BAE ile İsrail Arasında Barış Anlaşması

Trump duyurdu: BAE ile İsrail arasında barış anlaşması imzalancak, iki taraf arasında diplomatik ilişkiler kurulacak ve ekonomik ilişkiler güçlendirilecek. Yani gayriresmi ilişkiler resmiyete dökülecek. Bunun karşılığında da İsrail Batı Şeria’nın ilhak planını askıya alacak.

 • İsrail 1979’da Mısır, 1994’te Ürdün ile barış antlaşması imzalamıştı. BAE sıradaki 3. Arap ülkesi oluyor. Bütün alanlarda ilişkiler geliştirilecek. BAE’nin ardından Körfez’deki başka ülkeler de İsrail ile ilişkileri normalleştirecektir.
 • İsrail, BAE ile ilişkileri normalleştirmek için bugün Batı Şeria’yı ilhaktan vazgeçmiş olabilir. İlişkileri kurduktan sonra ilhak planını tekrar devreye sokma ihtimali yüksek. 1979’da Mısır’la barışmış, 1982’de işgal ettiği Sina’dan çekilmiş, 2 ay sonra da Lübnan’ı işgal etmişti.
 • Trump ve şürekası basın toplantısında bu “fantastik görevi” nasıl başardığını anlatıyor. Anlaşmanın adına “İbrahim Mutabakatı” demişler. Trump, göreve geldiğinde herkesin savaş çıkartacağını düşündüğünü ama barışlar yaptığını söyledi.

 • Trump ve damadı, Ortadoğu petrolüne ve enerjisine artık ihtiyacımız yok, çekilirken geride mükemmel dostlarımız var dedi. Bağdadi’yi öldürüp nasıl IŞİD’i bitirdiklerini, Taliban’la anlaşıp Afganistan’daki savaşı bitireceklerini, Kuzey Kore krizini çözdüklerini söylüyor.
 • Bu anlaşma aslında Trump’ın seçim yatırımı. Seçime doğru bunun gibi yeni adımlar gelecektir. Bu arada İbrahim Mutabakatı demelerinin nedeni Hristiyan/ABD-Yahudi/İsrail-İslam/BAE arasında olması.
 • İsrail kanalı i24, koronavirüs nedeniyle Ocak ayından beri ilişkilerimiz iyice ilerlemişti; zaten aramızda çok yakın güvenlik işbirliği vardı diyor. Saat 8’de Netanyahu basın toplantısı yapacak. Bu mutabakat, İsraillilerin Netanyahu’ya karşı sokağa döküldüğü bir dönemde geldi.
 • BAE kanalı Sky News Arabiyye’ye çıkan yorumcular, bu anlaşmanın bütün İbrahimoğullarına barış ve istikrar getireceğini söylerken İran, Türkiye ve terör örgütlerine karşı olduğunu da saklamıyorlar.
 • BAE kanalında sanki bu mutabakat Filistin’e barış getirebilecek, Filistin-İsrail ilişkilerinde BAE’nin rolü artacakmış gibi konuşuluyor. İsrail kanalı ise Filistin konusu BAE’nin pek umuru değil diyor… 1979 Mısır-İsrail barış sürecindeki propagandaların benzeri tekrarlanıyor.
 • İsrail’in ABD eski büyükelçisi Dany Ayalon: Bu 1 oyun değiştirici. İran bugüne kadar İsrail’i çevreleyip sıkıştırmaya çalışmıştı, şimdi İsrail İran’ı çevreleyip yalnızlaştırmayı başardı Azerbaycan’dan Körfez’e kadar. İlk kez İsrail komşu olmayan bir Arap devletiyle ilişki kuracak.
 • Netanyahu: “İsrail geçmişte bir düşman olarak algılanıyordu; şimdi ise Ortadoğu istikrarı, güvenliği ve barışı için stratejik bir ortak olarak görülüyor.” “Barış için barışı başardık.” “Batı Şeria üzerinde tam egemenlik kurma kararım değişmiş değil. Bunu ABD desteğiyle yapacağım”
 • Netanyahu: “Başkaları ne derse desin Batı Şeria’nın ilhakı masadan kalkmış değil, bu geçici bir karar.” (Başkalarından kastı BAE propagandası) (Böyle olacağı zaten aşikar, daha evvelki tvitlerde 1979’daki oyuna değinmiştim)
 • Netanyahu: “Ben size Araplarla barış karşılığı 1967 sınırlarına dönülmeyecek, yerleşimler yerinde kalacak demiştim, bunu başardım. Batı Şeria’yı ilhak edilecek dedim, bu sözümü de tutacağım.” “Umman’a, Sudan’a gittim; önümde gidilecek upuzun bir Arap ve İslam ülkesi listesi var”
 • Neyanyahu: “Bu ilişkileri normalleştirme trenine atlayacak daha birçok Arap ülkesi var… Ben oldukça ümitvarım.”
 • Netanyahu dış politikada inanılmaz işler başarmış gibi kendini sunsa da iç politikada manzara pek iç açıcı değil. BAE ile barışacağız diye halk protestodan vazgeçecek değil. Netanyahu hükümeti yakında dağılıp erken seçim kararı alabilir. Koalisyon ortağı basın toplantısında yoktu.

Yazar; Ortadoğu Günlüğü

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Serkan aydin
Serkan aydin
1 yıl önce

Arap dunyasi rezil rüsva kepaze acınası sefil bir halde cahilligin ve gafletin dibine vurmus vaziyetteler.araplarda bu kafa olduğu surece petrolleride bittiğinde tüm arap devletleri parçalanıp ufak aşiret ler haline gelip bedevi halde kendilerine sunulan kadar kisitli cuzi bir yasama hakki ile bedbaht halde varliklarini surdurecekler.filistin bile kendi arasında ihtilafa düşmüş ayrismis halde.turkiye bence bu ummetciligi araplarin hamiliği rolunu bırakıp rasyonel politikalar belirlemesi lazim.bu col bedevileri icin israil ile arayi bozmaya bile degmez.israille aramiz bozuk olmasaydı akdeniz de ortak meb alanı ilan edip yunanistan ile uğraşmıyor olurduk şimdi..israile de dikkat etmek lazim dost edinmeden çıkar ilişkisi içerisinde olmak faydamiza.yoksa al birini vur otekine.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Serkan aydin
1 yıl önce

Dostum onlar arap değil ingilizlerin atadığı kişiler. İnanç seviyeni bilmem ama israille asla dost olmamalıyız ..

mutlakaoku.com | Pdf Kitap İndir | Telecharger Livre GratuitDescargar Libros Gratis | Free pdf download | Kostenlose eBooks |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x