Ali Koç’la ilgili Bir Anı! (‘Hayatımı değiştiren bir şey yaptı!’)

Ali Koç almış. Ezici üstünlükle almış hem de. Söz verdiğim üzere, anlatıyorum anıyı.

  • @KocSchool‘a başlamadan birkaç ay önce babamı kaybettik. @vehbikocvakfi belki de hayatımı değiştiren bir şey yaptı o zaman. Dört sene boyunca beş kuruş vermedim hiçbir şeye. Sormadılar bile.
  • @KocSchool hayatımı şekillendirmiş bir yerdir, zaman zaman yazarım burada da. Kendine has bir kültürü, gelenekleri vardır. Lise 3’te olmalıyım sanırım. Okula yeni bir müdür geldi. Bayan İ diye analım, isim vermek gibi olmasın. Hikayemiz onunla ilgili.
  • Kötü birisi değildi Bayan İ ama okulun geleneklerine, kültürüne yabancıydı. Biraz klasik bir okul idarecisiydi. Herkesin paydaş olduğu, hiyerarşisiz bir yapı yönetmeye alışık değildi. Gelir gelmez de kendi bildiği surete çevirmeye başladı okulu. İktidarını öyle kurmaya çalıştı.
  • Çok sevdiğimiz hocalarımız vardı. Birer ikişer ayrıldılar. Noel zamanı sınav olmaz bizde çünkü gayrimüslim öğrenciler ve öğretmenler vardır; gelenektir. 30 Aralık’a sınav koydu. Kıyafet kurallarını sıkılaştırdı filan. Sonra tabii ayaklandı okul.
  • Koç’ta bir mesele oldu mu forum toplanır. Dev bir oditoryumu vardır okulun. İdareci, öğretmen kimse sahneye çıkar; o anlatır, isteyen istediğini sorar. Bayan İ, gönülsüzce, razı oldu. Tabii vatandaş isyanda. Herkes sırayla öz alıyor, sağlı sollu verip veriştiriyor.
  • Bizim dönemin çok konuşanlarındandım (sürpriz!). Söz aldım. Tam ne dedim hatırlamıyorum ama “buranın patronu siz değilsiniz, bu okulun diplomasını ömür boyu taşıyacak olan biziz; bu okul sizin kaderinizi tayin eder, siz bu okulunkini değil” kabilinden ağır bir laf etmiştim.
  • Lafımı bitirdim, tabii bizim çocuklar alkış kıyamet filan. Koltuğa dönmek için arkama bir baktım ki oditoryumun en arkasında Ali Koç duruyor. Forum bitti, dağıldık. Tabii inceden bir korku var başıma bir iş gelir mi diye. Derken haber geldi, müdür odasından çağırıyorlar diye.
  • Toplantı odasına indim. Ali Bey orada. Başka birileri de var, kim oldukları hatrımda değişl. Ben tabii eminim ki bunlar beni disipline yollayacak, bursu da kesecekler. Tipimden belli olmuş olacak, Ali Bey elini uzattı hemen. Tokalaştık. Ufak tefek bir iki bir şey sordu.
  • “Seni sana ve senin şahsında arkadaşlarına teşekkür etmek üzere çağırdık” dedi. “Bu okul sizin. Siz de burayı kendinizin bilerek yetişin istedik. Başarmışız, gurur duyduk.” Koskoca holding patronuyum demeden 16 yaşında veledi karşısına alıp eşiti olarak konuştuğu hala aklımda.

Bayan İ’yi yolladılar sömestr arasında. Mevcut öğretmenlerden birini müdür yaptılar. İşler eskiye döndü. “Siz ne bilirsiniz, lise bebeleri” demediler. Sonra bir daha rastlamadım Ali Koç’a ama o tavrı aklımdadır. Ben onun yerinde olsam o kadar klas davranamazdım muhtemelen.

Bu Konu, Selim Sazak @scsazak Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar