Narsist Erkek; Gaslighting

Flood'un Yayınlandığı Tarih:19 Şubat 2020 @ 02:31

Gaslighting… Sözlük anlamına bakarsak bir insanı, psikolojik yöntemler kullanarak, kendi akıl sağlığından şüphe edecek derecede manipüle etmek, ya da benzeri bir şey çıkacaktır. Bu bilinçli bir şekilde “kötü” bir psikopat için doğru bir tanım olabilir. Aynı filmlerdeki gibi…

 • Gaslighting’in günlük hayatta gördüğümüz şekli ise daha bilinçsiz veya yarı bilinçlidir. Çoğu insan kendini “kötü” biri olarak düşünmek ve hissetmek istemez. Narsisistler, özellikle de “thin skinned” olanlar ve borderlinelar kendilerinin çok iyi insanlar olduklarını düşünürler.
 • Fazlaca externalize ederler ve genelde diğer herkes kötüdür, onlar “victim”, kurbandır. Kriz dönemlerinde empati yeteneklerini tamamen kaybederler ve tam bir kurban moduna geçerler. Bunlar genelde bilinç dışı süreçlerdir. Peki “thin skinned” narsisistler gaslighting yapmaz mı?
 • Tabi ki yaparlar. Üstelik bu tarz gaslighting, hem bilinçaltı ya da bilinç öncesi olup, hem daha masum göründüğü için çok daha fazla etkileniriz. Çünkü bazen hiç emin olamayız. Hatta bazen emin olma yeteneğimizi tamamen yitirip kendimizi tümüyle subjektif bir dünyada buluveririz.
 • Hiç bir ilişki bağlamında şunları hissettiniz mi?: “Acaba ben narsisist miyim?”, “Acaba ben kendi ihtiyaçlarım yüzünden karşımdakine haksızlık mı ediyorum?”, “Ben bu kadar kötü müyüm?”, “Tanrım gerçekten ben bunu yaptım mı?”, “Benim ihtiyacım çok bencilce”, “Onu üzmemeliyim”…
 • Tüm bunlar bir gaslighting sürecinden geçtiğinizin veya geçmiş olduğunuzun belirtisidir. Kısa ya da uzun. Ama.. “Acaba siz mi gaslighting yapıyorsunuz?”. “Acaba onu manipüle mi ediyorsunuz?” Sonu yoktur yansıtmalı özdeşimin eğer narsissist “kötü ebeveyn” olmanıza karar vermişse.
 • İşte asıl bizi etkileyen “gaslighting” bu. Filmlerdeki bariz psikopatlar değil. Onlara denk gelme riskimiz sıfır olmasa da düşük. Ama bir insanın bizi kötü biri olduğumuza inandırması ve bunu kafasındaki “kötü ebeveyn”i bize yansıtarak yapması neredeyse halk sağlığı sorunu.
 • Öyle bir halk sağlığı sorunu ki zincirleme etkili. Sizin karmaşanız bir başkasını, onunki bir başkasını etkileyebilir. Hatta sizde, oluşturduğu travmanın süresi ve büyüklüğüyle orantılı olarak, kalıcı hasar bırakabilir. Artık kimseye güvenemeyebilir, ilişkilerden kaçabilirsiniz.
 • Bir şeyi vurgulamak isterim; “kötü ebeveyn” derken illa ki döven, söven, taciz eden değil, duygusal olarak ihmal eden, ilgi göstermeyen, çocuk kötü bir deneyim geçirdiğinde (örneğin cinsel taciz) yanında olamayan bağlanma objesinden bahsediyorum. Narsisist hiç bağlanamamıştır.
 • Sevgili erkekler, yine “narsisist erkek” örneği kullanıyorum ama aynısı kadınlar içinde geçerli. Farksız. Ama erkeklerde bariz şekilde daha yaygın. Sadece kişilik bozukluklarını düşünsek (ki biliyoruz; dark triad bundan çok daha öte) oran %7.7/%4.8. Lütfen seksizm olarak almayın.
 • Neyse. Gelelim örneklere. Bir ilişki düşünün. Bir erkek, bir kadın. Çok önemli bir şey var kadın için erkeğin ilk zamanlar yaptığı, belki kadının aşık olma nedeni. Kadın defalarca anımsatıyor, adam sanki inatlaşır gibi yapmıyor ya da aksini yapıyor. Muhtemelen pasif agresif öfke.
 • Kadın adamdan iyi bir kariyere sahip olabilir. Fiziksel olarak daha iyi görünüyor olabilir, populer ve çok seviliyor olabilir. Bir narsisist bunları kaldıramaz. Yıkmalıdır. Yarı bilinçli ya da bilinç öncesi süreçler işin içine girer. Kontrolü ele alma bir yöntemidir gaslighting.
 • Kadının defalarca konuşulmuş ihtiyaçlarını karşılamaz. Örneğin bir iltifat. Güzel olduğunun söylenmesi. “Seni seviyorum”… Ya da aktif olarak her kadının öfkeleneceği şeyleri yapar. Eski sevgiliyle buluşur, arkadaşlarla flört eder, kadını eleştirir ve birileriyle karşılaştırır.
 • Kadın sorduğunda aldığı yanıtlar genelde “kafanda kuruyorsun”, “öyle bir şey yok”, “sevmesem senle ne işim var”, “sen iyi misin, bu aralar çok kuruyorsun herşeyi?”, “çok kıskançsın” vs olur. Yani, sorun da suç da kadındadır sanki. Kadın şanslıysa konuşacak birisi vardır hayatında.
 • Bunun önemi tarif edilemez. Gerçeklik duygunuzu size geri kazandıracak bir dost çok önemlidir o dönemde. O yüzden narsisistler kurbanlarını izole etmeye, yalnızlaştırmaya çalışırlar. Çünkü zamanı geldiğinde o yalnızlık lazım olacaktır, kurbanın ruh sağlığını yerle bir etmek için.
 • Kadının geldiği nokta; ya kendinden vazgeçecektir ya adamdan. Yalnızsa, izole ise, adamdan vazgeçmesi çok zor. Kabullenecek ve narsisist onu çöpe atana kadar bekleyecektir. Kadını o noktaya getiren süreç, yapılanlar ve genelde pasif agresifçe yapılmayanların tümüdür gaslighting.
 • Kadın çok güçlüyse, yalnız kalmamayı başarmışsa, biri onu gerçeğe döndürebilirse, kadın narsisisti bırakabilir. Çok acılı bir süreç de olsa yapabilir bunu. Ama unutmaması gereken bir şey var, korku filmi gibi; bir narsisisti asla bırakamazsınız, ancak o sizi bırakır. Dönecektir.
 • Cinayet mahaline dönen katil gibi mutlaka dönecektir. Güçlü olmak zorundasınız. Dönme nedeni asla yanlışını anlama falan değildir. Sizi üzmek için dönecektir. Sizi üzmesine izin vermemenin tek yolu, çok zor da olsa “no contact”, hiç bir şekilde kontakt kurmasına izin vermemektir.
 • Hayat boyu tetikte olmak zorundasınız. Bir narsisistle ilişki yaşamak kanser olmak gibidir. Ya kendinizi narsisiste teslim edecek (ruhen öleceksiniz) ya da hayat boyu farkında yaşayacak kontrolü elden bırakmayacaksınız (kanserdeki düzenli kontroller ve kendinize iyi bakmak gibi).
 • Gaslighting dark triadın çok önemli bir parçası. Türkçe’de “delirene değil delirtene bak” denir ya, onun gibi. Özellikle bilinçli yapılanı bir çok filme konu olmuştur ama kişilik problemi olarak daha hayatın içinde olan şeklinden bahsetmek istedim, ankette çıktığı üzere. ????

Yazar; Dr Banu L I Canpolat

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
Duygusal Manipülasyon - Mutlaka Oku
4 yıl önce

[…] OKU: Narsist Erkek; Gaslighting […]

Anonim
Anonim
4 yıl önce

iki sene gaslightinge maruz kaldım maalesef. üstünden altı sene geçmiş olmasına rağmen iyileştim diyemem. hala bildiklerimle ilgili şüpheye düşerim. travma sonrası olarak mı ele alinmaliyim acaba? çok üzücü

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Hocam peki kendini ve hayatını seven birisi bir süre sonra sürekli kendini eleştirmeye, beğenmemeye ve kendini başkalarıyla kiyaslayip mutsuz hissetmeye baslamissa bunun sebebi de tam olarak maruz kaldığı gaslighting olabilir mi?

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 yıl önce

Olabilir, tüm diğer possible etmenleri gözden geçirmek lazım tabi. ???

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Hocam şunlarda gaslighting e girer mi? Yalan söylemekle suçlanma, sürekli suçlu hissettirme,çapraz sorular,aynı soruyu bir kaç gün sonra tekrar sorma,aldatıldığını düşünme,hiç bir değerin yok sayemde ayaktasın tutumu,bana bişey olursa sen bitersin,çok iyi şartlardasın………vs

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 yıl önce

Sistematik bir şekilde yapılıyor gibi üstelik, girer tabi ???

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Öğrenme güçlüğü gibi problemi olup sosyal hayatı uyum sağlayamayan kolay manipüle edilebilen birinin bu tür narsist biriyle karşılaşması sonucu çok kötü olur sanırım.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Ben böyle biriyleydim Banu Hanım. 8 yıl. Halk sağlığı sorunu olduğuna tamamen katılıyorum. Yasalar da bu konuda kurbanı daha da mağdur ediyor. Yapan her halükarda yaptığıyla kalıyor. Bugün hayatta olmayabilirdim ama bir şekilde, sevdiklerimin de destekleriyle kendime geldim.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Psikopat değilde sosyopat olma ihtimali daha ağır basar gibi… Psikopat, hazzı erteleyemez hemen duyguyu tatmin etmek ister. Sosyapat hazzı zamana yayar ve keyfini çıkarır.

mutlakaoku.com |
9
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x