AKP Hakimleri

Flood'un Yayınlandığı Tarih:11 Ocak 2020 @ 06:05

Bugün bir avukat olarak; üstelik bir hakim tarafından maruz kaldığımız hukuksuzluğu paylaşmak istiyorum.Lütfen bu floodu ilgili yerlerin görmesini sağlayalım.Zira mesleğin onurunu ve savunma hakkının izzetini korumak hepimizin ortak sorunudur.

 • Bitlis Barosu tarafından CMK kapsamında zorunlu müdafi olarak görevlendirildiğim dosya tutuklama talebiyle sorguya sevk edildi ve sorgu esnasında hakimin emir vermek suretiyle bağırarak tarafımla konuşması sebebiyle, kendisine avukatların kimseden emir almadığını hatırlattım.
 • Ancak hakime hanım bu üslubunda ısrar etti. Hakim olarak avukatın üstü yahut amiri olmadığını, bu şekilde konuşmasının hoş olmadığını, tarafımla rica ederek ve bağırmadan konuşması gerektiğini söylesem de hakim bu kez sorguyu almayacağını, bekleteceğini söyledi.
 • Üç saat sonra hazır olmamız söylense de mesele kişiselleştirilerek sorgumuz en sona bekletildi ve asıl saatinden 7 saat sonra alındı. Hakim bu şekilde bekleterek görevini kötüye kullanmak suretiyle bir nevi şahsımı cezalandırmaya çalıştı.
 • Tatvan Sulh Ceza Hakimliğine geçici olarak bakan bu hakime hanım; normalde aleni olan duruşmadan, avukat meslektaşlarımızı polis marifetiyle çıkararak sorguya başladı. Ancak hiç bir savunmamızı zapta geçirmediği gibi söylemediğimiz beyanları da şahsımın ağzından zapta geçirdi.
 • Yaklaşık yarım saat boyunca savunmalarımızın zapta geçirilmesi için mücadele etmeme rağmen ne zabıt katibi ki kendisi bağımsız olmalıdır ne hakim hiç bir şekilde beyanlarımızı dikkate almadı.
 • Üstelik ısrarlarımıza karşılık kürsüye eliyle dışarıdan dahi duyulacak şekilde şiddetle vurarak, bağırarak beni yani savunma makamını susturmaya çalıştı. Ardından savunmayı dinlemediği dosyada kararı gerekçesi ile tefhim etmeden öylece tutuklama kararı verdi ve bu zaptı imzalamamızı istedi.
 • Ancak elbette zaptı imzalamaktan imtina ederek, zabıttaki beyanların tarafıma ait olmadığını ve savunma yapmama izin verilmediğini şerh düştüm. Aynı şekilde müvekkilim avukatıma savunma yaptırılmadı diye şerh düştü zaptın altına.
 • Elbette sayın(!) hakimin hukuksuzca davranışları bunlarla kalmadı.Taleplerimize rağmen söz konusu zaptın örneği tarafımıza verilmediği gibi imzadan imtina etmemiz ve şerh düşmemiz sebebiyle olacak ki hakim zaptı meslektaşımızın önünde mübaşire karalatmak suretiyle tahrip etmiştir.
 • Ayrıca tarafımı ve meslektaşlarımı polis marifetiyle duruşma salonundan çıkarmaya çalışmıştır. Bu durum bile mesleğimize yönelik en büyük hakarettir. Mesleğimizi itibarsızlaştırmaya çalışıldığının somut ve son örneğidir.
 • Esasen Tatvan AsliyeCeza Mahkemesi hakimi olan fakat bugün Sulh Ceza Hakimliği geçici hakimi olarak görev yapan şahsı HSK’ya şikayet edeceğiz.Tüm bu anlattığım hususlara aynı baroya bağlı olduğumuz avukat arkadaşlar görgü tanığı olup bu durum tarafımızca tutanak altına alınmıştır.
 • Bugün bu saldırı şahsımda; mesleğimize ve mesleğin onuruna, en önemlisi savunma hakkı gibi kutsal bir hakka yapılmıştır.Ayrıca hakim ve savcılığın mesleki itibarını zedelediği gibi bu tutum toplumun adalete olan inancı da yaralar mahiyettedir.
 • Tüm bunlar yetmezmiş gibi şu an müvekkilim hukuka, usul ve yasaya aykırı bu sorgu ile tutuklanarak cezaevine yollanmıştır.

Yazar; Av. Bahar Bal

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Ergenavavcısı
Ergenavavcısı
4 yıl önce

Hakim savcı meslek etiği gereği demeç mesaj twit gibi şeyler paylaşamaz.Onların Aslını astarını öğrenmeden arkasına düşen dernek yada barosu yok.Onların klavye şovalyelerine sessiz kalması onurlu olmalarından.Yargısız infazcılar onurlu olun..

Ergenavavcısı
Ergenavavcısı
4 yıl önce

Av Hanım ın staj yaptığı avukat, büro ortağı avukat ve bürolarının açılışına gelen parti yönetimi bu başlığı lütfen yorumlayın yada istifa edin.

Ergenavavcısı
Ergenavavcısı
4 yıl önce

Twitter hesabında emir verdi diyerek telefondan hiç bahsetmeyip gerçekleri saklayan (yalanla özdeş) sonra peşine bir yığın hukukçuyum diyen ve yargısız infaz yapanları takan fareli köyün kavalcısı misali..Dicle üniversitesine yazık.

Ergenavavcısı
Ergenavavcısı
4 yıl önce

Av Bahar Bal ın staj yaptığı avukatlık bürosu ve avukat ortağıAyşe Gökmen ne düşünüyor.

mutlakaoku.com |
15
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x