İlişkileri başlatan ve sürmesinde etkili olan beklentiler! (‘İlişkinin Doyum ve Kalitesi’)

Flood zamanı: ilişkileri başlatan ve sürmesinde etkili olan beklentiler, ilişkinin doyum ve kalitesine yön verir.

  • Bu yön kişiyi huzura, çatışmaya, anlaşmaya, zıtlaşmaya, götürebilir. O yüzden birbirimize yönelik oluşturduğumuz yada geliştirdiğimiz beklentiler çok önemlidir.

Şimdi ilişkide 7 akılcı olmayan beklentiyi sıralamak istiyorum. Küçük bir not: beklentiler sadece evlilik ilişkisine indirgenmiş değildir.

  1. “öteki beni sevmek zorundadır(başkaları beni tamamen sevmek zorundadır)” bu beklenti ilişkinin devamı için mutlak sevgi baskısı yaşatır. Sevgiyi her zaman hak ettiğini düşünüp beklerken garip bir şekilde ilişkiden soğuyan bir adam/kadın bulman içten bile olmaz.
  2. “başkaları beni hatalarımı kabul etmek zorundadır”. Yani hata yapmak benim en doğal hakkım, o bunlara karşı toleranslı, müsamahalı olmak zorundadır. Bir ilişki ancak onun benim tüm hatalarımı hoş görmesiyle sürer.
  3. “tartışma korkunç bir şeydir”. O yüzden sorunlarda, çatışmalı durumlarda susulmalıdır. Uyum her şeyden önemlidir ki bu ilişkiyi yalancı bir uyuma götürür. Tartışmazlar ama içleri kaynar. Sivri taraflarını dengelemeyi öğrenemezler daha çok sivri taraflar yok sayılır.
  4. “bir ilişki ömür boyu devam etmelidir.”insanlar bu uğurda bir çok zorlayıcı şeye katlanırlar, aldatılma, iki yüzlülük, bencillik, kötüye kullanılma,  reddedilme, küçümsenmeye, hatta şiddete bile. İlişki canlı bir organizmadır. Vaadesi dolduğunda bitebilir.Bazen bitmesi bile gereklidir.
  5. “karşılıklı uyumsuzluklara katlanmak zordur”.Hiç uyumsuzluk olmamalı,yani ilişkinin zenginleşebilme ihtimali olmasın demek gibidir. Uyumsuzluklar ilişkiyi çıkmaza sürükler gibi dursa da,kişiyi değiştrmeye çalışmadan onu kabul edebildğin zaman uyumsuzluklar çeşitlliğe dönüşebilir.
  6. ” eşin yada ilişkinin iyileşebileceği düşüncesi gerçekçi değildir. Eşin veya ilişkinin iyileşmesi düşünülemez”. İlişki canlıdır. O yüzden insan, hayvan, bitki gibi iyileşebilir, değişip, dönüşebilir.
  7. ‘eşim benim isteklerimi yüzümden anlamalıdır”( en sevdiğim beklenti!!!). Ancak yüzünde hangi duyguyu hissettiğin tahmin edilebilir. Kimsenin, birinin aklından ne geçtiğini yani beyninde dolanan cümleleri anlama gibi özel bir yetisi yoktur. Böyle bir programla dünyaya gelmedik.

Yalnız kişi, prens adam/prenses kadınsa büyüklenici bir modda ilişkide kalıyorsa, böyle bir beklenti anlaşılabilir. Ama büyüklenmeci bir modda ilişkide olan birisiyle yaşam itaat/emir düzleminde yaşlanma riski taşır.

Bu Konu, psikologumitkrblt @umitkarabuluttt Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x