15 Temmuz Suçlamaları! (‘Eski dostlar düşman olmuş, Suçluyum, vurun kellemi!’)

Sincan 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olarak 4 mevsim geçirdikten sonra, nihayet 20 Ağustos 2017’de çıkan iddianameye 11 Eylül 2017’de kavuşabildim. Büyük hukuk adamı Mustafa Gökçe tenezzül buyurup hazırlamış; müteşekkirim kendilerine.

 • Tutuksuz yargılanmama bile müsamaha edilemeyecek suçlarımı bir an evvel öğrenme hevesiyle okumaya başlıyorum. Şüpheli: Bendeniz… Suç: Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma…
 • Fırkateynde Silah Subaylığı yapmışlığım var, ama terör kastıyla değil….  Suç Tarihi ve Yeri: 15/07/2016, ANKARA/MERKEZ.
 • Aman Allahım! Birileri beni hece hece montajlayıp darbe girişimine mi dahil etti diye bir an panikliyorum. Zira o gece BRÜKSEL/MERKEZ’de olduğuma şahit herkes.
 • Deliller: … MASAK Raporu, Bylock Tespit Tutanakları, HTS Analiz Raporu, Dil Sınavları Not Analiz Raporları, Bilirkişi Raporu, Şüpheli Savunması, Araştırma Tutanakları, Nüfus ve Adli Sicil Kayıtları …

 • Evet kamyon dolusu delil toplanmış, iddianame hazırlanmış. İtalyan “Zanardelli Yasası” esas alınarak hazırlanan Türk Ceza Kanunundan ve büyük hukuk adamı çok saygıdeğer Mustafa Gökçe’den de bu beklenirdi. Bunca delile karşı savunma hazırlamak nafile. Suçluyum, vurun kellemi!
 • Lakin aylar sonra, ikinci duruşmanın kararında öğreniyorum ki, tutukluluğuma esas teşkil eden deliller aslında yokmuş. Yanlış okumadınız, yoklarmış efendim, 25. Ağır Ceza Mahkemesi yana yakıla istese de. Bir daha istemekten zarar gelmez diyor heyet başkanı; “Yaz kızım …”

 • A-8-24 numaralı odama flashback. İddianameyi okuyorum. Bölüm I: FETÖ/PDY….  Aklım 25 yıl öncesine gidiyor. Gnkur. Bşk.lığından gelen BÇG’ci amcalar da bunları anlatırdı. Ama terör örgütü yerine “Dinci grup”derlerdi. Devletim ne derse o. Şimdi terör örgütü oldular. Yes sir!
 • Doğuyor, büyüyor, dünyayı ele geçirmeye karar veriyor, okullar açıyor, abiler-ablalar yetiştiriyor, katalogdan evlendiriyor vs. İyi tamam da bunlardan bana ne? Kargadan başka kuş, devlet okulundan başka okul tanımamışım. Ben bu hikayenin neresindeyim, merak ediyorum.
 • Bu kadar cemaziyel evvelin içinde “ne istediler de vermedik”ler, “bitsin bu hasret, kavuşalım gali”ler, “muhterem efendim”ler, açılışlar, törenler, olimpiyatlar vs. hiç yok. Çok sayın Mustafa Gökçe Beyfendi o dönem amnezi yaşamış anlaşılan. Çok geçmiş olsun!
 • 159 sayfa okumam gerekiyor suçumu öğrenmek için. Voila! -ByLock -Sosyal medyadan sayın devlet büyüklerine hakaret vs. (ah ulan Cem Aydın) -HTS kayıtlarında, daha önce işlem yapılan şahıslarla irtibat -Daha önce amirim olan 4 subayın tam sicil vermesi ve olumlu kanaatleri.

 • -Yabancı dil notlarım -Çalışma ofisimde, üzerimde, eşyalarımda, ikametgahım ve eklentilerinde … yapılan arama sonucu ele geçirilen … suç ve suç unsuru teşkil edebilecek eşya ve materyaller … incelenmek üzere Siber Suçlarla Mücadele Şube Md.lüğü’ne gönderilmiş.
 • Çalışma ofisim, ikametgahım ve eklentileri Brüksel’de, Mustafa Gökçe’nin egemenlik alanının dışında. Arama yaptırması mümkün değil ve yapılmamış. Yapılmamış aramada ele geçirilmeyen “suç ve suç unsuru teşkil edebilecek eşya ve materyal”ler nasıl incelenecek, merak ediyorum.

 • -Yurt dışına gönderilmem de suç imiş gibi anlatıldıktan sonra “Cumhuriyet Başsavcılığımızca bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmiş, bilahare dosyaya sunulan bilirkişi raporunda; Şüphelinin … mevzuatta öngörülen … nitelikleri taşıdığı değerlendirilmiştir.”

 • Lakin çok sayın Mustafa Gökçe “Tüm soruşturma evrakına göre … İtalya … görevine 01/08/2015 tarihinde başladığı”mı anlamış ki her şeyi böyle anlıyorsa vay halime. Görev yerim Brüksel/BELÇİKA, İtalya ile aradaki mesafe 2000 km.

 • Bölüm III – Delillerin Değerlendirilmesi ve Hukuki Nitelendirme Hangi deliller? Dosyada delil yok ki! Nasıl değerlendirmesi-nitelendirmesi yapılacak. Olmayan delillerin değerlendirilmesi sonucunda terör örgütü ile iltisakım, irtibatım ve aidiyetim olduğu anlaşıldığından…

 • Ortaokulu o dönem az miktarda olan Anadolu Lisesinde haftada 40 saat İngilizce dersi görerek okuduğumdan dilim fena değil. ATİİİ Şubeden savcıya bilgi veren arkadaşların bazılarına da belki kopya vererek sınıfı geçmelerini sağlamışımdır. Besle kargayı mevzusu anlayacağınız.
 • Mustafa Gökçe’nin varsa benim de delillerim var. Deniz Lisesi’nin en kanlı dersi olan İngilizce ortalamam lise 1’de 8, lise 2’de 9, lise 3’te 8. Daha yüksek de olabilirdi ama bazılarının dönem ödevlerini, kitap özetlerini yapmaktan kendi söküğümü dikmeye vaktim olmuyordu 😊
 • Harp Okulunda vasat bir öğrenciyim, hatta 3. Sınıfta bir kumpas sonucu çift dikiş yapıyorum. İngilizcem eh işte… İngilizce-I : 82 A İngilizce-II : 82 A İngilizce-III : 90 A İngilizce-IV : 91 A İngilizce-V : 83 A İngilizce-VI : 88 A İngilizce-VII : 82 A İngilizce-VIII : 91A
 • Daha yüksek notlar da alabilirim ama çan eğrisini bozmamak için yeteri kadar yapıyorum efendim. Ah şu içimdeki insan sevgisi! Mezuniyetten sonra 2002 Kasım döneminde KPDS’ye giriyorum. 91 A. Yıllar boyunca Deniz Kuvvetlerinin yaptığı ECL testlerinde hep 95-100 arası notlarım.

 • Bu notlarımın hepsi Deniz Kuvvetlerinin kayıtlarında var elbette. Ama Personel Bilgi Sisteminden vesikalık fotoğrafımızı alıp tankın üzerine montajlayan gazetecilere servis eden arkadaşlar bu notlarımı savcıya vermiyor nedense.
 • KPDS ve Gnkur.Bşk.lığının yaptığı Genel Dil sınavlarının ortalaması 94-95 gibi bir nota tekabül edince yurt dışına gönderilmişim. Bunu çekemeyen kargalar şimdi ellerim kelepçeliyken gözümü oyuyorlar. Çeviri ihtiyacınız olursa utanmayın, gönderin arkadaşlar; yine yaparım.
 • Bir diğer iddia da 4 amirimin tam sicil vermesi. 16 yılda 1. ve 2. sicil amirlerimden 32 defa sicil almışım. Bunlardan 4 tanesi değil, geri kalan 14 tanesi de çok iyi siciller vermiş. Yani bardağın ağzına kadar dolu tarafına değil de dudak payına odaklanıyor nedense birileri.
 • Arşiv yalan söylemez deyip amirlerimin verdiği takdirleri karıştırıyorum. Bir de ne göreyim, aldığım 22 takdirden hepi topu 4 tanesi bu cımbızlanan 4 amirime ait iken halen görevde olan veya emekliliğin keyfini sürenlerden bir sürü almışım.
 • Örneğin halen kariyerinin en parlak günlerini yaşayan Yusuf Akyüz ve son YAŞ’ta tümamiralliğe terfi ettirilen İbrahim Özdem Koçer.
 • Ender Kahya 3 defa takdir vermiş. Hatta 10 Aralık 2008’dekinin üzerinden 1 hafta geçince hızını alamayıp bir daha takdir etmiş. Kendisi zaten çok temiz yüzlü birisiydi. Cihat Yaycı da delirtene kadar uğraşmıştı. Ender Albayım da FETÖ’cü olmasın! Yok canım, daha neler.
 • Poyrazköy belgelerinde ‘Bizim çocuk’ diye anılan, şantaj ve askeri casusluk soruşturmasının şüphelisi, Balyoz davasından tutuklanana F.Can Yıldırım 2009’da komodorum iken takdir vermiş. O zamanki savcılar “Balyozcunun takdir verdiği de Balyozcudur” deseymiş yandıydım.
 • Ve beni en çok üzeni: İddianamedeki “4 sicil amirinin tam not verdiği” bilgisi Deniz Kuvvetleri Sicil ve Kıdem Şube Müdürü Volkan Üstünel’den başkasından alınmış olamaz. Halbuki kendisi bana gözleri dolarak “kardeşimsin” der, ben de ona abim nazarıyla bakardım.

 • Volkan Abim, 2011-2015 arasında amirim idi ve 4 yıl tam sicil verdiği gibi 3 defa da takdir verdi. Yani kendisi dahil kimlerin bana tam sicil verdiğini çok iyi bilen Volkan Abim, bunların arasından 4 tanesini cımbızlayarak beni şüpheli durumuna düşürüyordu.
 • 15 Temmuz’da olan biteni anlamak için de Volkan Abimi aramıştım. 13 Ekim 2016’da gözaltına alınmasaydım ziyaretine gidecek, Çınar’a aldığım Fenerbahçe formasını verecek ve 10-15 gün önce bir yerde neden “Cafer’i duydunuz mu? Neyse benden duymuş olmayın.” dediğini soracaktım.

Eski dostlar düşman olmuş belli ki. Canları sağ olsun. Bir gün gerçekler anlaşılacak, suçlular ortaya çıkacak; Volkan abimle ve diğer “eski” dostlarımla dostluğumuz baki kalacak. “Çay koy Yılmaz Başkan” diyorum kader arkadaşıma, “bunun üstüne demli bi çay iyi gider.”

Bu Konu, Cafer Topkaya @c_topkaya Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar