Garip toprakların kimsesiz balicisi; Kuşçu Kadir

Yeni dökülmüş asfalt kokusunu sevmeyen var mı acaba ya da bol dumanlı sinek ilacı arabası peşinden koşmayı, ben çok koştum o kamyonetlerin arkasında, yeni dökülmüş asfaltta çok kirlettim üstümü başımı.

 • Eskiden vızır vızır arabalar yoktu sokaklarda, çocuklar vardı, iş gücü olmayan kadınlar, at arabaları, elinde karpuzla eve dönen babalar, köşe başlarında züppeler, cam kenarlarında gelinlik kızlar vardı. Hayat akıp giderken taa üç sokak aşağıda bir mevzu olur, herkes ora koşardı.
 • Sanırım içe kapanık bir çocuktum, etrafta olan bitenden ziyade insanlara bakardım çaktırmadan. Haylaz değildim, az buçuk yaramazlıklarım vardı elbet ama sessizce etrafı gözlemleyen, gördüklerini içselleştiren değişik biriydim.
 • Bali denen illetin yeni yeni sokaklara düştüğü yıllardı, bakkallar gençlere baliyi satar, şeker poşetini de hediye ederdi. Her sabah bizim sokakta en az beş on tane poşet görürdük, dibine sıkılmış, sarı sidikli poşetleri, bize öyle derlerdi dokunmayın o poşetlere sidik var!
 • Hiç biriniz Kadir’i tanımıyorsunuz, Kuşçu Kadir’i. 22 yaşında mahalleye kök söktüren, gafticilik, tırnakçılık, daraba patlamaclıkta dünya markası Kadir’i tanımadan ölmeyin diye anlatıyorum, sokağın sessiz sustalısı, kelebek bıçak şovmeni Kuşçu Kadir!
 • Alacagögüs, Kutkuyruk, İstanbullu, Tumanlı, Paçalı, Taklacı. Kadir’in can alıp can verdiği, yüzlerce metre öteden tanıdığı can arkadaşları bunlar. Mevzu kuşlarsa Kadir kuş gibidir, mevzu bunlar değilse mahallenin belalası, esnafın korkulu rüyası züppe Kadir.
 • Hani şey derler babası ölen çocuklarda garip bir bakış vardır diye, hah işte Kadir de öyle bakıyordu etrafa. Bir gözü geçmişinin depreşesinde kısılmış, diğeri ise fal taşı gibi anı kurtarmakla iştigal. Gelen giden şikayetçi, anasının elinden gelen bir şey yok. Kadir durmuyor!
 • Sokakta dilbaz bir abla var öyle umursamaz bir tip, bizim oralı da değil hani, dışardan gelin gelmiş, ağzında sakız cak cak, altta şalvar üstte hırka sabah akşam dedikodu ayaklarında komşu kadınlarla birlikte. Ben klasik yerimdeyim, köşede oturmuş sokağın asfaltı inceliyorum.
 • Sözde bir dedikodu dönüyor ama kimse emin değil, Kadir biz kıza aşık olmuş, sabah akşam kızın sokağından motorla geçiyormuş, artistik hareketler, motor üstüne yatmalar, ön teker kaldırmalar falan. Öteden de Kadir geliyor, saçlarında yarım kilo jöle, ayakkabıları boyalı, gevşek gevşek gülüyor.
 • Bir elinde kelebek bıçak koynunda da güvercin var hareketlerden belli, yanfirik yanfirik yürüyor. Kadir tam kadınların yanından geçerken, bizim yabancı geline yandan hafif bakış attığı anda, gelinin ağzı durmadı; “oo Kadir efendi düğün ne zaman?”
 • Kadir hemen yelkenleri suya indirdi, milletin korktuğu piskopat Kadir kedi gibi konuşuyordu, aşık olmuş lale. Kadınlar hemen akıl vermeye başladılar, git bir iş bul olmaz böyle, kızı sana vermezler, güvercin ayağını bırak, yaşının adamı ol!
 • Bizimki üç beş sokak ötede oturan kıza aşık olmuş, kız da uzun saçlı, esmer daha körpecik biri, bir perde fabrikasında ablasıyla beraber çalışıyormuş. Kadirler bir kaç kez kesişmişler kız da boş değilmiş, kadınlara öyle anlatıyordu. Kadınlar da bunu dinletikçe, akıl veriyordu.
 • Öyle böyle derken bizimki iyice akıllı uslu biri oldu çıktı, sokakta bizimle maç yapıyor, kadınlara şaka vs yapıyor, bize güvercinlerini vs sevdiriyordu, aşk başına vurdu! bunun deyip mahallenin abileri bizimkiyle geyik yapıyordu, bizimkinin de sürekli ağzı kulaklarında.
 • Kadir bir de açılıverseydi ya kıza ama nasıl olacaktı dimi? Kadınlardan biri sokakta dedikodu yaparken bizimkinden bahsetmeye başladı; Kadir’i o kızın elinden tutarken görmüşler, ooo! Diğerleri de gülüyor, ordan camdan biri soruyor konudan habersiz, kız kimmiş kız? Diye bağıyor.
 • Yine böyle mahallede hurdacıların bitik soba borularına göz diktiği günlerde, Kadir mahalleden geçerken, ishal ağızlı yabancı gelin Kadir’e; Kadir kıza açıldın mı lan? Dedi. Kadir de; kız değil yenge diyeceksin! Deyip güldü, bu sefer de kadınlar biz inanmayız, hani kanıt? Mendil, var mı? Deyince, mendil yok dedi Kadir.
 • Bunun üstüne yabancı gelin; ee kız sana daha mendil bile vermemiş, ne yengesi olacak ki? Dedi. Kadir’in morali bozuldu, o zamanlar mendil alma önemli bir mevzu, gögüste bekletilirdi o mendiller bilen bilir. Canımdan can verdim demekti.
 • Kadir bu mendil mevzusunu kafaya takmış, ertesi gün olunca kızdan mendil istemek için, kızın servis durağında beklemiş, kız gelince kızdan mendil istemiş, kız da demiş ki yanımda yok, akşam veririm, Kadir olmaz demiş, benimle dalga geçtiler, mendil bul ver bir şekilde!
 • Kız ya aşkım ben seni seviyorum, illa kanıt mı lazım, sonra verelim demiş ama Kadir takılmış bir kere konuya, kız da al sana fabrikada taktığım, eşarbım bunu göster, napalım artık demiş.
 • O gün kadir kadınların yanına geldi, yabancı geline; ahanda mendil burda deyip gülüyordu, uçları lastikli pembe renkli bone eşarp tarzı bişey, Kadir parmalarında döndürüyor, kadınlar da; ooo Kadir efendi, sen de ne yere bakan yürek yakanmışsın meğer! deyip şakalaşıyorlardı. Kadınlar, Kadir’e düğünde bizi kuaföre götürsene darlaması vs yapıyordu.
 • Ben iki gün mahallede yoktum, amcamlarda kalmıştım, geldiğimde, sokakta üç tane ambulans vardı, onlarca polis, devlet adamları, sağdan soldan adamlar, yüzlerce kişi. Kadir kendini asmış! Garip toprakların kimsesiz balicisi Devranı döndüremeden Boynunda Güvercin kanadıyla..
 • Kadir’in sevdiği kızın sokağında da büyük bir kalabalık vardı, sonra ora koştum, Kadir’in sevdiği kız, fabrikada çalışırken saçlarını perde dokuma makinesine kaptırmış, tam makineye eğildiği anda iğneler uzun saçlarını kapmış, kız bağırmış, bacısı koşmuş, tutmuş çekmişler ama Ne fayda makine durmamış, kızı saçları ile birlikte iğnelerin arasına çekmiş, örülecek saç bitince yüzlerce iğne kızın kafasına..

Güpür Perde Fabrikasında Genç bir kız, Ablasının kollarında Perdeye kanıyla gül deseni örmüş. Okuyanlardan. A. R. O

Bu Konu,  Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Chapter 1 |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x