Cumhur İttifakı ve Milliyetçi Cephe Hükümeti! (‘Siyasal Şiddetin Örgütlenmesi!’)

Akp ve MHP, milliyetçi cephe hükümetleri döneminde kullanılan siyasal şiddeti hoyratça kullanmakta ve muhalefeti devlet düşmanı terör yandaşı olarak göstererek fiziksel şiddetin önünü açmaktadır. Bu bağlamda Erdoğan hükümetine 3.Milliyetçi Cephe hükümeti demek yanlış olmayacaktır.

  • Milliyetçi cephe hükümetlerini tasvir ederken Demirel’in kullandığı “sıkıyönetimsiz sıkıyönetim” formülünü Rte; “Ohalsiz ohal” rejimiyle benzeştirmiştir. O dönem yaşananların pek çoğu şu anda da hayata geçirilmiş olup iktidarda kalmak için her yolun mübah olduğu süreçteyiz.
  • Ancak milliyetçi cephe hükümetlerinin ülkeye verdiği zararı düşünürsek bu sürecin de nasıl sonlanacağını ve ülkenin uzun süre düşmanlık ve şiddet tohumlarıyla yanyana yaşayacağını görmemiz lazım. Beka sorunu MC hükümetlerinde olduğu gibi iktidarda kalma sorunudur.
  • MC Hükümeti iç güvenlik ve devletin bekası amacıyla ortaya koyduğu baskı pratik ve mekanizmalarını güçlü devlet söylemi temelinde meşrulaştırmaya ve bu bağlamda kamu düzeni ittifakını genişletmeye çabalamıştır. Tıpkı bugünkü söylemler gibi, Cumhur ittifakı gibi.

  • Siyasilerin kullandıkları dille zehirlenen toplulukların fiziki şiddete başvurma eğilimi daha fazla olacaktır. Bahçeli’nin 1 Mayıs’a hazırlanıyorlar hatırlatması üzerine söylemek gerekirse 1 mayıs 1977 Katliamı da 1. milliyetçi cephe döneminde olmuştur.
  • Siyasal şiddetin artması bir müddet sonra şiddetin farklılaşmasına ve toplumun kutuplaşarak birbirlerine yabancılaşmasına ve şiddeti meşru bir araç olarak görmesine sebep olabilir. Bu aşamada siyasal şiddetin dozunu azaltmak ve sonuçlarını engellemek Akp hükümetinin elindedir.

Kaynak; Twitter, Efkan Bolaç@efkanbolac

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar