Balkanlarda Türkiye Sevgisi

Balkanlarda bize olan sempati bizden önceki 5 asil asrın bakiyesidir. Şu andaki bazı kaba saba ve kültürsüzlerin meydana getirdiği algının semeresini ise 20 yıl sonra göreceğiz. Bu FLOOD Bazı insanlarımıza karşı Balkan ülkelerinde edindiğim olumsuz imajla alakalıdır.

BAĞIRARAK VE YÜKSEK SESLE KONUŞMAK

 • Vatandaşlarımızla alakalı özellikle Bosna Hersek’te en yaygın gözlemlenen şeylerden birisi. Şehirli kültüre son derece ters ve halkça çok yadırganıyor. Vatandaşlarımız diyorum zira Türkiye Cumhuriyeti mensubu kimseler bu gruba giriyor.

ÖĞRENCİ GÖRÜNÜMLÜ KURAL TANIMAZ DİPLOMA MÜŞTERİLERİ

 • Bir kısmı öğrencilikle uzaktan yakından alakası olmayan bir güruhtan dolayıdır. Mostar köprüsünü araçla geçenlerden tutun, basına malzeme olan onca kişi vardır. Trafikte kadına çarpıp kaçan, kirayı ödemeden kaçanı da.

ZİBİDİLER

 • Zaten Türk dizileri ile dilimize aşina Arnavut ve Boşnaklar için şu kelimeleri anlamak zor değildir. “Pakete bak”,”Kadına baksana”, “Kıza bak”. Bunların tamamını dinlerken yerin dibine giresiniz geliyor. Bu şikayeti evli olsun bekar olsun çoğu kişiden duyuyorum.

PATAVATSIZLAR-A

 • Yabancı dil bilmediği için yerli halkla iletişim kuramayıp, az bir Türkçe bilen bulduğu zaman da siz aslında Türksünüz. Türkçe öğrensenize? diye akıl veren tipler. Bunlar 1878’den 2018’e saymasını bilmediğinden aradaki asırda neler değiştiğini umursamazlar.

PATAVATSIZLAR-B

 • Restoranda sipariş verip Çevap bu muymuş? Köfte bu ayol. Bunlar dolmayı fırında mı yapıyor? Biz haşlıyoruz. Bizimki daha güzel siz yapamıyorsunuz. diyen tiplerden de şikayet var. Bir de Boşnak restoranında Bu ne eti? Domuz dalan olmasın ha! diyenler.

KENDİLERİNİNMİŞ GİBİ HAREKET EDENLER

 • Girdikleri caminin abdesthanesi önünde karıları abdest alıp bozsun diye baraj kuran ve normal vatandaşı geçirmeyen tipler. Tiran’da Ethembey camiinde başıma geldi. 5-6 Türk vatandaşı karıları için merdivenleri kapatmış. Kaba ve avamca.

TÜRBE VE MEZAR NOSTALJİSTLERİ

 • Gördükleri Türbe, tekke ve mezar taşlarının hepsini Anadolulular yaptı sanan, Anadolu’dan gel de buralarda bunları yap vay be ecdad neler yapmış? diyen,mezar taşının üzerindeki yazılardan orada yatanın oranın yerlisi olduğunu bilmeyen tipler.

PAZARLIK BEZDİRİCİLERİ-A

 • Girdikleri dükkanda 2 euroluktan 200 euroya dek 40 şeyin fiyatını soran, satıcının bir saatine mal olduktan sonra ellerine aldıkları bir buzdolabı magneti için pazarlık yapıp bir hatta yarım euroya düşürmek isteyen ve kimi zaman kovulan kişiler.

PAZARLIK BEZDİRİCİLERİ-B

 • Havalimanında taksiyle pazarlık eden taksici 15 euro dedi ise 10 euroya düşürmek için adamı kolundan tutan, adam basıp gittiğinde “kaba bunlar yahu kaba! Sırplar bunlara iyi yapmış” diyenler. Bunu da bizatihi benimle giden bir zavallı demişti.

SEVABA GİRMEK İÇİN GELİN ALMAK İSTEYENLER

 • Bosna savaşı biteli 23 sene olmuş, Türkçe bilen gencinden profesörüne yeni tanıştığı herkese mesaj atan, ülkenizden sevaba girmek için evlenmek istiyorum diyen tipler. Arakan’da, Suriye’de savaş var ama o sevabı Bosna’dan istiyor.

GÖRGÜSÜZ SÖZDE YATIRIMCILAR

 • Ülkenize yatırım yapmaya geldik diyerek 200 euroya çalışacak adam arayan, filan bankanın kredisi veya yatırım hibesi için araya hatırlı kişileri katmaya çalışan kişiler ve onların yerel halktan kopuk ve onları çoğu kez aşağılayıcı tavırları.

GÖRGÜSÜZ SÖZDE YATIRIMCILAR-B

 • Turizm şirketi kurup şirketinde kokartlı yerel rehberler yerine orada okuyan Türk öğrencileri 150€’ya vergisiz çalıştıran, Balkanlarda hangi cemaat güçlüyse sohbet halkalarına girip 15 temmuzdan sonra bir anda devletçi kesilen eyyamcı tipler.

TÜRKLERLE EVLİ YERLİLER

 • Zamanında Zaman yazarı olup abi/abla denilen, 15 temmuz sonrası bir anda devletçi kesilip elçilik binamızda pozlara giren,babasının hac, umre ve namaz fotoğrafına dek ailesinin her özelini popülarite için kullanan her devri kazananı eyyamcı tipler.

TARİKAT VE GAWS ŞUBESİ TİPLER;  Menzil Tarikatı; Gavs Kimdir? Nasıl Çalışırlar? Mal Varlıkları Nedir?

 • Kurdukları dernekleri ve yurtları ile Balkanlarda olup olmayacağına dair bölgedeki insanlarda haklı şüpheler uyandıran, Balkanlarda tek kurtuluşu akılları sıra çözmüş olan ve bu da şeyhlerine ittiba etmek olan kişiler.

TÜRKİYE GÜNDEMİNİ TAŞIYICILAR

 • Türkiye’de meydana gelen herhangi bir olayı Saraybosna, Üsküp veya Prizren’de 10-10 kişilik bir grup oluşturup protesto ederken bunun görsellerini sosyal medyaya koyup siyasileri ve elçileri paylaşımda tag’leyen niyeti belli garip tipler.
 • Halk da doğal olarak “Bize ne sizin siyasetinizden? Benim fakirliğim neden gündem değil protestonuzu kendi ülkenizde yapın”diyor. Şimdi bizde her şeyi kendine mübah gören bir kitle var ve başkalarının ülkesinde olduğunu çoğu kez unutuyorlar.

EBRU+TEZHİP+HAT=NOBEL

 • Türk kültürü ile ilgili sanatsal etkinliklere mutlak dahil edilen İslami sanatçılarından dolayı Türklerin başka sanatı olmadığını düşünen bir kitle de var.Karikatürist,Senarist, Müzisyen, veya Türk yemekleri ustası ve ödüllü mimar niye yok? diyorlar.

İŞ BAĞLAMACILAR

 • Balkanlara bir şekilde giden ve zamanında kadın pazarlamasından tutunuz, ihale takibi ve komisyon almaya dek işlerle uğraşan, et ticareti yapıp vurgun yaparak kayıplara karışan bazı tipler. Unutmamalı ki Balkanlarda HDP’ye de ciddi bir oy çıkmıştı.

SAMİMİYETSİZLER

 • Türklere Balkancılık satıp,arka planda farklı işlerle meşgul tiplerdir.Misal bunların bir acentesi vardır.Devletten aldıkları bir grubu eskiden STV izleten bir restoranda yedirip Mostar’da ucuz diye Hırvatların otelinde yatırırlar.

PİYASA İŞİ AMCALAR

 • Arnavutluk’ta Pastiçeri Turke, Sırbistan, Kosova ve Makedonya’da Türk Market adıyla faaliyet gösteren, ucuz ve kalitesiz ürünle tanınıp Türkiye’den en ucuz malları bulup satan mekanlar. Bunlar en zararsızıdır ama TÜRK marka algısını da bozuyorlar tabi.

BAĞDAT CD-BEŞİKTAŞ-NİŞANTAŞI TAİFESİ

 • Balkanları 3. dünya ülkesi gibi gören, oralar da ne ki? Kafasında olan, Atina, Selanik ve Dubrovnik dışında Balkanları takmayan tiplerdir. Bunların yerine Anadolu kaplanları gider ve 1’den 16’ya kadar sayarız işte. Not: Beşiktaş’tanım

EVLAD-I FATİHANCILAR

 • Konuşmalarında Evlad-ı Fatihan, Aliya, Tuna boyları, Rumeli erenleri, Sarı Saltuk gibi kelimeleri kullanmadığı sürece bir A4 kağıdına Balkanlara dair ne yazacaklarını merak ettiğim tiplerdir. Bunların kurum, makam ve mevkilerine hiç girmeyeceğim.

-MUHTEŞEM ÜÇLÜ ÜSTADI BELEDİYELER

 • Muhteşem üçlü dediğim; *Toplu Sünnet *Toplu İftar *Mehter işinde uzmanlaşmış ve bu işleri PROJE diye anlatan belediyelerin ortaya çıkardığı tepki de yok değil. Halktan bizi sünnet ve iftarla kandırmayın biz ikisini de yapıyoruz diyen çok.

PROJE TURİSTLERİ VE BELEŞE ARAYA KAYNAYANLAR.

 • Filan belediyenin gezisi,Rumeli-Anadolu gençlik buluşmaları,filan üniversite folklör gezisi gibi şeylere katılan ve bazen 45 kişilik ekibin 20 kişilik kısmını işgal eden bir yerde tanıdığı olan gereksiz tipler ve asalak takım.

KAÇAK, SUÇLU VE YATARI OLANLAR

 • Çek, senet, yaralama ve benzeri tür durumlardan dolayı kesinleşmiş cezası olan ve bir Balkan ülkesinden diğerine oturumu her bitişinde sergüzeşt misali geçiş yapan ucuz mekanlarda meskun tipler. Bunlar genelde Bosna ve Arnavutluk’ta yaşar.

BİPOLAR STRATEJİST VE KONFERANS ADAMLARI

 • Lafını sözünü bilmeden kuru/yaş Rumeli insanı geneline sallayan, üstüne Balkanlarda konferanslara kimin neden davet ettiğini anlaması zor, patavatsız ve bakan bile fırçalayabilen yerli halkın zerre kadar ilgisini çekmeyen tipler.

HER GÖRDÜĞÜNÜ OSMANLI SANANLAR

 • Saraybosna’da Vjećnica kütüphanesini Osmanlı kütüphanesi olarak anlatan rehberler ki bu adamlar şehrin dibindeki sarı tabyaya Türk turistleri çıkarıp işte Sırplar şehri buradan topa tuttu şeklinde kuyruklu yalanları da söyleyebiliyorlardı.

BÜYÜK PROBLEMLERE KÜÇÜK AÇIKLAMALAR GETİRENLER

 • Yerel aydın ve entellektüel simaların tepkisini çekenlerdir. Bunların yaptıkları gaflar arasında”Boşnaklar dinden uzaklaştı,Hıristiyanlarla evlendiler sonra da Allah onları cezalandırdı” manasında çevrilecek sözleri vardır.

AĞLAKLAR

 • Bunlar bazı yerli 3. Sınıf şairler ile onları burada çok önemseyen kişilerden oluşur. Bosna savaşını dramatize şekilde anlatan bu kişiler o belediye senin bu kültür merkezi benim gezer ve taltif edilir.Aliya evliya olur. Boşnaklar da süper takvalı kişiler olur.

AĞLAKLAR-2

 • Bu adamların meydana getirdiği ve zihinlerde oluşturduğu gerçekten kopuk Bosna algısı, Bosna’ya uçak bileti alan kişinin havalimanında gördüğü bakımlı bayanlar ile ilk yarayı alır. Bosna’da bira içen, öpüşen her Boşnak artık hedefe konur ve gözden çıkarılır.

DERNEKÇİLER

 • Bazı Balkan dernekleri kurup Balkanlarda birşey yapmak yerine, kurdukları derneğin üye sayısını şişirip siyasilere yaklaşarak ihale almak veya Balkanları temsil eden vekil olmaya hallenen düşük profilli işadamları.Bunlar da Rumeli kökenlilerin bir türevidir.

EĞİTİMCİLER, KAMPÇILAR

 • Kur’an kursu yaz kampı için Balkanlar’dan senede 30-40 öğrenci getirip bilinirlik elde ettikten sonra Balkanlar’da Türk dış politikası ve kurumlarının oyun kurucu kadrosunda yer etmek için ona buna şucu bucu diyen coğrafyaya yabancı emekli amcalar.

SAHTE AKADEMİSYENLER

 • Gerçekte ünvan sahibi olmayıp, kimisi yaşadığı şehirde pastacı, kimisi banka emeklisi olan 3-5 sahtekarın Türkiye’de kendisini Rumeli’den profesör ve doçent diye tanıtıp Tv programları ve hatta üniversiteler ile kurumlarda sempozyumlara katılanları.

BALKANLAR BİZDEN SORULURCULAR

 • Bir şekilde kendileri ya da babalarının elde ettikleri kontaklarına güvenerek Balkanlar’da kendilerini”Reisin gönderdiği ekip” yalanıyla tanıtan, devletin adını kötüye çıkarmaktan öte algı uyandırmayan rant tutkunu palavracı, paracı tipler.

HAYALCİLER, YENİDEN GELECEĞİZCİLER

 • Hiç bir argümana dayanmaksızın, Balkanları alacağına inanan, Balkanlara gitmek şöyle dursun, hayatında Edirne’ye bile gitmemiş tiplerdir. İlk yurt dışı seyahatlerinde 16.yy’da hacca gidenin alimlik kesmesi gibi Balkan uzmanlığı yaparlar.
 • Bunların az eğitimli olup vaiz olarak Balkanlara gidenleri hutbelerde ve vaazlarda bu söylemi ağızlarından kaçırmakta ve yerel Müslüman halktan Türk olmayan Arnavut ahaliden tepki görebilmektedirler. Boşboğazlıktan başka bir şey değil.

TAŞ TUTKUNLARI

 • Balkanlarda Müslümanların göçe zorlandığı veya katledildiği bir yerde Müslüman dönüşünün artırılması gibi projeler yerine bir köprü ya da çeşme onarımını çok daha öncelikli gören, o köprüden bir Müslüman geçip geçmeyeceğini dikkate almayan kimi insanımız.

TAŞ TUTKUNLARI-2

 • Berat’ta kalan birkaç camide de eş zamanlı restorasyon başlatırız ve 2 cami an itibarı ile kapalıdır. Tam bu esnada ise Berat Ortodoks gençliği çatır çatır çalışmaktadır. Yunan yardımı ile ve az bütçelerle halk vaftiz edilmektedir. Taş çok mühimdir tabi.

 Balkanlar’da KKTC’deki bir kesim gibi bizlere tepkili ve yakın gelecekte bize karşı kalpleri soğumuş insanlar olmamaları için aklı selim kimselerle oralarda var olmalıyız. Rumeli’yi bir kez kaybettik. Bir kez de insanlarını kaybetmeyelim. Vesselam!

Yazar; Dr. Yüksel Hoš © Jxlhš

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

1000
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Pdf Free Books Download |