Bahçeli ne yapmak amacında? Erdoğan’ın planı ne? Cumhur ittifakında neler oluyor?

Cumhur ittifakıyla ilgili birkaç öngörüde bulunmak istiyorum. Bahçeli ne yapmak amacında? Erdoğan’ın planı ne? Birbirlerine ne kadar guveniyorlar? Başlayalım bakalım.

 • Bir kere çok net olarak söyleyeyim. İttifakın bittiğini Bahçeli açıkladı ama ittifakı bitirmek isteyen o değil Erdoğan’dı. Bahçeli sadece ben sana değil sen bana muhtaçsın demek için o açıklamayı yaptı ve ardından Gökçek ve EYT üzerinden Erdoğan’a sopayı gösterdi.
 • Bahçeli, Erdoğan’ın ittifakı bitirmek istediğinden emin, Erdoğan ittifakın getirisi olmadığının farkındaydı. Bahçeli her ne kadar mecliste sürecek dese de, EYT ile “seni düşünürüm” demiş oldu. Şimdilik Erdoğan geri çekildi, anketler yaptırıyor, yeni hamlesini ona göre planlayacak.
 • Peki Erdoğan niçin ittifakı bitirmek istiyor? Çünkü seçim matematiği MHP’nin ittifak sayesinde barajı geçtiğini, ittifak olmasa barajı geçemeyeceğini gösterdi. 24 Haziran’da MHP barajı gecemese Akp 25-27 vekil daha alarak mecliste çoğunluğu tek başına alabilecekti.
 • Oysa şimdi kendi eliyle büyüttüğü paralel bir iktidar partisiyle iktidarı bölüşmek zorunda kaldı. Bu sebeple bir sonraki genel seçimde kesinlikle Cumhur ittifakı olmayacak. Çünkü MHP iktidarda olduğu sürece güçlü, muhalefete düştüğü anda ciddi oy kaybeder ve barajı geçemez .
 • Bahçeli bu plana karşılık yerel seçimde ittifak etkisiyle daha çok yer alarak, yerelde güçlü kalmak ve o güçle seçimlere girmek şeklinde bir plan yaptı. Erdoğan yerel seçimden önce bir ayrışmayı göze alamayacaktır. Çünkü ittifak bittiği anda meclisten tek bir kararnameyi geçiremez.
 • Meclis işlevsiz sözlerine aldırmayın. Meclis ve CB makamı aynı gruptan olursa meclis işlevsiz ama meclis ve CB ayrı gruplarda olursa meclis CB ve hükümeti bloke eder. Bu durumda ekonomik krizi kontrol altında tutmayı bırakın, Mart olmadan, dolar 20 faiz 100 enflasyon 100-200 olur.
 • Erdoğan bunu asla göze alamaz. O yüzden muhalefet planlarını yerel seçimde Cumhur ittifakinin olacağı duruma göre, Ekim , Kasım aylarında yapılacak erken seçimde ise Cumhur ittifakinin olmadığı senaryoya göre yapmalı. Cumhur ittifakinin yerelde olmamasının tek ihtimali vardır.
 • Cumhur ittifakinin yerel seçimde olmaması için tek ihtimali yerel seçimle birlikte erken genel seçim olmasıdır ki bu ihtimal çok güçlü. Erdoğan ittifaksiz CB seçilebilir mi derseniz ilk CB secimine bakmamız yeterlidir. İlk turda olmasa bile ikinci turda seçilme ihtimali yüksek.
 • Erdogan Bahçeli’ye güvenmiyor çünkü Bahçeli kafasına estiği anda ülkeyi seçime götürebilir ve bunu Erdoğan’ın en güçsüz olduğu anda yapar. Bahçeli, Erdoğan’a güvenmiyor çünkü. Erdoğan onu her an ittifaka ihanetle suçlayarak düsmanlaştirıp baraj altında bırakabilir.
 • Karşılıklı güvensizlik açılım sürecini bitirdiği gibi Cumhur ittifakını da bitirecek. Sadece yerel seçimden önce mi sonra mı olacağı net değil. İttifakın bittiği ve kavganın kayıkçı kavgası olmadığı aciktir.
 • Peki muhalefet ne yapmalıdır? Muhalefet kesinlikle birlikte hareket etmeli. İttifak olmak zorunda aksi halde yakalanan hava ilk gün biter, umutsuzluk ve kızgınlık artar. Yine bölundüler algısı büyük bir yıkım getirir ve adaylar ne kadar iyi olursa olsun bu yıkım toparlanamaz.

Özet: 1-Muhalefet birlik olmalı. 2-Yerel seçimle birlikte erken genel seçim planı hazır olmalı. 3-İktidara itiraz yerine somut kanun teklifleri ile alternatif politika sunmalı. 4-Baskin seçim yüzünden yapılamayan Yeni parlamenter sistem için anayasa önerisini hazır tutmalı.

Bu Konu,  Kemal ÖZKİRAZ @avrasyaanket Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar