Berat Albayrak; Trabzonspor

Trabzonspor ile Berat Albayrak arasındaki ilişki, bir siyasetçinin desteklediği takımla olan ilişkisinin çok üzerinde. Kamu yetki, kaynak ve imkanlarının bir takım lehine kullanıldığı bu ilişki, sayısız örnekle sporda devlet destekli haksız rekabetin açık tanımını oluşturuyor.

 • Berat Albayrak 2019 yılı Şubat ayında NTV’de katıldığı bu ilişkiyi şöyle ifade ediyor: “Niye Trabzonsporluyum? Her babayla evlat arasındaki ilişkide çok özel konular vardır. Babam, memleketle bağımızı güçlü kılmak için sporu da işin içine katarak böyle bir duygu aşıladı”
 • Dolayısıyla Trabzonspor, MSP’den Trabzon milletvekili olan, Necip Fazıl ile birlikte yargılanan daha sonra RP’de İstanbul Milletvekili seçilen Sadık Albayrak’ın “gurbetteki” evlatlarının “memleketleri” ile bağını güçlendirmek için duygusal ilişki kurduğu sembollerden biridir.
 • Bu duygusal motif Berat Albayrak’ın Trabzonspor’a bakışını etkilemiş, yaptığı evlilikten sonra atıldığı siyaset hayatında kendi “tabanını” oluşturması için de önemli bir araç sağlamıştır. Trabzonluların Trabzonspor’a düşkünlüğü, siyasi imajına da katkı sağlayacaktır.
 • Trabzon’da bir kahramana dönüşmek, Trabzonluların da kendisini daha fazla benimsemesini sağlamak için elindeki imkanları kullanmaktan çekinmeyen Berat Albayrak 2016 yılında Trabzonsporlulara “Akyazı Müjdesi” vererek manşetlerde yerini aldı.

 • 2015 yılından itibaren AKP’de Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Genel Başanlık yapmış insanlar partiden tasfiye edilirken Berat Albayrak’ın hükümetteki ve partideki konumu güçlendi. Bu dönemde Berat Albayrak elindeki gücü artan bir oranda kullanmaya devam etti.
 • 2019 yılında mali olarak Trabzonspor sıkışmıştı. Sponsor bulunamıyordu. Berat Albayrak konuya el attı. Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ile görüşerek Trabzonspor’a sponsor olmaya ikna etti. Trabzonspor bu anlaşmayla 3 yıl için 9 milyon € kazandı.

 • Karadeniz’de Son Nokta ise çok daha farklı “yardımlara” değiniyor. Yazının başlığı “Trabzon’un arkasındaki gizli kahraman Berat Albayrak” Yazıya göre “Battı, bitti denilen Trabzonspor’u ayağa kaldıran sihirli değnek” Berat Albayrak’tan başkası değil.

 • Yazı şöyle diyor. “2 yıl önce ekonomik kaosun içerisinde olan Trabzonspor’da duruma Berat Albayrak el koydu. Güvendiği adam olarak Ağaoğlu’nu seçti. Reçeteyi istedi. Kolları sıvadı.” Yani Ağaoğlu’nu destekleyen, seçilmesini sağlayan kişi Berat Albayrak oldu.

 • Yazıya göre Berat Albayrak neredeyse Gölge Başkan. Berat Albayrak “kulüp ekonomisinin denetimini eline alıyor”, “borçlarını takip ediyor”, “gelir kaynakları ve sponsor desteğini gözden geçiriyor”, “yeni gelir kaynakları sağlıyor.” Mali ve idari denetim yapıyor.
 • Bugün Trabzonspor’un tam 21 sponsoru var. Berat Albayrak’ın yardımcısının Yönetim Kurulu’nda olduğu hükümet kontrolündeki Turkcell, Vestel, QNB, Maare Grup önemli sponsorlar arasında. Hepsinin yöneliminde hükümet ile ilişkiler etkili.

 • Daha önce Ahmet Ağaoğlu Aspor’a yaptığı açıklamada, Trabzonspor’un UEFA’nın vereceği Avrupa Kupalarına katılmama kararını da Cumhurbaşkanı yardımıyla yaptığını söylemiş, örtülü ödenekten kulübün 51 milyon € aldığı iddiaları kamuoyunda tartışılmıştı.
 • AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora da Trabzonspor Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Kulübümüzün Avrupa kupalarına katılmasında Berat Albayrak’ın katkısı olmuştur” diyerek ilişkinin boyutlarını açıkça göstermişti.

 • Berat Albayrak’ın Trabzonspor’a destekleri yalnızca düz ekonomik kaynak olarak da anlaşılmaz, medya desteği de bu ekonominin önemli bir parçası. Albayrak ailesi tarafından kontrol edilen Ahaber, Aspor ve diğer yayın organları Trabzonspor lehine yaptıkları yayınlarla biliniyor.
 • Adı geçen medya kanalları Fenerbahçe’ye karşı sistematik ve bilinçli bir taarruz kampanyası oluşturarak, Erman Toroğlu gibi isimlerle kulübün manevi kişiliğine yönelik her türlü haksız itham ve iftiranın da ana üssü olmuş durumdadır.
 • Berat Albayrak’ın TFF üzerinde de önemli bir gücü olduğu tartışma götürmez. Nihat Özdemir başta olmak üzere TFF yönetiminin tümüyle hükümet üzerinden kurulan yıllara dayanan ekonomik ve sosyal bağlar zaten böyle bir güç aralığını kendiliğinden üretiyor.
 • Ortadaki soru da basit maaşı kamu tarafından ödenen ve Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir Bakan, Trabzonspor’un ekonomik durumunu denetlemeye, borçlarını yapılandırmaya nasıl mesai ayırabilir? Sahip olduğu pozisyonu nasıl tek bir kulübün çıkarına kullanabilir?
 • Yalnızca Vestel ile yapılan anlaşmanın değeri 9 milyon Euro’dur ve bu futboldaki adil rekabet ortamını bozucu bir gelişmedir. Her kulübe benzer bir sponsorluk hükümet tarafından sağlanamayacağına göre, hükümet gücüyle bir kulüp lehine haksız kazanç sağlanmıştır.
 • Berat Albayrak’ın kullandığı kamu gücüyle futbolda karar verici organlar üzerinde nüfuzu olduğu gibi, Albayrak ailesinin medya gücü de bu tür bir nüfuzu üretmeye yeterlidir. Bu gücün bir kulüp lehine ve bir kulüp aleyhine sistematik olarak kullanılması da adil rekabete aykırıdır.
 • Berat Albayrak ile şu yada bu şekilde tartışan, ayrışan AKP’li üst düzey yöneticilerin dahi tasfiye olduğu tarihsel bir gerçek olarak ortadaysa, böyle bir tekelci gücün futbola karışması halinde dengeleri nasıl bozacağını da hesap etmek zor değil.
 • Fenerbahçe bugün Trabzonspor kulübü ile değil, Trabzonspor’u gerek gönül bağı gerekse siyasi hedefleri doğrultusunda araçsallaştıran bir iktidar erkine karşı rekabet etmektedir. Türk sporunun tamamı da benzer bir baskıyı yaşamaktadır.
 • Kulüplerin menfaatlerine hiç de uygun olmayan, tek bir takımın ihtiyaçlarına göre şekillenmiş Bankalar Birliği ile yapılan protokol bugün tüm futbol kulüplerimizin geleceğini iktidar ipoteği altına almış durumdadır. Yarın onlar da daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kalabilir.
 • 2011 yılında zirveye çıkan futbol üzerinden futbol ile birlikte siyasetin ve yerleşik düzenin tasarımı çabaları benzer aktörlerin aktif katılımıyla devam etmektedir. Fenerbahçe’nin mücadelesi futbolumuzun ortak geleceği için hayati bir noktadadır.
 • Şampiyonların Ankara’da değil, sahada belirlendiği bir futbol düzeni isteyen herkes gelişmeleri son derece rasyonel bir şekilde okumalıdır. Bir takımı tutan, gönül bağıyla bağlanan herkes bilmelidir ki, bugünün meselesi önümüzdeki 10 yılın meselesidir. Fenerbahçe Şike Yaptı mı? Yapmadı mı?

Yazar; Papazınçayırı

guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
9 gün önce

anlamadığım konu şu sene başından beri trabzonspor hakemler tarafından doğranıyor madem bakanın bu kadar gücü var neden bu doğrama devam ediyor. bu güne kadar hakem hataları ile kaybedilen puanlar olmasaydı Trabzonspor açık ara şampiyon olurdu. bir şeyleri iddia ederken altını doldurmanızda fayda var. Fenerbahçenin şike sürecinden nasıl kurtarıldığını unutmadık.

Anonim
Anonim
4 ay önce

Trabzon akp yi zayıflatacak nokta. Beratcım be yapacak göreceğiz 🤣🤣

MUSTAFA
MUSTAFA
4 ay önce

Çok saçma bir yazı olmuş. Tek taraflı artniyetli Trabzonspor ve hükümeti hedef alan , kulüp yöneticilerinin saçma sapan işlerini görmezden gelip , hükümeti nasıl yererim düşüncesi ile hazırlanmış okunmaya değmez bir yazı. Ayrıca bu yazıya istinaden şunu düşünebiliriz , bu sitenin yazarları çokta aklı başında tarafsız yazarlar değilmiş takip etmeye değmez

Gerçekler acı
Gerçekler acı
5 ay önce

1.si akyazı projesini 2007 yılında o dönemin Trabzonspor başkanı Nuri Albayrak trabzonspor a gelir getirecek proje diye tanıttı, ak parti bu projeyi trabzon için 2 dönemde de seçim vaadi yapıp Chp de olan trabzon belediyesini kazandı

2.si Ahmet nazif Zorlu hemen hemen bütün röportajlarında Trabzon şehrinin kendisi için olan önemini vurgular kaldı ki vestel 1995-1999 yılları arasında da Trabzonspor a sponsor olmuş yine formanın göğüs sponsoru Vestel’di. Yine aynı şekilde turkcell de eski dönemlerde çok kez Trabzonspor a sponsor oldu.

3.sü Ahmet Ağaoğlu ve yönetimin yaptığı onca maddi ve maneci fedakarlıklar kendi ceplerinden verdikleri milyonlarca yardım var.Yönetimin emeklerini görmezden gelmek akıl tutulmasıdır.

Bu kulübün tanıtımını yaptığı forma reklamı milyar kez izlenip kulüp tarihinde rekor düzeyde forma satışı yapılmıştır.Bu başarıları nasıl yok sayarak sadece tek yönlü bir yazı yazabilirsiniz

Kulübün altyapısından çıkarıp yetiştirdiği sadece yusuf yazıcıdan 16,5 milyon € + 1futbolcu+ sonraki satıştan %20 pay almıştır kaldı ki daha geride niceleri var(abdulkadir ömür,abdulkadir parmak,uğurcan çakır,hüseyin türkmen,serkan asan)

Battı bitti denilen kulübün yüksek miktarlarda milyon euro maaşlar alan futbolcular ile yollarını ayırarak giderini ciddi miktarda azaltmıştır (onur kıvrak,burak yılmaz,kucka,olcay şahan)

Daha söylenecek çok şey var ama net olan bir şey var ki o da bu kalemin satılmış olduğu sahibininde Ali Koç olduğu, yoksa gerçek bir yazar böyle atgözlüğü bakış açısıyla bir yazı yazmaz

masum
masum
Cevap verdi;   Gerçekler acı
4 ay önce

Sen önce adil ol ALLAH ın emri üzere, boş yapma. Ele geçirilemeyen tek camia dır FENERBAHÇE. Ha unutmadan koskoca bir camianın otobüsü kurşunlandı öldürülmek istendi şöför ve arabadakiler sen ne anlatyıyon boş adam? Taaa suriyediki ölen, yakalanan teröristin isimini veren hükümet bu faili neden bulmuyor acaba? Zormu sordum yoksa
?

Akgun
Akgun
5 ay önce

Zahmet edip yazmışsın bizde okuduk.Yahu siz nasıl bir mahluksunuz.Bi bitmediniz be.Sporda siyasete bizde sende çok daha karsiyiz.Spora siyaset bulaşmasaydı fenerbahçe bugün amatör kümede mücadele ediyordu.Ayrica yazdıkların tamamıyla hayal ürünü.Son olarak son derece antipatik bir taraftar topluluğuna sahipsiniz

Mehmet
Mehmet
5 ay önce

Tamamiyle at gözlüğü takmis bir Fenerbahçeli tarafından ele alınmış bir yazı. Gerçekler yazılmadığı sürece bu ülkede ne olaylar biter ne de kavgalar. Adaletin olmadığı yerde maalesef anarşi başlar. Bu ülke sadece İstanbul ve Fenerbahçeliler tarafından oluşmuyor.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Chapter 1 |
8
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x