Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?

Beynimizin %10 unu mu kullanıyoruz?

 • Uzun yıllardır konuşulan ve tartışılan bu soruya ben “evet” yanıtını vereceğim:) Evet, beynimizin %10,hatta daha az kapasitesini kullanabiliyoruz. Buradaki rakam önemli değil.Ama kullanabileceğimiz potansiyel çok daha fazla. Şöyle ki:
 • Örneklerle gidelim. -Newton,Einstein,Feynman gbi pek çok fizik ve matematik dahilerine bakalım. Doğuştan gelen yüksek zekaları yanında yıllarca süren öğrenme-araştırma süreci yaşadılar. Bunların beyin kullanma kapasiteleri ortalama insandan defalarca kat fazla değil midir?
 • -Leonardo da Vinci,Michelangelo ya da Mimar Sinan gibi sanat dahilerinin beyinleri yine kendi alanlarında çok üst düzeye ulaşmış durumdadır. -İki Rubrik küpünü havaya atıp tutarak 5 dk içinde çözebilen bir çocuğun bu alandaki beyin kapasitesi kıyaslanabilir mi?
 • -Akrobatik jimnastikçilerin o olağanüstü denge,koordinasyon ve kas gücü kullanımını sağlayan beyin kapasitelerinin yüzde kaçı ortalama insanda vardır? -5-6 dili konuşabilen insanların beyinleri? Örnekler çoğaltılabilir. Demek istediğim şu:
 • İnsan beyni, -Yeni bilgiler öğrendikçe, -Belli konularda araştırmalara yoğunlaştıkça, -Sorunlarla karşılaşıp mücadele ettikçe, -Problemleri çözdükçe yeni bağlantılar yeni devreler oluşturuyor.
 • Bilindiği gibi beyin hücreleri,yani nöronlar,uzantıları aracılığıyla birbirleriyle “sinaps” dediğimiz bağlantılar yaparlar.Bu bağlantılar bir çeşit elektronik devreler gibi çalışır,zihin ya da zeka dediğimiz süreçler böyle belirleniyor.
 • Hücre,yani nöron sayısı belirlidir,sabittir ama bağlantılar,devreler öğrenme,araştırma,mücadele ve problem çözme süreçleriyle sayıca artar.Her öğrenilen bilgi yeni bir “elektronik devre” demektir. Bu da beyin kullanım kapasitesini defalarca kat artırır.
 • Basitçe söylersek,beyinde 100 bağlantı olanla 1000 bağlantı olan arasında ciddi bir kapasite kullanım farkı var demektir.
 • Sonuç olarak,tabii ki beynimizin “Anatomik” olarak her yerini, yani %100 ünü kullanıyoruz.Kullanılmayan tek bir köşesi bile yok. Ancak “Fonksiyonel” yani işlevsel olarak kapasitesinin çok azını kullanabiliyoruz.
 • Bu kapasiteyi tahminlerin çok ötesine,öngörülemeyecek düzeylere kadar artırmak mümkün. Hele ki vücut sağlığıyla beraber onu da sağlıklı tutabilecek ideal koşullar da sağlanırsa,yaşlanma geciktirilebilirse bu potansiyel nerelere varabilir?
 • Sayın Fatma Hoca’nın @ekonomist_hatun tweetiyle açılan konu böyle ilginç noktaya geldi:) Kalpte de böyle bir yüzde var mı diye düşünelim:)

Fatma Hoca iktisat@ekonomist_hatun; Diyorlarki “Beynimizin %10’unu kullanıyormuşuz” Peki ya “Kalbimizin” ? Istediğin kadar zeka fışkırsın beyninden, anlamak hala kalbin işiydi .. #aşkiktisatta

Bu Konu, Bulent Polat @drbulentpolat Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar