metrekarelik ‘belediye hizmet’ alanı ‘özel sağlık tesisi’ alanına dönüştürülerek “Medipol Üniversitesi Rektörlüğü ”ne devrediliyor.
 • Hükümetin Medipol’e kıyağı bitmiyor. Şimdi de İstanbul Bahçeşehir’de satılamaz şerhi olan hizmet alanının Medipol Üniversitesi Rektörlüğü’ne devredilmesi planlanıyor. 2009’da TOKİ’nin Başakşehir Belediyesi’ne devrettiği 5 bin metrekarelik arazi, ‘belediye hizmet alanı’ Olarak gözükürken, Belediyenin yaptığı plan değişikliği ile ‘özel sağlık tesisi alanı’ ilan edildi. Medipol Hastaneleri’nin sahibi Türkiye Eğitim ve Sağlık Vakfı, İstanbul Beykoz’daki üniversitenin kampüsünü de devletten tahsis yoluyla bedelsiz almıştı.
 • 220 dönümlük kampüs arazisi, imar planında “yeşil alan, park ve otogar” olarak gözükürken, İstanbul Belediye Meclisi’nin 2010’da yaptığı plan değişikliğiyle “özel eğitim alanı” ilan edildi. Belediye, itirazlara rağmen araziye 10 kat da yapılaşma izni verdi.
 • Medipol’e geçilen kıyaklar bunla da bitmedi. Tekel özelleştirmesinin ardından, Unkapanı’ndaki Tekel Genel Müdürlük Binası Maliye Bakanlığı’na hibe edilmişti.
 • İstanbul’daki devlete ait en değerli taşınmazlardan biri olan 2.500 metrekare kapalı alanı ve 3 bin metrekare araziye sahip bina da Metropolitan Sağlık Hizmetleri AŞ’ye daha önce tahsis edildi.
 • Devletten bir sponsor da THY ile ekleniyor

 • Makro İnşaat, Başakşehir’deki konut projeleriyle öne çıkan bir şirket. Başkanının, Arda’yı Başakşehir’e “kazandırdık” dediği Makro İnşaat son donemde yıldızı parlayan şirketlerden.

 • Popülerliği Borsa İstanbul’da ihraç edilen ilk gayrimenkul sertifikası dolayısıyla arttı. Park Mavera 3 adlı projenin yüklenicisi olan Makro İnşaat, TOKİ’nin uzun yıllardır çalıştığı bir konut şirketi.
 • Arda’yı Başakşehir’e kazandıran Makro İnşaat’ın Ankara’nın en değerli arazilerinden birini, gerçek değerinin altında TOKİ-Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) üzerinden satın aldığı Sayıştay raporlarına konu olmuştu.
 • Uyarıya konu olarak listelenen satışlardan biri de sonra Makao’nun sahip olacağı Mühye ve Çayyolu’ndaki arazilerdi. Bu araziler önce Emlak Konut GYO tarafından pazarlık-açık artırmayla 2 milyar 600 milyon TL karşılığı Makro İnşaat’a verildi.
 • Ensar Vakfı Küçükçekmece Şubesi Gençlik Kolları’nca düzenlenen “Tecrübe Konuşuyor” etkinliğinde yer alan Ercan Uyan’ın, AKP Küçükçekmece Gençlik Kolları Kurucu Başkanı olduğunu da Ensar’ın sitesinden aktarmış olalım.
 • ASAF IS ORTAKLIGI SPONSORLUK: Törende konuşan Göksel Gümüşdağ, iki yaşında bir kulüp olarak, iki yıldır UEFA kupalarına katıldıklarını belirterek, “Kulüp olarak yönetim şekli ile doğru model olmaya, futbolumuzla da akademik bir görüntü vermeye çalışıyoruz.

 • İmza töreninde konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise belediyenin kulüple doğrudan bağlantısı olmadığını ancak kader birliği yaptıklarını vurgulayarak, “Başakşehir takımı başarılı olunca, ilçemize de aynı oranda katkı sağlıyor.
 • Burası yeni bir ilçe olarak kurulduğunda ’Başakşehir neresi’ diyorlardı. Medipol Başakşehir’in başarıları sayesinde artık herkes ilçemizi biliyor. ASAF Grup, 6-7 ay önceki ihalemizi kazandı ve şimdi de Medipol Başakşehir’e sponsor oldu. Bu da bizi mutlu etti.
 • İnşaat sektörünün Pompa ve Yalıtım İzolasyon imalatçılarından WILO ve ODE neden bir futbol takımına sponsor oldu? 3 büyüklerin bu sektörden sponsor bulamadığı gerçeği ortadayken Makro ve Asaf benzeri sebepler olsa gerek.

 • Yukarda bahsedilen sponsorlara her gecen ay yenileri eklendi ve şu anda Basaksehir sponsorluk gelirlerinde rekor kırdı. Tabii ki bunun bu şekilde devam edeceği de şüphe götürmez bir gerçek!!

 • Kulübün yeniden yapılanmaya gitmeden önceki taraftar grubu olan ´Boz Baykuşlar` ise kendi istekleriyle artık Başakşehir tribünlerinde yer almamaktadır. İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nün taraftar grubu 1453 Başakşehir`dir. Mustafa Ceceli tarafından marslar da hazırlanmıştır.

 • Şimdi Gümüşdağdan BAZI İNCİLER : “GALATASARAY BAȘKANLIĞIYLA İLGİLİ BİR DÜȘÜNCEM YOK” Bașakșehir varken hiçbir kulübün başkanlığını yapmayacağını vurgulayan Gümüșdağ, “GS Kongre Üyesiyim fakat lider takımın başkanıyım, burada hedeflerimiz ve vizyonumuz var.

 • Uluslararası şirketlerin ortaklıklarını örnek gösteren Gümüştaş, şöyle konuştu: “Bașakșehir Futbol Kulübünü satmak gibi bir düşüncemiz yok. Uluslararası şirketler nasıl ortaklık, evlilik yapıyorsa biz de böyle bir yapı bulursak bu ortaklığa açık olduğumuzu söylüyoruz.
 • Kulübümüzün ekonomisini daha da büyütmek için böyle bir şey olabilir. Inter, Milan, Aston Villa gibi örnekler var. Çok kulüp var böyle. Türkiye’de bir model oluruz, bunun öncülüğünü yaparız düşüncemiz var. Mart ayında Çin’de Șanghay’da bir sunumumuz olacak.
 • “GALATASARAY’IN TERİM TERCİHİ DOĞRU” Göksel Gümüșdağ, şampiyonluk yolundaki rakiplerinden Galatasaray’ın teknik direktörlüğe Fatih Terim’i getirmesinin doğru bir tercih olduğunu dile getirdi.
 • Terim’in çok başarılı bir teknik adam olduğunu vurgulayan Gümüșdağ, “Fatih Hoca yakın dostumdur. Galatasaray’da da önemli ilklere, başarılara imza attı. Galatasaray’ın Fatih Terim tercihinin doğru olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada devre arası ve maç sonu Başakşehir kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ’ın her tartışmalı pozisyon için hakem soyunma odalarına girip atama yetkilisi ve MHK başkanı gibi konuşması hakemler arasında ciddi rahatsızlıklar yaratmış Durumda .Peki bu güç nereden geliyor ?

 • Göksel Gümüşdağ, NTV Spor ‘da ‘Futbolun Gündemi’ programında kendisine yöneltilen “İktidarın takımı olduğunuz doğru mu?” sorusuna “Cumhurbaşkanımız ile anılmak hoşumuza gidiyor. Bu bizim için onurdur. Sn. CB bizim formamızı giydi. 12 numaralı formayı emekli ettik”

Süper ligde lider olan Başakşehir’in AKP tarafından İstanbul’un büyük kulüplerinin hegemonyasını kırmak için oluşturulan bir proje olduğu konusunda yaygın bir görüş var. Sürekli birbiriyle kavga eden 3 büyüklerin bu şekilde desteklenen bir kulüple mücadele etmeleri MÜMKÜNMÜ? ZOR!

Bu Konu, [email protected]@ @TffMafiaorg Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Osman erol
Osman erol
1 yıl önce

Ben hakkımı hiç bir zaman helal etmiyorum Başakşehir e evim bahçrhirde oturuyorum çokta iyi bir beşiktaşlıyım maalesef futbolu kirlettiniz hiç bir zaman sizinle olmuycam

Dr. Suavi Tuncay
Dr. Suavi Tuncay
1 yıl önce

Atı alan Üsküdarı geçermiş.. bakmak ve görmek birde örmek sonra ??? Allah rahmet eylesin…

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x