Birleşmiş Milletler Barış Gücü

Flood'un Yayınlandığı Tarih:6 Ocak 2020 @ 05:05

Birleşmiş Milletler Barış Gücü; @MbbGenclik

  • Birleşmiş Milletlerin kuruluş amaçlarından biride uluslararası barışı sağlamak ve bunu korumaktır. Bunun için de Güvenlik Konseyi ve Genel Kurula çalışmalar yapılmaktadır. Güvenlik Konseyi; BM’nin barış ve güvenliğin sağlamasından sorumlu en yetkili organıdır.
  • Birleşmiş Milletler Antlaşması uyarınca, üye devletler, Konsey’in kararlarını kabul etmek ve uygulamak zorundadırlar. Üye devletler sorunlarını barışçıl yollarla çözmekle yükümlüdürler. Üye devletler arasında bir sorun oluştuğunda konsey ambargo uygulayabilir,
  • Barış gücünü gönderebilir hatta bunların yerini getirilip getirmediğini denetlemek ve barışı kolaylaştırmak için ofisler açabilirler. Genel Kurul; barış ve güvenliğin korunması için işbirliğinin ilkelerini inceler. Konsey’e öneride bulanabilir.
  • Sorunların çözümü için Tarafların bir araya gelmesini sağlar. Anlaşmazlıkların çatışma boyutuna gelmesini önlemek için ana stratejiler koruyucu diplomasi, koruyucu askeri konuşlanma ve silahsızlanmadır. Birleşmiş barış ve güvenliğin sağlanması için dünya siyasetini yakından takip eder.
  • Herhangi bir anlaşmazlık durumunda askeri barış gücünü koruma amacıyla bölgelere konumlandirabilir, arabuluculuk ve müzakere ile sorunu görüşmeye çalışır ve silahsızlanma ile silahları imha edebilir. Barışın sağlanaması için arabulucuk yapılarak diplomasi kullanılabilir.
  • Yaklaşık 60 yıl önce kurulan Barış Gücü günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerinde görev alıyor. Bu görevlerden bazıları şunlardır; seçimlere destek olunması, barışın korunması, sivillere destek olunması, sosyal desteklerin sağlanması, çatışan tarafların silahsızlandırılması.

Yazar; Fatma Kılınç

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x