Aspirin, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkili mi?

Bu konuda son yayınlanan araştırmaların sonuçlarını yorumlayalım: Bu iki çalışma da kalp -damar hastalığı olmayan ve ayrıca yüksek risk grubunda bulunmayan sağlıklı insanlar üzerinde yapılıyor.

  • Sağlıklı insanların damar hastalıklarından korunmasında, yani primer korunma diyoruz,etkili olmadığı sonucuna ulaşılıyor. Tabii bu durum,önceki yıllarda yapılan pek çok araştırmadan farklı, onlara ters bir sonuç.
  • Her iki çalışmanın da bazı kısıtlamaları nedeniyle eleştirilebilecek yanları var,ancak dikkate alınması gereken bir sürpriz sonuç olduğu da söylenmeli. Yalnız şu iki noktayı da kuvvetle vurgulamak gerekir ki yanlış düşüncelere yol açmasın, şöyle:
  • 1-Yüksek risk grubundaki hastalar: Diyabet, obezite, yüksek kolesterol sorunları olan ya da kalp-damar hastalıklarına ailevi,genetik yatkınlığı olanlarda korunma amacıyla aspirin mutlaka kullanılmalı.
  • 2-Zaten kalp-damar hastası olanlar: Bu yüzden ilaç tedavisi alan,stent veya bypas ameliyatı yapılan hastaların tekrar veya yeni bir kalp krizinden korunmak amacıyla mutlaka aspirin kullanması gerekir. Sekonder korunma diyoruz.
  • Bu bahsettiğim iki grup hastada korunma amacıyla aspirin kullanımının gerekliliği konusunda hiç şüphe yok,herkes hemfikir,mutlaka öneriyoruz.
  • Ancak bu araştırma sonuçları sağlıklı insanlarda aspirinin rutin kullanımı konusunu sorgulamamıza yol açacak.
  • Geçen yıl yayınlanan şu çalışma çok önemli. Uzun süreli aspirin kullanımı,hem iltihap giderici hem de pıhtı önleyici etkileri nedeniyle bir çok kanser oluşumunu ve metastaz yapmasını engelleyebilir. (Antiinflamatuar ve antitrombotik etkileri) https://t.co/zUkdwe5QL4

Ayrıca, kalp krizinin başlangıç safhasında,o şiddetli ağrının tüm göğüste yoğunlaştığı anda 500 mg lık aspirin tabletinin 1 veya 2 tane çiğnenerek alınmasını çok öneriyorum. Damarı tıkayan pıhtıyı eriterek hayat kurtarıcı olabiliyor. https://t.co/G84dI2BQj0

Yazan; Dr. Bulent Polat @drbulentpolat

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
kedimelegi
kedimelegi
2 yıl önce

Murat Bey ben holistik beslenme uzerine egitim aldım. Sağlıklı yağlar uzerine bir cok seminere katildim. Sorularınızın yanıtlarını iceren birçok calismayi pubmed’de bulabilirsiniz. Kisaca ben de cevaplamak isterim. Örn. C. Karatay hanım aspirin yerine zeytinyağı önermişti Ancak zeytinyağı vs balık yağı olarak yapılan deneyler zeytinyağının yeterli miktarda kan sulandırıcı etkisi olmadığı ve balik yağının daha etkili oldugunu gostermekte. Bu sonucu şöyle okuyabiliriz; zeytinyağı kalp damar sağlığı için faydalidir,kan sulandırır ancak Aspirin/coraspin ikamesi değildir. Ayni sekilde balık yağının da kan sulandırıcı etkisi vardir. Hatta kan basinci ve serum trigliseridleri uzerinde cok olumlu etkileri vardir ancak birebir olarak aspirin ikamesidir diyemeyiz. Ben hipertansiyon hastasiyim. Egitimim sayesinde kendime özel bir beslenme stili uygulayarak kullandığım ilac miktarlarini ve dozunu doktor kontrolünde azaltabildim. Ancak yedigim/ictigim sağlıklı lipidler ya da egzersizlerim ilaclarima ikamedir diyemiyorum.
Umarım kendimi dogru ifade edebilmisimdir 🙏

murattdagci
murattdagci
2 yıl önce

Hocam yazdıklarınızı büyük bir beğeni ile takip ediyorum, halâ balık yağının kanı sulandırma özelliği olduğunu düşünüyorum, sizden rica etsem tekrar bu konuyu daha detaylı araştırabilir misiniz? Sizden inanın çok şey öğreniyorum. İsteğimi de lütfen yanlış anlamayın. Saygılar.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x