Mustafa Kemal ATATÜRK ve 57. Alay’ın Çanakkale Hikayesi! (25 Nisan 1915)

Flood'un Yayınlandığı Tarih:8 Temmuz 2018 @ 12:58

Tarihte çok büyük kırılmalar vardır. Bu kırılmaları bazen doğa olayları bazen de insanlar yaşatır. 25 Nisan 1915’te, bir insan yarattı.

 • Birinci Dünya Savaşı haritasına bakıyorsunuz. Savaşın en sıcak zamanında Rusya’da ihtilal çıktı. Fransa ve İngiltere yardım göndermeliydi

 • Fakat yardımı Rusya’ya ulaştırmak mümkün değildi çünkü ortada düşman Almanya (kırmızı) bulunuyordu. Başka bir yol daha vardı: boğazlar…
 • Fransa ve İngiltere, boğazları aşıp, İstanbul’u işgal ederek hem Osmanlı’yı savaş dışı bırakacak hem de Rusya’ya yardım götürecekti.
 • Dünyanın en güçlü donanması olan İngiliz Donanması Çanakkale önlerine geldi. Boğazı öylece geçebileceğini düşünüyordu. Öyle olmadı!
 • Çanakkale boğazını geçmek isteyen İngiliz donanmasına kıyıdan ateş açan Osmanlı ordusu geçişi engelledi. İngilizler yeni bir plan kurdu.

 • Plana göre Gelibolu yarımadasına çıkarma yapılacak, boğaz kıyılarındaki Osmanlı ordusu temizlenecek böylece donanma geçecekti.

 • Osmanlı karargâhı ise çıkarmaların nerelere yapılacağını tartışıyordu. Ordumuzun komutanı Saroz Körfezi’nden olacağından emindi.

 • Tartışılan diğer konu, çıkarma yapan düşmana kıyıda mı yoksa merkezde mi müdahale edilecekti. Orduda merkezlerde müdahale görüşü hakimdi.
 • Bigalı köyünde, yedek kuvvet olarak bulunan 19. Tümen Komutanı, Yarbay Mustafa Kemal, farklı düşünüyordu.

 • Yarbay Mustafa Kemal’e göre düşman Arıburnu mevkiinden çıkarma yapacaktı. Ve ordu kıyıda, derhal müdahale etmeliydi.
 • 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gecede, Bigalı köyünde bulunan 19. Tümen karargahında gemi ve top sesleri duyulmaya başlandı.

 • Yarbay Mustafa Kemal haklıydı. İngiliz ordusu, tahmin ettiği bölgeden çıkarma yapmıştı. Durumu üstlerine bildirmek için hareket geçti.
 • Sabah 06:30’da binlerce İngiliz askerinin Arıburnu’na çıkarma yaptığı teyit edildi. Mustafa Kemal’e düşmanı karşılama emri verildi.

 • Emirde Mustafa Kemal’in sadece bir tabur askerle hareket etmesi söyleniyordu. Oysa düşman kalabalıktı ve kıyıda durdurulmalıydı.
 • Mustafa Kemal durumu derhal üstlerine bildirmek ve daha fazla asker istemek için hareket etti ama kimseye ulaşamadı. Komutanlar yoktu.
 • Bir yanda ilerleyen düşman, öte yanda askerliğin en temel kavramı olan “emir” arasında kalmıştı. Bir karar vermesi gerekiyordu. Verdi.
 • Her türlü sorumluluğu üzerine alarak, üstlerinden emir almadan, 57. alayın tamamına harekat emri verdi. Ateşle oynamıştı.
 • Bölgede yol yoktu. O yüzden dere yolunu takip ederek bölgeye hakim tepe olan Kocaçimen Tepesi’ne kısa sürede vardı. Sigarasını yaktı.

 • Asker yorulmuştu. 15 dakika dinlenme molası verdi. Fakat Kocaçimen Tepesi Arıburnu Sahilini görmüyordu. Düşman gözükmüyordu.
 • Düşman askerini görmesi şarttı. Yanına yaverini, emir subayını ve doktorunu alıp ilerlemeye başladı. Askerler geride kalmıştı.
 • Fakat arazi şartları olumsuzdu. Atlar ilerleyemiyordu. Atları bıraktılar. Bu kez yaya olarak ilerlemeye başladılar. Sadece o ve üç kişi.
 • 25 Nisan sabahı… Mustafa Kemal ve üç adamı, ordu arkalarında kalmış, yürüyorlar… Conkbayırı’na kadar ilerlediler.

 • Bu sırada İngiliz askerleri kıyıya çıkmış ve bölgeye hakim 261 rakımlı tepeye varmış. Kıyıda bulunan az sayıda Türk askeri ezilmiş.
 • Sahil kaybedilince, erler kaçmaya başlamış, Conkbayırı’na doğru tırmanmışlar.. Mustafa Kemal ve üç adamı da orada… Peşlerinde düşman.

 • Erler mermisiz. Mustafa Kemal ve üç adamı yalnız. Atlar yok. 57. Alay geride. Düşman Mustafa Kemal’e kendi askerlerinden daha yakın.
 • Tarihi bir an, muazzam bir kırılma. Düşman, Mustafa Kemal’i oracıkta öldürebilir ve komutansız kalan 57. Alay telef olabilir.
 • Söz Mustafa Kemal’de: “Mantıki bir hüküm müdür, yoksa refleks midir bilmiyorum, kaçan askerlere düşmandan kaçılmaz, dedim.”
 • “Cephaneniz yoksa, süngünüz var, dedim ve bağırarak süngü taktırdım. Askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askeri de yere yattı.”
 • Mustafa Kemal’in de dediği gibi… Düşman karşısında mermisiz, az sayıda asker ve alay komutanı olduğunun farkında değildi.
 • Düşman askeri yere yatınca Mustafa Kemal, yanındaki üç adamdan birini, 57. Alay’ı derhal getirmesi için gönderdi.
 • Bir nisan sabahı, Conkbayırı’nda mermisiz erler ve iki adamıyla birlikte onlarca düşmanla baş başa kalmıştı Mustafa Kemal…
 • Tarih kırılıyordu. Bir milletin kaderi değişiyordu. Silahına davranan Mustafa Kemal, ordusu gelene kadar sıkmaya devam etti.
 • Dakikaların asırlara dönüştüğü bu bekleyişi “marş marş” sesleri kırıp geçti. 57. Alay yetişmişti. Mustafa Kemal saldırı emrini verdi.
 • Yanına ulaşan yüzbaşıya 19. Tümen’in tamamını istediğini söyledi. İkinci büyük riskini aldı. 27. Alay da düşmana saldırmaya başlamıştı.
 • Sigarasını yaktı, sipere geçti ve taarruz emrini verdi. Gün ağarırken, düşman 261 Rakımlı Tepe’den kovuldu. Bir milletin kaderi değişti.

 • 25 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar süren boğuşma sonucunda mermiler yağmur oldu, kanlar oluk oluk aktı. Ve düşman Arıburnu’ndan temizlendi.
 • Peki 57. Alay’a ne oldu? Büyük zaiyat verdi. Kahramanların alayı olan 57. Alay daha sonra Filistin Cephesi’nde görevlendirildi.
 • Bu kahramanların anısına o günden bu yana Türk Ordusu’nda 57. Alay bulunmamaktadır. İşte o kahramanlar, hala oradalar!

 • Hala o tepeyi bekliyorlar!

 • Son olarak.. 1928 yılında silah arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için Çanakkale’ye giden Mustafa Kemal ve her şeyi anlatan yüz hali..

Yazar; CON SINOV

guest
30 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Tahsin GUMUS İnşaat Mühendisi
Tahsin GUMUS İnşaat Mühendisi
1 yıl önce

imla hatası için özür dilerim .

Thasin GUMUS İnşaat Mühendisi
Thasin GUMUS İnşaat Mühendisi
1 yıl önce

savaş birden fazla muharebe ile yapılır . Bu muharebelerden birtanesı ılede sonuç belırlenır. Arıburnu muharebeleride işte sonucu belirleyen önemli bir harekattır . Düşma komutanı gibi düşünebilmek bir maharettir . hem zeka ve birazda şans ister. Osmanlı ordusu çıkarmayı SAROZ KÖRFEZİNDEN BEKLERKEN Yrb.Mustafa Kemal arıburnununu göstermiş ve bu kararı doğru çıktığı için Emrindeki 57. alayı gece yürüyüşü ile Conk bayırı mevki ine intikal ettirmiş , kıyıda bir tabur asker üstün düşman kuvvetleri ve bombardımanı karşısında geri çekilmek zorunda kalmış . İşte geri çekilen birliğin durup yere yatması ve süngü tak emri ile düşmana yüzünü dönmesi …..kazanılan 8-10 dakika içinde 57, alayın savaşa dahil olması , tepelere taarruz eden güçler , taze kuvvetlerin gelmesi ile geri püskürtülür , ardından 27.alay yetişir …düşman kıyı çızgisine kadar çekilir.Eğer bu çıkarma sonucu 57. alay ve ardından 27. alayı Mustafa Kemal Ordu komutanı Liman paşa ile irtibat kuramamasına rağmen kendi insiyatifini kullanarak cepheye sürmese idi Çanakkale daha farklı anlatılacak idi …. ( İngiliz belgelerini okuyunuz ) .

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Yalan yazan tarih utansın.
Hava puslu çakallar kendini kurt zannediyor.
Gün gelir puslu hava aydınlanır, kamal ın gerçek yüzü açığa çıkar.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Ahmet
8 ay önce

Tozol Keşke Yunan galip gelseydi diyenin ardından giden hain.

Seyit Onbaşı
Seyit Onbaşı
Cevap verdi;   Ahmet
7 ay önce

Sakın müslümanım deme , çünkü müslümanda ahde vefa esastır.Saygı,aidiyet,vefa,anlamak,okumak,bilmek,hakkını vermek ,insanlık,kul hakkı v.s müslümaın olmazsa olmazıdır. Sorsan hiç bir seriat kuralını bilmez sana anlatılan hikayeler gözü kapalı inanır aşağılık zavallılarsınız.Sizler münafıktan betersiniz.. Siz kimliksiz kalmış, cahil,vasıfsız sürülersiniz sadece. Boşuna havlama kemik yok size. Yeriniz cehennem inşallah.

Kemal sargın
Kemal sargın
1 yıl önce

Etmeyin bu kadar göz boyanmaz…400/500 gurublar 100/200 lü gurublar halinde gönderilirasker kırdırılır gemide komutan yardım olsun diye tahmin olma ihtimali yerleri bombaaladır ama orda olacak yerini kırdıttan m.kamal askerlerin çok ilermesi sebebi ile kendiaskerleri i topla ile dövmüştür binlerce kasıtlı zaiyat

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Şehidin olmadan vatan olmaz.Vatan olmadan geleceğin olmaz

Md
Md
2 yıl önce

100 yıldır aynı palavralar. Lakin gerçeklerin ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. O da yakındır.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Md
8 ay önce

Düşmana tek bir kurşun bile sıkmamıştır bu ata denen şahıs hiç bir zaman savaşa girmedi hep geri planda kaldı, saçma sapan stratejiyle binlerce ecdadımızın ölümüne sebep olmuştur!!

Seyit Onbaşı
Seyit Onbaşı
Cevap verdi;   Md
7 ay önce

hoşşttt .. gerizekalı

Kemal
Kemal
2 yıl önce

57 .alay 200 200 parca parca gönderilen birlikler karşı tarafa yem gibi paramparça ettirilmiştir .gidenler 350/400 gurublar olsa idi karşı taraf heziemrti zaaiyatsız olacaktı.karşı taraf kayıtları nda ufak gurublar yem gibi geldi ufak gurublar halinde zaiyatı çok olduğu yazar…

Seyit Onbaşı
Seyit Onbaşı
Cevap verdi;   Kemal
7 ay önce

Sen gerizekalımısın diyecem ama insanlara hakaret..

mehmet
mehmet
Cevap verdi;   Seyit Onbaşı
7 ay önce

57 alayın tamamı yok olmuş tek bir adam sağ çıkmıştır iyi araştırın..

tarihci
tarihci
Cevap verdi;   mehmet
1 ay önce

ölülere mi gazilik madalyası vermişler o zaman moron?

Alkis
Alkis
2 yıl önce

Vaybe düşman askerlerinden daha yakınmış askerleri gelene kadar sıkmış iyi sıkmışlar YALAN YAZAN TARIH DEYIL TARIHI YALAN YAZANIN ALLAH BELASINI VERSIN

masum
masum
Cevap verdi;   Alkis
1 yıl önce

sen merdivenaltı din satan çakma müslüman ajanlara inan

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Alkis
1 yıl önce

Yalan değil

Ismail Balaban
Ismail Balaban
2 yıl önce

yalan yazan tarih utansın

Şahcı
Şahcı
2 yıl önce

Palavra palavra bundan önce Yemen’de de var katletmek eri için önlerine sürmüş

Yaw
Yaw
Cevap verdi;   Şahcı
2 yıl önce

Ben de senin katlini gerçekleştireceğim bir adres çözer işi amk oc satılık it

masum
masum
Cevap verdi;   Şahcı
1 yıl önce

amk öküzü madem öyle savaş nasıl kazanıldı
? sınırlar nasıl çizildi? bugün hala nasıl ezanlar okunuyor ? ALlah aklını kullanmayan toplumlara lanet eder sende o lanette boğul inşallah beyinsdiz güruh

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   masum
7 ay önce

Ulan kafir Allah peygamberi katarak kendini müslüman Türk göstermeye çalışma sen ya yahudi ya ermeni yada rumsun sen soysuz bir itsin. Gerçek tarih birgün yazılacaktır o zaman senin gibi güruhlar kaçacak yer arayacaktır.

tarihci
tarihci
Cevap verdi;   Anonim
1 ay önce

gercek tarihmiş 😀 İKİ KİTAP OKUMUŞLUGUNUZ YOKTUR AMK

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
30
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x