OHAL sözde 18 Temmuz’da sona eriyor! (Gerçekte 3 yıllığına kalıcı hale getiriliyor!)

OHAL sözde 18 Temmuz’da sona eriyor. Ak Parti, 23 maddelik bir kanun teklifini TBMM’ye sundu. Metni okudum. Değerlendirmesini bu tweet altına yapacağım. 23 maddelik kanun telifinin getirdiği özü söyleyeyim; OHAL en az 3 yıllığına kalıcı hale getiriliyor.

  • Sözüm ona OHAL bitiyor ama yeni getirdikleri yasa teklifiyle OHAL devam ediyor gibi hükümler getiriyorlar;
  1. Gözaltına alınanlar 12 güne kadar gözaltında kalabilecek. Uzatmaya ilişkin karar Cumhuriyet savcısı talebiyle hakim tarafından verilebilecek.
  2. “terör örgütleriyle iltisak veya irtibat” gerekçesiyle kurumlar çalışanlarını ihraç edilmeye devam edilebilecek. Bakanlar ve atamaya yetkili amire bu konuda yetki veriliyor.
  3. İade kararı verilen asker ve polisler için getirdikleri düzenleme fecaat. Bunları istihdam için araştırma merkezleri kuruyorlar. İade olan personelin tüm ünvanlarını da alıyorlar.
  4. MGK’ca örgüt sayılan oluşum veya gruplara irtibatı, iltisakı, üyeliği bulunanların eş ve çocuklarına ilişkin resmi ve özel tüm bilgiler toplanabilecek. (Anayasaya aykırı bu)
  5. Göreve iade edilen öğretim üyeleri Ankara, İstanbul ve İzmir illerine atanamayacak. Atanabilecekleri üniversiteler bu illerin dışında ve 2006’dan sonra kurulanlar olabilecek.

Yani çok zeki iktidarımız OHAL’i kalıcı hale getirmenin formülünü bulmuş. Getirdikleri kanun teklifi yasalaşırsa “OHAL 18 Temmuz’da kalkıyor” lafının hiçbir kıymeti harbiyesi kalmıyor.

Bu Konu, Ali Aktaş@aliaktas7 Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis |