Yumurta Tavukçuluğu

Yumurta tavukçuluğu sektörünün gerçek yüzünü, yapılan sömürüleri, uzun süredir tüm şeffaflığıyla yansıtmak istiyordum. Sektörde neler olduğunu, derslerde bize anlatılanları, bir veteriner öğrencisi olarak bu floodda size açık açık video & görsellerle destekleyerek anlatacağım.

 • Çoğu iyi niyetli insan gerçeklerle yüzleşe yüzleşe bir şekilde vejetaryen oldu ve hayvanların insani bir biçimde kesilemeyeceğini anladı. Sonuçta bir hayvanı nasıl ‘insani’ biçimde öldürebiliriz ki? Boğazına bıçağı dayıyoruz işte gayet net.
 • Durum böyle olduğunda insani kelimesinin anlamı da tartışılır konuma geliyor… Bir süre et yemediniz, kendinizi psikolojik olarak rahat hissediyorsunuz ancak hala hayvanları sömüren, köleleştiren, onlara zulmeden bir çarkın dönmesine destek oluyorsunuz.
 • ‘Nasıl ya?’ Diyorsanız yazıya devam edin… Diğer hayvansal ürünler! (Süt, yumurta, peynir, yoğurt bal vs. kast ediyorum) Bu bölümde sadece yumurta sektöründe hayvan refahı kısmını ele alacağım.
 • Bir tavuğun doğal hayatta ömrü 10-15 sene arası değişiyor. Ancak bu tavuklar yumurtaları için sömürü çarkına girdiği an, bu rakamlar 12-18 ay gibi bir süreye düşüyor. Etçiler zaten 38-42 günde tabağımızda oluyor.
 • Evet yediğiniz o kocaman bütün parça halinde satılan tavuklar sadece 38-42 günlük birer BEBEK! İşletmelerde yumurta tavuktan periyotlar halinde alınır. 1 periyot 72 hafta sürer ve bu sürenin sonunda tavuklar genelde sürüden uzaklaştırılır.
 • Bu cümle çok rahatsız etmiyor değil mi? Derste bize aldırdıkları not bu. Aslında olan ise; 72 hafta boyunca stresten üstünde tüy dahi kalmamış, açık kafes yaraları olan ve 1 gün bile güneş yüzü görmemiş,
 • kanatlarını nasıl açacağını, uçacağını unutmuş (veya bu zevki zaten hiç tatmamış)tavuklar karbondioksitle boğularak öldürülür. Ama kimse gerçekleri böyle anlatmıyor ve nedense ders ortamında hep bir; ‘refahı düşük maliyetle nasıl üst düzeyde tutarız,
 • tavukların stresini nasıl azaltırız’ havası var. Sebebi de verimi arttırırken maliyeti düşürmek. Tamamen ticari yani. Kimsenin tavukları düşündüğü yok. Hatta öyle veriler öğreniyoruz ki, fabrikadaki ürünlerden bahsediyormuş gibi tavukları ırklarına göre ayırıp,
 • verim yüzdeleri %97 den %98e nasıl çekilir bunu tartışıyoruz sınıf ortamında. Üstüne bir de sınav sorusu olarak önümüze geleceğinden ‘hayvan nasıl sömürülür?’ prosedürünü ezberliyoruz.
 • Şimdi sizin ‘E kesmiyoruz, ölmüyor. Sadece kendi halinde yumurta veriyor yemeyelim mi?’ dediğiniz kısma gelelim. Evet yemeyin! Hayvansal gıdaların insan sağlığına zararları konusunu da önümüzdeki günlerde ele alacağım.
 • Hikayenin başında döllenmiş yumurtalardan civcivler çıktı, ama tabii annelerinin altından değil. Kombine kuluçka makinesi denilen bir cihazdan. Bu cihaz, annenin altındaki yumurtasını döndürme hareketlerinden, ışık şiddetine, ısıya ve eğime kadar her şeyi simüle eder.

 • 21 günlük kuluçka süresi sona erdiğinde civcivler çıkar ve ‘seksör’ denilen insanlar yani cinsiyet tayincileri civcivleri cinsiyetlerine göre ayırırlar. Erkekler bir tarafa, dişiler bir tarafa fırlatılır. (Videoda açık açık nasıl yapıldığını göreceksiniz)
 • Bu noktadan sonra erkek civcivlerin yumurta sektöründe bir yararı olmadığı için ya poşetlere doldurulup presslenirler ya da karbondioksit odalarında boğulurlar. Bazıları ise daha düşük masraflı olacağından kıyma makinelerinde canlı ve bütün olarak çekilerek.
 • ‘Rendering ürünler’ diye geçen ucuz sosis harçlarının içine katılır ya da kemik unu, kan unu haline getirilir. Gördüğünüz gibi erkek civcivlerin hikayeleri daha başlamadan bitti. A tabii bir de yaz aylarında yumurtadan çıkan erkek civcivler var.
 • Onlar da çocukların eline oyuncak olarak verilmek üzere pazarlara yollanır. Pazarlardan aldığınız civcivlerin hep horoz çıkma sebebi budur. Tavuk olacak civcivlerimize geri dönelim. Yumurtadan çıktılar, sıra şimdi gaga ve ibik kesiminde.
 • Gaga kesiminin amacı sektörde istenmeyen davranışlar olarak adlandırılan ‘Kanibalizm (yamyamlık), yumurta yeme/kırma, tüy yolma, birbirini gagalama’ gibi hastalıkların önüne geçmek. Ki bu hastalıklar genelde stres ve beslenme bozukluklarıyla ortaya çıkar.

 • Yani insan sayesinde olup bir de önüne geçilemiyor diye hayvanın uzuvlarını kesmekte çözümü buluyoruz. Bu yöntem genelde gaganın sıcak demire basılması veya makasla kesilmesiyle oluyor. Elle yapıldığı için doğru eğim&milimi tutturamadığınızda durdurulamayan kanamalar kaçınılmaz.
 • Anlık stresten ölen civcivleri saymama gerek yok sanırım. Gaga kesiminin ardından binlerce tavuk önce 18 hafta boyunca büyütülecekleri çadır benzeri alanda tutulur, sonrasında tel kafeslere alınır ve hızlandırılmış bir programda büyümeleri sağlanır.
 • Neden kafes kullanıldığı ise yine ticari elbette.
  1. Yerden tasarruf.  2. Tüneklerden tasarruf (tünemesi için alan dahi sağlanmıyor ki zaten yer yok, onun dışında bir de tünek masrafı var)  3. Altlıktan tasarruf (altlarına talaş dahi koyulmuyor, aylarca düz tele basıyorlar)
 • 4. Yemden tasarruf (kafeste yürümeyip enerji harcamayacağı için daha az yiyeceği hesaplanarak yemden tasarruf mantığı güdülüyor). 5. Ayrıca yere yumurtlama davranışı da tavukçulukta istenmeyen olaylardan. Hem yumurta kirleneceği için,
 • hem de tavuklarda yumurta yeme davranışı olabileceği için (ki bu davranış tamamen ihtiyaçtan. Kalsiyum eksikliği olduğunu işaret ediyor ve tadını beğendiği için yemek istiyor.)
 • Bu olaylar ise ‘kafes sisteminin avantajları’ başlığı altında bize derste öğretiliyor. Dezavantajları kısmında ise; Kafes sisteminin ilk yatırım maliyetinin ekipmanlardan dolayı fazla olabileceği maddesi yer alıyor.
 • Aydınlatma konusu da ayrı bir trajedi. Kullanılan 2 yöntem var. 1. 24 saat aydınlık 2. 23 saat aydınlık 1 saat karanlık. Bu yöntemlerde amaç tavuğun gece gündüz algısını yok ederek sürekli sabah sanmasını sağlamak ve yumurtlamaya teşvik etmek.
 • Uyku yok, dinlenmek yok, gece gündüz kavramı yok… Eğer hibrit denilen türde tavuklar yetiştiriliyorsa bunlar 3.5 ay gibi bir sürede yumurtlayacak yaşa gelirler. Ve performanstan düşene kadar periyotlar halinde kullanılırlar.
 • Belirttiğim gibi 1 periyot 72 hafta ve genelde 2.’ye geçmeden imha edilirler çünkü 2 periyot arasında biyolojik olarak bir dinlenme süresi vardır. Tavuk bu süre boyunca bedenini 2. periyoda hazırlar, tüylerini döker ve yumurta vermez.
 • Yetiştiriciler de bu süreyi para kaybı olarak gördüğünden imha etmeyi tercih ederler. Doğal yaşamlarında bu süre 3-4 aydır. Ancak yetiştiriciler ticari mantıkla aylarca bekleyemeyeceği için tüy dökümünü 30-35 güne indirirler.
 • Bu hızlandırılmış tüy dökümü derslerde bize ‘Zorlamalı tüy dökümü’ başlığı altında anlatılıyor. Yapılan zülümler bitmiyor değil mi? Bu periyotu da tamamlayan hayvanın tabiri caizse canı çıkmış oluyor ve periyodun sonunda ölü olarak kafeslerden toplanıyor.
 • Kısaca siz marketten her yumurta aldığınızda sektörü ve tavukların aylarca işkence görerek sömürülmesini bu şekilde desteklemiş oluyorsunuz. Yapmanız gereken şey çok açık. Suça ortak olmayın! Vegan olun. Paylaşın, anlatın, ses çıkarın! Son kafes kırılana dek…

Yazar; Zeynep Irmak Alpaslan

guest
26 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Hakan
Hakan
4 ay önce

Bende bir meslektaşın olarak tavukların ticari amaçlı olarak hayvan refahından bahsedilip, maliyet ve ekonomik çıkarlar uğruna üretilmesinden dolayı sana hak veriyorum. Fakat herkesi vegan yapma fikrine ne yazık ki katılamayacağım. Ayrıca her ne kadar çok sayıda insan vegan olsa da biz Türk toplumu olarak tarih boyunca hayvancılık ve tarım üzerinden beslenmiş insanlarız. Şuan bir veteriner hekim adayısın, görmediğin dersler bilmediğin konular olması çok normal, kendince araştırmalar yapman çok güzel. Ancak sana sorarım ki 80 milyon insanı neyle ve nasıl beslemeyi düşünüyorsun? Tamam 80 milyon olarak et yemedik ve vegan olduk. Tavuk üretim kümesleri, fabrikalar, mezbahaneler hepsi iflas ettiler kapandılar. Veganız ya! tavuk yemiyoruz, kırmızı et yer miyiz hiç! Onlarda kapattı başka sektörlere geçtiler. Ülkede hayvansal üretim namına hiçbir şey yok. Sana çok samimi söylüyorum bak 1 sene içerisinde bu ülke afganistandan pakistandan geriye gider.

Anonim
Anonim
4 ay önce

ben hem arıcılık hemde tavuk yetistiriciligi yapiyrm.bu saçmalıkların hicbiri yok tam tersine hayvanlarim beni sever bende onlari😍😍hele bi kazlarim var koşa koşa sarılıyorlar…insan arı sever mi sever oturup bal polen taşımalarını izlerim…he büyük seri üretim fabrikalarda varsa bilemem bu konu islâmî usullere uygun hâle getirilmeli…yemek için hayvan kesmek de bana vahşet falan gelmiyor Allah bu hayvanlari istifade edelim diye yaratmış. diyorsun ki yumurta bile yemeyin tavuk dedigin baharda 1 kere kulucka yatar civciv cikarir sonra yumurtlamaya devam eder ne olcak birikip birikip kendi kendine çürüyecek mi.hayranların yasam döngülerine asla engel olunmamali kafes tavukculugu şiddet korku bunlar haram Rabbim istifade edelim diye yaratmis lâkin istedigimiz gibi davranamayız herseyin bi usulü adabi var .bu garip saflarin farkli amaclari var eger amac sadce sektordeki hayvan yetistiriciliginin iyilesmesi olsa buna yönelik bi yazi okumuş olurduk ama maalesef öyle degil.veganlik saçmalk

uzuntulu
uzuntulu
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

Hemen Allah bizim icin yaratmis lafina siginmayin oyle birsey yok butun canlilar yasasin diye yaratilmis. her canli gucunun yettigini yemis. hayvanlara eziyet edilmesin bir denetim getirilsin diyebilirsin

Anonim
Anonim
4 ay önce

yemeyin,yemeyin,az kaldı zaten yakında bulamıyacaksınız

Anonim
Anonim
4 ay önce

Allah zalimlerden korusun

Veteriner Hekimliği Öğrencisi
Veteriner Hekimliği Öğrencisi
4 ay önce

Bitki de yemeyelim o zaman onların canı yok mu veya canının acımadıgını nereden biliyorsun türlü tarım aletleri ile imhasında, ki kaldı ki ülkemizde hayvan refahı üzerine ciddi bilimsel calısmalar var ve ilgili bakanlık tarafından yürütülmekte, olaya tarafsız bakmanızı istiyorum sadece en kötü örnekleri öne sürerek değil

Anonim
Anonim
4 ay önce

En azından biz emek verdigimizi elimizle yetistirdigimizi yiyoruz Cin liler gibi doğadaki canlıları yiyerek ALLAH ın emrine aykırı davranarak virüs yaymıyoruz insanlığa

uzuntulu
uzuntulu
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

seni de yetistirip yeseler. boyle dusunurmusun acaba. Allah insani en ustun canli olarak nicin yaratmis insani ve vicdani tarafin olmayacaksa. Allahin yarattiklarina eziyet ettikten sonra ne anlami var hic dusundunuzmu acaba. hayvanlarin refahi dusunulerek uretilebilinecekken daha fazla kazanmak ugruna bu vicdansizlik niye

Adamcık
Adamcık
4 ay önce

İmkanım olduğu için kendi tavuğumun yumurtasını yiyorum içim daha rahat

Anonim
Anonim
4 ay önce

İnsan kadar; aşşağılık, şerefsiz, zalim… bir yaratık var mıdır?

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

Sen

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

İyi de; besin zinciri diye bir şey var.
Hangı hayvan; yiyeceği tavuk, inek, domuza, insanın yaptığı işkenceyi yapar? Hangi hayvan; yiyeceği şeyi; diri diri kaynayan suya koyar?…
Bu konu; çiftlik tavuklarıyla ilgili.
Peki; domuz, inek çiftliklerinde neler oluyor, biliyor musun?…

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

Hiç bir şeyden anlamıyorsan; ilk defa İngilterede görülen DELİ DANA hastalığının, inek yemlerine katılan, hangi katkı maddesinden dolayı olduğunu öğren. Hangi hayvan bunu yapar, kibar beyefendi?…

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
4 ay önce

Üstelik; inekler otobur iken…
Daha da anlamadıysan…

Anonim
Anonim
4 ay önce

5-6 yıldır bu tip tavuk ve yumurtasını ailecek yemiyoruz.

Anonim
Anonim
4 ay önce

İnsanlığımızdan utanmayı geçtim artık ben. Göz göre göre bunlara alet olmamak için kırsala taşınmaya çalışıyorum. Orada da zorunluluklar var onları kendimce halletmeye çalışıyorum. Küçükte olsa biraz para biriktirir öyle giderim diye çabalıyorum.

ÇÜNKÜ DAHA FAZLA UTANACAK YERİM KALMADI !

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
26
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x